Uzņēmums “Rīgas meži’ ieguvis otro starptautiski atzīto meža sertifikātu, paplašinot klientu loku un iespējas
Septembrī pašvaldības uzņēmums SIA “Rīgas meži” ieguva starptautiski atzīto FSC sertifikātu. Kopā uzņēmumam ir divi starptautiski sertifikāti – PEFC sertifikātu uzņēmums saņēma jau 2012. gadā. Lai iegūtu sertifikātu, bija jāsertificē gan meži, gan zāģētava “Norupe”.
Lai veicinātu atbildīgu saimniekošanu mežos, papildus katras valsts likumiem un normatīvajiem aktiem darbojas arī starptautiski atzītas sertifikācijas sistēmas. Populārākās Eiropā ir PEFC un FSC. FSC bieži vien uzliek mežu apsaimniekotājiem stingrākas dabas aizsardzības prasības nekā noteiktas valsts likumos un normatīvajos aktos.
SIA “Rīgas Meži” valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš: “Meži, kurus aprūpējam, ir svarīgi lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju: tos izmanto gan rīdzinieki, gan Pierīgas iedzīvotāji. Mūsu meži nodrošina apkārt Baltijas metropolei Rīgai zaļu vainagu, tie gādā par svaigu gaisu un dod tūkstošiem cilvēku pastaigu un atpūtas iespējas. Tie ir publiski, visiem pieejami dabas rekreācijas meži, te zaļo slavenās Rīgas priedes, bet mitrākās vietās – staltas egles. Lielu daļu peļņas, ko iegūstam, izstrādājot mežus, ieguldām Rīgas apstādījumu kopšanā un paplašināšanā.”
“Galvenais ieguvums no sertifikāta – plašāks klientu loks. Ir daudzi mēbeļu ražotāji Igaunijā un Latvijā, kas ražo produkciju IKEA un tur nepieciešama FSC koksne. Būvmateriāliem un karkasu ēku ražotājiem pietiek ar PEFC. Divi sertifikāti mums dod iespēju sekot cenu svārstībām un dod lielāku klientu loku. Visi, kas meklē zāģmateriālu piegādātāju, redz, ka uzņēmumam ir abi sertifikāti jeb kvalitātes zīmols, kas apliecina, ka saimniekojam pareizi, tālredzīgi, ilgmūžīgi, ka esam uzņēmums, kas domā par nākotni,” stāsta Ražošanas daļas vadītājs Jānis Stankēvičs.
Bioloģiski vērtīgi meži ieskauj Rīgu
“Rīgas Mežu” Mežsaimniecības daļas vadītājs Jānis Ģērmanis atzīst: “Sertificēšanas process bija vēl viena kontrole, lai pārliecinātos, ka strādājam dabai draudzīgi un sociāli atbildīgi. Mums nekas nebija jāpārkārto, tikai jāuzlabo. Mēs jau sen atstājam 10 ekoloģiskos kokus uz hektāra, nevis piecus, kā prasa Latvijas likumi. Kopā ar “Rīgas Mežu” dabas un vides aizsardzības speciālistu Edmundu Račinski izvēlamies tādus kokus, kas patiktu dažādām sugām, piemēram: gan dobumainus, kas noderēs dobumperētājiem putniem; gan druknus, kas varētu noturēt lielu ligzdu. Papildus vēl nolīgām dabas ekspertus, kas veica dabas vērtību monitoringu un vērtēja mežsaimniecības ietekmi uz sugu saglabāšanu.
“Mēs jau sen rūpējamies, lai Rīgas mežos ligzdotu retu sugu putni, labi justos zvēri, augtu dažādi augi, sūnas un sēnes. Piemēram, medņu riests nieka 25 km attālumā no Rīgas centra ir viens no Rīgas mežu dārgumiem. Aizvien biežāk mūsu mežos ligzdo lielie plēšputni, kā arī zaļās vārnas un dažādu sugu dzeņi.
FSC sertifikācijas audits apliecināja, ka esam uz pareiza ceļa un spējam bez lielas pārkārtošanās izpildīt augstās prasības. Šī kontroles sistēma pie viena arī palīdzēja labāk saprast, kur nepieciešami uzlabojumi. Protams, man arī liels prieks, ka FSC sertifikāts paver mums plašākas iespējas par labākām cenām pārdot savus zāģmateriālus,” atzīst valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš.
Sertificēta piegādes ķēde
Uzņēmumam “Rīgas meži” ir piešķirts arī FSC koksnes piegādes ķēdes sertifikāts, kas apliecina, ka ražošanā izmantotā koksne iegūta no atbildīgi apsaimniekotiem mežiem, kur netiek apdraudēta bioloģiskā daudzveidība, bet darbiniekiem ir nodrošināti droši darba apstākļi. Godīga attieksme pret dabu un strādniekiem pasaulē tiek vērtēta aizvien augstāk.
Zāģētavā “Norupe” bija jāpierāda, ka sertificētai koksnei nav iespējas sajaukties ar nesertificētiem baļķiem. Tā kā mēs pārstrādājam tikai “Rīgas Mežos” zāģētas priedes, to pierādīt nav grūti. Darba drošība zāģētavā un transportēšanā ir jāievēro jebkurā gadījumā. SIA “Rīgas Meži” ir viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem un tas apliecina, ka mūsu darbinieki ir sociāli aizsargāti,” stāsta Jānis Stankēvičs.
Informāciju sagatavoja Anitra Tooma un Elizabete Ronija Dreimane