Veiksmīgi pārvesti staltbrieži no SIA "Rīgas meži" teritorijas uz briežu dārzu Vidzemē

Attēlā ir lauks, kura vidū ir no dēļiem veidots aploks, fonā ir mežs
Bijusī "Rīgas mežu" briežu dārza teritorija

SIA “Rīgas meži” ir veiksmīgi pārvedusi staltbriežu ganāmpulku no savas teritorijas Tīnūžu pagastā, Ogres pievārtē, uz briežu dārzu Vidzemē.

Ievērojot dzīvnieku labturības un drošības nosacījumus, uz Vidzemi pārvesti 45 staltbrieži. Par dzīvnieku pārvietošanu, kā arī ganāmpulka un novietnes likvidācijas faktu uzņēmums sniedzis informāciju Lauksaimniecības datu centram.

SIA “Rīgas meži” bija svarīgi, lai staltbriežu pārvešanas procesā tiek ievērotas visas dzīvnieku labturības prasības un drošības nosacījumi. Uzņēmums uzsver, ka neviens staltbriedis pārvietošanas procesā nav cietis, jo vairāk – tagad dzīvniekiem ir jaunas un drošas mājas specializētā briežu dārzā.

Jaunais briežu dārza īpašnieks dzīvniekus iegādājās ar mērķi veikt dzīvnieku selekciju. Tas nozīmē, ka tiek krustotas dažādu ganāmpulku dzīvnieku asins līnijas, šajā gadījumā bijušie “Rīgas mežu” brieži ar jau Vidzemes dārzā mītošajiem sugas īpatņiem.

Dzīvnieku pārvešana no briežu dārza Tīnūžu pagastā uz Vidzemes pusi notika divos etapos. Proti, pagājušā gada nogalē tika pārvesti teļi un govis. Savukārt staltbriežu buļļus pārveda pavasarī, kad tie bija nometuši ragus. Drošības apsvērumu dēļ ragainus dzīvniekus pārvest ir bīstami, jo tie var savainot gan sevi un citus briežus, gan arī apdraudēt cilvēkus.

Staltbriežu novietne atradās “Rīgas mežu” vides izglītības centra “EkVidO” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS” teritorijā, uzņēmuma Juglas mežniecībā, Tīnūžu pagastā. Līdz ar dzīvnieku pārvietošanas pabeigšanu vairāk nekā 100 ha plašo teritoriju plānots atvērt apmeklētājiem un šeit vēl plašāk nekā līdz šim attīstot izglītības un informatīvos projektus.

Staltbriežu ganāmpulka vēsture

Jau kopš 2021. gada rudens “Rīgas meži” risināja jautājumu, ko darīt ar uzņēmuma vides izglītības centra teritorijā esošo staltbriežu ganāmpulku. To sāka veidot 2004. gadā, lai dārzā (slēgtā teritorijā) nodrošinātu  staltbriežu selekciju un sugas populācijas pavairošanu uzņēmuma apsaimniekoto mežu vajadzībām.

Pirms apmēram 20 gadiem šajā teritorijā tika ielaisti vairāki desmiti staltbriežu, taču vienlaikus pilnībā netika ievēroti dzīvnieku labturības noteikumi. Proti, netika nodrošināts dzīvnieku ģenētiskais fonds un fiksēta tuvradniecība, kā arī nebija pilnībā atbilstoša, ar uzturvielām un mikroelementiem bagātināta pārtika.

Staltbriežu dārza izvērtēšanai un tā iespējamo nākotnes scenāriju noteikšanai 2021. gada nogalē tika piesaistīti neatkarīgi eksperti – biedrība “Bioloģisko lauksaimnieku un savvaļas dzīvnieku audzētāju asociācija”, kā arī dzīvnieku vērtētājs. Viņi konstatēja, ka sākotnēji definētos briežu dārza izveides mērķus un vajadzības (dzīvnieku selekcija un sugas populācijas pavairošana) šādā formātā nav iespējams nodrošināt, jo laika gaitā radušās neatgriezeniskas izmaiņas dzīvnieku ģenētiskajā fondā, t.sk. tuvradniecība.

Balstoties uz speciālistu atzinumiem un normatīvajiem aktiem, kurus kapitālsabiedrībai ir jāievēro, 2022. gadā “Rīgas meži” organizēja divas staltbriežu ganāmpulka izsoles, abas noslēdzās bez rezultātiem. Konsultējoties ar speciālistiem, 2023. gadā uzņēmums uzsāka staltbriežu medību tiesību izsoli. Arī šī izsole beidzās bez rezultātiem.

Izsoļu rezultātā sabiedrībā plašāk tika aktualizēts staltbriežu ganāmpulka jautājums, kā rezultātā viens no interesentiem izteica priekšlikumu – pārvietot dzīvniekus uz sev piederošo briežu dārzu Vidzemē.

“Rīgas meži” kopš 2021. gada beigām ir atklāti snieguši informāciju sabiedrībai par staltbriežu stāvokli un dzīvnieku tālāko likteni. Informācija par izsolēm regulāri ir sūtīta medijiem, kā arī ievietota uzņēmuma mājaslapā.

Staltbriežu dārza uzturēšana “Rīgas mežiem” gadā izmaksāja ap 40 000 eiro. Tā kā dārzu uzņēmums apsaimnieko kopš 2008. gada, tikai tā uzturēšanai iztērēts vairāk nekā pus miljons eiro. Jāuzsver, ka uzņēmuma statūtos nav noteikta staltbriežu ganāmpulka uzturēšana un attīstība.


Par SIA “Rīgas meži”

SIA “Rīgas meži” ir 2008. gadā dibināts pašvaldības uzņēmums. Tas rūpējas par apm. 62 tūkst. ha mežiem, 453 ha Rīgas parkiem un apstādījumiem, kā arī par 367 ha kultūras un atpūtas parku “Mežaparks” un par šo teritoriju ilgtspējīgu attīstību, bioloģisko daudzveidību un pieejamību sabiedrībai.

Uzņēmumā ir Juglas, Katrīnas, Rīgas un Tīreļu mežniecības, kā arī kokaudzētava “Norupe” un kokzāģētava “Norupe”. Uzņēmumam ir vides izglītības centrs un programma “EkVidO” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS”.

Uzņēmuma objekti un teritorijas atrodas Rīgas un Jūrmalas pilsētu, kā arī Ādažu, Ķekavas, Limbažu, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils un Siguldas novadu teritorijās.

Uzņēmums ievēro labas korporatīvās pārvaldības principus. “Rīgas meži” ieguvuši starptautiskus sertifikātus, kas apliecina videi draudzīgu, ekonomiski pamatotu, sociāli atbildīgu un ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu.

2021. gadā SIA “Rīgas meži” Uzņēmumu reģistrā ir reģistrēts nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības statuss. Tāpat 2021. gadā uzņēmums pievienojās biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” un “CSR Latvia” iniciatīvai “Nulles tolerance pret korupciju”.

2023. gadā SIA “Rīgas meži” otro reizi uzņēmuma vēsturē piedalījās Ilgtspējas indeksā – ierindojās Zelta kategorijā, kā arī saņēma balvu “Ilgtspējas čempions” par straujāko izaugsmi Ilgtspējas indeksā.

Lai veicinātu klimatneitralitāti un aizsargātu dabu, 2023. gadā izveidots nodibinājums “Rīgas mežu fonds”. Šajā pašā gadā uzņēmums pievienojās iniciatīvai “Misija Nulle”, kā mērķis ir rūpēties par SIA “Rīgas meži” darbiniekiem, viņu veselību un drošību, kā arī parakstīja Latvijas Dažādības hartu.

Papildinformācijai

Ieva Bērziņa

“Rīgas meži”, Stratēģiskās komunikācijas un sabiedrisko attiecību daļa

29215857, [email protected]

www.rigasmezi.lv

https://www.facebook.com/RigasMezi

https://www.facebook.com/EkVidO

https://www.facebook.com/RigasDarziParki

https://www.facebook.com/ParksMezaparks

 

Citi raksti

Skatīt visus

Pieci cilvēki stāv pie plāksnes uz molberta, blakus plīvo karogs, fonā ēka

20.05.2024.

RĪGAS MEŽI atklāj galvaspilsētas krāsainās puķu dobes

“Krāsainas kā pasakas būs šīs vasaras Rīgas puķu dobes, kuras veido SIA “Rīgas meži” darbinieki,” to 2024. gada vasaras puķu dobju atklāšanas pasākumā 20. maijā “Krāsainā pirmdiena” uzsvēra...

Rīgas mežu logo

17.05.2024.

RTU arhitektūras studenti izstrādā idejas ilgtspējīgai RĪGAS MEŽU teritorijas attīstībai Mangaļsalā

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) arhitektūras studenti, atsaucoties SIA “Rīgas meži” aicinājumam, izstrādā ilgtspējīgas attīstības priekšlikumus uzņēmuma īpašumā esošās Mangaļsalas teritorijai,...

16.05.2024.

RĪGAS MEŽI uzsāk meža kopšanu Juglas mežniecībā, Ropažu novadā, pie Skuķīšiem

2024. gada maija otrajā pusē SIA “Rīgas meži” sāks ainaviski vērtīgu jeb rekreācijas teritoriju veidošanu un meža kopšanu meža masīvā Juglas mežniecībā, Ropažu novadā, pie Skuķīšiem (starp Tumšupi...