Uzņēmums SIA “Rīgas meži” kokaudzētavā “Norupe” ievācis lielāko priežu čiekuru ražu elites priežu sēklu plantācijā

Katru gadu uzņēmums SIA “Rīgas meži” rīko čiekuru lasīšanas talku kokaudzētavas “Norupe” čiekuru dārzā, kas atrodas blakus Ogrei. Ierasti talkā piedalās “Rīgas mežu” darbinieki, Vides aizsardzības kluba dalībnieki un vides aktīvisti. Covid-19 vīrusa ierobežošanas dēļ 2020. gada talkā pulcēties nebija iespējams, taču seši kokaudzētavas darbinieki ievāca elites priežu sēklu plantācijas lielāko ražu – 85,8 hektolitrus priežu čiekuru. 

“Sezonas darbinieki čiekurus lasīja pusotru mēnesi – sāka novembrī un pēdējos čiekurus ievāca 17. decembrī. Čiekuri ievākti elites jeb augstākās pakāpes priežu sēklu plantācijā, kas “Norupē” iestādīta 2005. gadā mežu selekcionāra un Latvijas valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošā pētnieka Imanta Baumaņa vadībā. Tā veidota no trīs Latvijas ģenētiski augstvērtīgāko priežu populāciju kokiem, tai skaitā Rīgas priedes. Jaunajā sēklu plantācijā augušās priedes ir augušas 17 gadus, šis ir ceturtais gads, kad tām ir raža. Visu čiekuru lasīšanas talku vēsturē tieši 2020. gada raža ir vislielākā – savācām 85,8 hektolitrus priežu čiekurus,” stāsta Pārsla Kokareviča, kokaudzētavas “Norupe” vadītāja. 

Jaunajā sēklu plantācijā augušo priežu vainagi tiek apgriezti un speciāli veidoti, lai būtu vieglāk tikt pie čiekuriem. Priežu čiekuri ir lielāki, tajos ir vairāk sēklu, un šīs sēklas ir smagākas salīdzinājumā ar savvaļā augušām priedēm. Nākotnē no šīm priedēm iegūs vismaz par 15% vairāk koksnes nekā ierasts, un šīs priedes labāk pretosies slimībām un klimata izmaiņām. Salasītos čiekurus kaltēšanai no “Norupes” transportē uz “Latvijas valsts mežu” čiekuru kalti Kalsnavā. “Rīgas meži” noslēguši līgumu ar “Latvijas valsts mežiem”, kas ļauj priežu sēklas uzkrāt un glabāt kamerās nemainīgā temperatūrā – 5°C –, lai sēklas saglabātu dīgtspēju vēl desmit gadus. 

Katrs čiekurs sevī glabā 15 līdz 20 sēklas, no kurām izaug lielās Rīgas priedes. Ir svarīgi nolasīt visus čiekurus, citādi jauna meža stādīšanai nepieciešami resursi nokritīs zemē un netiks izmantoti. Salasītās čiekuru sēklas nodrošina “Rīgas mežu” sēšanas sezonai nepieciešamo sēklu daudzumu. Aizvadītajā gadā SIA “Rīgas meži” iestādīja vairāk nekā divus miljonus un trīs simtus stādu. 

Uzņēmums “Rīgas meži” savā kokaudzētavā “Norupe” sēj tikai labākās no labākajām pieejamajām sēklām, tādējādi gūstot garantiju, ka piemērotākajā stādīšanas brīdī uzņēmumam vienmēr būs nepieciešamais stādu apjoms ar augstu kvalitāti un iespēja atjaunot savas meža platības. 2012. gadā no priežu sēklu plantācijas “Norupē” tika ievākta pirmā sēklu raža, un divus gadus vēlāk “Rīgas mežu” Gaujas mežniecībā tika iestādīti pirmie stādiņi.

Audzēt pašiem savas izcilas kvalitātes sēklas ir vērts, jo tās ir dārgas. Priežu sēklu cena sākas no 1500 EUR/kg, bet izcilas kvalitātes sēklas var maksāt vairāk nekā 3000 EUR/kg. Vienā kilogramā ir vairāk nekā 100 tūkstoši priežu sēklu. Latvijas mežzinātnieki ar SIA “Rīgas meži” atbalstu turpina darbu “Norupē” pie tā, lai krustotu un atlasītu ģenētiski augstvērtīgu priežu sēklu materiālu turpmākai meža atjaunošanai.

 

 

Informāciju sagatavoja Elizabete Ronija Dreimane, SIA “Rīgas meži” sabiedrisko attiecību speciāliste

Citi raksti

Skatīt visus

09.07.2024.

"RĪGAS MEŽI" uzsāk mežizstrādi Juglas mežniecībā, Ropažu novadā, meža masīvā starp Skuķīšiem un Sauleskalnu

2024. gada jūlijā SIA “Rīgas meži” sāk ainaviski vērtīgu jeb rekreācijas teritoriju veidošanu un mežizstrādi meža masīvā Juglas mežniecībā, Ropažu novadā, meža masīvā starp Skuķīšiem un...

Vairāki cilvēki stāv mežā pie karoga
Galerija

02.07.2024.

“RĪGAS MEŽI” aicina iedzīvotājus paust viedokli par plānoto mežizstrādi Mežāru mežā pie Imantas

SIA “Rīgas meži” aicina apkaimju biedrības un iedzīvotājus paust argumentētus viedokļus un priekšlikumus par plānoto mežizstrādi Mežāru mežā pie Imantas  (teritorijā starp Kurzemes prospektu,...

Galerija

25.06.2024.

“RĪGAS MEŽI” iepazīstinās apkaimju biedrības un iedzīvotājus ar plānoto mežizstrādi Mežāru mežā

Pirmdien, 1.jūlijā plkst. 17.00, SIA “Rīgas meži” iepazīstinās ar šogad plānoto mežizstrādi uzņēmuma apsaimniekotajā Mežāru mežā (teritorijā starp Kurzemes prospektu, elektrolīniju un Kleistu...