Projekta nr. 24-00-C0LA1601-000018
Projekta īstenošanā iesaistītie sadarbības partneri:
Rīgas Tehniskā Universitāte
SIA “AgroRobot”
SIA “Rīgas meži”
Projekta īstenošanas laiks: 10/2024 – 03/2027
Projekta mērķis: Projekta mērķis ir izstrādāt tehnoloģiju siltumnīcās augošu koku stādiņu retināšanai un nezāļu ravēšanai, izmantojot robotizētas sistēmas, lai palielinātu automatizācijas līmeni kokaudzētavās. Koku stādu ravēšana ir laikietilpīgs process, turklāt ar katru gadu samazinās nepieciešamo cilvēkresursu pieejamība. Izstrādātais tehniskais risinājums ļaus automatizēt ravēšanas un retināšanas procesu.
Īss projekta apraksts:
Projekta ietvaros paredzēts izstrādāt tehnoloģiju siltumnīcas koku stādiņu retināšanai un nezāļu ravēšanai. Jaunā tehnoloģija, izmantojot robotikas, mehatronikas un mākslīgā intelekta tehnoloģijas, ļaus automatizēt koku stādu retināšanu un nezāļu ravēšanu. Ar jaunizveidotā risinājuma palīdzību, kurš tiks integrēts ar stādu monitoringa sistēmu, būs iespējams noteikt un prognozēt koku stādu veselības stāvokli, augsnes relatīvo mitruma līmeni, pārlieku blīvu augošus koku stādus, kā arī starp tiem augošās nezāles. Monitoringa sistēmas iegūtā informācija tālāk tiks nodota siltumnīcas ĢIS sistēmā un balstoties uz sniegtajiem rezultātiem, tiks veikta automatizēta/robotizēta koku stādu retināšana un nezāļu ravēšana, bez cilvēkresursu iesaistes. Tas sekmēs veselīgāku un konkurētspējīgāku stādu izaudzēšanu, kas attiecīgi ietekmēs nākotnes mežu kvalitāti un veselīgāku un koku izaugšanu. Tiks radīta tieša ekonomiska ietekme uz meža nozari, kuras eksports sastāda vidēji 20% no kopējā Latvijas eksporta. Kompleksās sistēmas izveide būtiski sekmēs ražošanas efektivitātes paaugstināšanu un izmaksu samazinājumu, turklāt šāds apkopes risinājums ļaus ievērojami palielināt koku stādu ražošanas apjomus, vienlaikus uzlabojot saražotās produkcijas kvalitāti.
Projekta rezultāts: Projekta īstenošanas rezultātā tiks izstrādāts tehnoloģijas prototips, kas būs aparatūras un programatūras kopums. Prototips tiks integrēts koku stādu siltumnīcā un tās infrastruktūrā. Ar tā palīdzību būs iespējams veikt koku stādu retināšanu un nezāļu ravēšanu automatizētā veidā. Projekta rezultātā tiks sagatavots arī zinātniskais raksts publicēšanai zinātnisko rakstu žurnālos par tehnoloģijas uzbūvi, iespējām un tās aprobāciju, nodrošinot informācijas pieejamību par projekta gaitā gūtajiem secinājumiem arī citiem nozares pārstāvjiem.
Tiek sagaidīts, ka projekta ietvaros plānotās tehnoloģijas izstrāde būtiski sekmēs kokaudzētavu produkcijas ražošanas automatizāciju, ļaus efektīvāk izmantot esošos cilvēkresursus, kā rezultātā būs iespējams kāpināt produkcijas ražošanas apjomus, piedāvājot augstākas kvalitātes produkciju.
Projekta īstenošanu atbalsta Lauku atbalsta dienests un Zemkopības ministrija.
Vairāk informācijas par Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai pieejams Eiropas Komisijas tīmekļa vietnē http://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020/index_lv.htm.
