Mangaļsala
Mangaļsala atrodas SIA “Rīgas meži” Rīgas mežniecības teritorijā, t.sk. dabas parkā “Piejūra”. Šis objekts – sala un tās mols, ir iecienīta pastaigu un atpūtas vieta.
Šī ir unikāla vieta Rīgā un tās apkārtnē. Proti, te ir gan dabas vērtības, gan var vērot savdabīgas jūrmalas un ostas ainavas, kā arī atrast vēstures liecības. Šis ir unikāls objekts, kāda citur Baltijas jūras krastos nav.
Tiem, kam nav vienaldzīga militārā vēsture, interesantas varētu būt vecās Daugavas grīvas krasta apsardzes artilērijas nocietinājumu būves. Mangaļsalas lielo nozīmi Rīgas ostas aizsardzībā apzinājās ikviena vara. No cariskās Krievijas laikiem te saglabājušies šāviņu pagrabi un betonēti krasta bateriju kazemāti.
Arī starpkaru laikā un padomju varas gads te bija artilērijas pozīcijas. Daudzas no šīm būvēm ir sabrukušas vai uzspridzinātas, taču lielākā daļa saglabājusies līdz mūsdienām. Daudzviet zemes kārtā virs būvēm izauguši koki.
Apmeklējot militārā mantojuma objektus lūgums ievērot piesardzību!
Vecākās saglabājušās būves datētas ar 1874.-1884. gadu. No tiem laikiem turpat blakus ceļam, kas ved uz molu, saglabājušies no ķieģeļiem būvēti šāviņu pagrabi. Netālu atrodas 1912.-1914. gadā būvēti betona kazemāti, kuros starpkaru Latvijas laikā savus krasta apsardzes lielgabalus bija izvietojusi arī Latvijas armija. Savukārt padomju laikā šai vietā atradās trīs artilērijas iekārtas, kuras tika izmantotas krasta apsardzes artilērijas skolas kursantu apmācībai.
Aizejot padomju armijai, no šejienes esot izvesti ap 600 vagoni ar artilērijas šāviņiem. Kreisais šāviņu pagrabs ir uzspridzināts, toties labais vēl ir saglabājies.
Netālu no krasta, jūrā redzams kuģa “Lady Cotlin” vraks. Tas kuģojis zem Zviedrijas karoga. 1951. gada novembrī stipras vētras laikā tas vedis uz Rīgu sāls kravu. Taču kuģis pagājis garām Rīgas jūras vārtiem un uzskrējis uz sēkļa ap 400 m no krasta. Kuģa korpuss pārlūzis uz pusēm. Kuģa komandu izglābuši robežsargi, kravas atliekas savāktas, bet pats vraks atstāts.