SWIFTT: Satelītdati dabas teritoriju uzraudzībai un mežu apdraudējumu monitoringam


Par projektu

Projekta numurs: 101082732.

Projekta īstenošanas laiks: 2023. – 2025.

Projekta mērķis: katru mēnesi ar desmit metru izšķirtspēju Eiropā uzraudzīt, kartēt un novērtēt kaitējumu, ko rada trīs galvenie meža veselības apdraudējumi: vējš, kukaiņi un meža ugunsgrēki. Šī uzraudzība un kartēšana galvenokārt balstās uz "Copernicus Sentinel-1" un "Copernicus Sentinel-2" datiem. Pēc tam, izmantojot projekta tīmekļa un mobilās lietotnes, meža apsaimniekotāji jebkurā vietā Eiropā varēs skatīt SWIFTT kartes, kurās sīki aprakstītas vēja radīto bojājumu un kukaiņu skartās teritorijas, kā arī ugunsgrēka risks, tostarp apdraudētie meži.

Projekta specifiskie mērķi:

  1. Meža veselības uzraudzības modeļu izstrāde un uzlabošana, lai veicinātu oglekļa piesaisti.

  2. Mākslīgā intelekta risinājuma izstrāde, lai identificētu meža veselību un nobīdes no normas, lai palīdzētu savlaicīgi iejaukties un mazinātu ugunsgrēkus.

  3. Standartizēt datus par vēja radītajiem bojājumiem, koku veselību, meža apjomu un datus ugunsgrēka riska kartēšanai un ugunsgrēka agrīnai atklāšanai.

  4. Mākslīgā intelekta risinājuma testēšana, ieviešana un demonstrēšana reālos lietošanas gadījumos, iekļaujot atgriezenisko saiti un verifikāciju.

  5. Rezultātu izplatīšana un izmantošana.

Projekta rezultāts: mežu apsaimniekotājiem radīts ērti pieejams, vienkāršs, efektīvs un tālizpētes datos balstīts rīks – digitālais risinājums mežu risku monitoringam un pārvaldībai. Tas, izmantojot reāllaika augstas izšķirtspējas tālizpētes datus no Eiropas Savienības Zemes novērošanas programmas "Copernicus" satelītiem un mākslīgā intelekta priekšrocības, ļaus ar 10 metru precizitāti sekot līdzi kaitēkļu, ugunsgrēku un stipra vēja postījumu skartajām mežu  teritorijām un riska zonām Eiropā.

Projekta īstenošanu atbalsta: Eiropas Komisija / Horizon un Eiropas Savienības Kosmosa programmas aģentūra / EUSPA SPACE 2021.

Projekta kopējais finansējums: 2,8 miljoni eiro.

Projekta īstenošanā iesaistītie sadarbības partneri: 

  • SIA "Rīgas meži" ir pētniecības apvienībā "SWIFTT" ir partneris no Latvijas.

  • Apvienības koordinators ir uzņēmums "Wildsense" (Francija).

  • Pārējie partneri: Nacionālās zinātņu akadēmijas Kosmosa izpētes institūts (Ukraina), Bari Universitāte (Itālija), Hannoveres Leibnica universitāte (Vācija), uzņēmums "Timbtrack" (Beļģija), mežu īpašnieks "Fürstliches Forstamt Bückeburg" (Vācija), mežu īpašnieku apvienība "Groupe Coopération Forestière" (Francija) un inovāciju programma "Da Vinci Labs" (Francija).

Vairāk par SWIFTT projektu: ŠEIT.

Video par projektu