Uzņēmums “Rīgas Meži” galvaspilsētā apsaimniekošanā pārņem Lucavsalu, AB dambi, Juglas un Maskavas promenādes. Teritoriju apjoms palielinās par 20%

Uzņēmuma “Rīgas Meži” daļas “Dārzi un parki” galvaspilsētas apsaimniekotās teritorijas šogad palielinājušās par aptuveni 20% jeb 87 hektāriem. Tas izriet no pērnā gada nogalē apstiprinātajiem grozījumiem deleģēšanas līgumā starp Rīgas domi un SIA “Rīgas Meži”. Līdz ar to, kopumā uzņēmums apsaimnieko 399 hektārus galvaspilsētas parku un dārzu (jeb 125 objektus), kā arī tajos esošos elementus: parku tiltiņus, soliņus, ūdens brīvkrānus, strūklakas u.c.

Video par jaunajām teritorijām lūgums skatīt ŠEIT. 


Iepriekšējo un jauno teritoriju karti lūgums skatīt ŠEIT.


“Rīgas Meži” turpinās kopt esošos vēsturiskos apstādījumus un attīstīt jaunās teritorijas. Piemēram, palielināt koku, krūmu un ilggadīgo ziemciešu stādījumus pilsētas parkos. Savukārt ar vasaras ziedu krāšņumu tiks iezīmētas pilsētas iedzīvotāju un tūristu apmeklētākās zonas. Tāpat tiks ieviesti jauni un videi draudzīgāki tehnoloģiskie risinājumi apstādījumu kopšanā. Tas nākotnē ļautu efektīvāk un videi draudzīgāk kopt Rīgas zaļo rotu un samazināt apsaimniekošanas izdevumus. Būtiski, ka šajā gadā paredzēts sākt vairākus ilgtermiņa projektus, kā arī piesaistīt dažādu finanšu instrumentu līdzekļus.


Savukārt, lai uzlabotu atpūtas iespējas un to pieejamību, plānots attīstīt jauno teritoriju izmantošanas iespējas. Piemēram, kopīgi ar Rīgas domi un apkaimēm apzināt katras konkrētās vietas neizmantoto potenciālu, t.sk. radot rekreācijas iespējas. Tāpat uzņēmums attīsta vides izzināšanas un izglītošanas aktivitātes, lai “Rīgas Mežu” vides izglītības programma “Zaļā klase” arvien aktīvāk “ienāk” pilsētvidē.


“Rīgas Meži” valde kopā ar kapitālsabiedrības padomi secinājusi, ka kvalitatīvai un pilnvērtīgai pašvaldības noteikto uzdevumu veikšanai uzņēmumam 2022.gadā nepieciešams saņemt 4,4 miljonu eiro dotāciju.


Lai samazinātā pašvaldību budžeta situācijā ar pieaugošajiem sociālā atbalsta izdevumiem iegūtu nepieciešamo dotācijas apmēru, “Rīgas Meži” rosināja rast finansējumu papildus pašvaldības dotācijai, sadalot uzņēmuma iepriekšējo gadu – 2012., 2013. un 2014.gada – nesadalīto peļņu 2,9 miljonus eiro, to izmaksājot dividendēs ar mērķi no šiem līdzekļiem veikt 2022.gadā nepieciešamās dotācijas pilnas summas samaksu. Šo priekšlikumu otrdien, 25.janvārī, atbalstīja Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas deputāti.


“Jau pirms gada, analizējot “Rīgas Mežu” miljonu investīciju plānus, kļuvis skaidrs, ka tie ir riskanti un negarantē investīciju atdevi nākotnē. Tādēļ uzkrātā peļņa tā vietā novirzīta zaļo teritoriju uzlabošanai, kas būs pieejamas visiem rīdziniekiem. Tas ļauj nesamazināt izdevumus sociālajam atbalstam pašvaldībai īpaši grūtā budžeta gadā,” uzsver Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis.

 


Par jaunajām teritorijām


“Rīgas mežu” daļas “Dārzi un parki” apsaimniekošanā nodotās jaunās teritorijas ir plašas zaļās zonas ūdens tuvumā:


Visplašākās iespējas jauno ārtelpu izmantošanai ir Lucavsalas daļā, kas izsenis bijusi mazdārziņu teritorija, kurā saglabājušies augļu koku un krūmu stādījumi. Kā viena no idejām, kā izmantot vietas potenciālu iedzīvotāju labā, ir izveidot koplietošanas augļu un garšaugu dārzus. Pastaigu promenādes gar Daugavu un Juglas ezeru ir iecienītas vietas gan aktīvai, gan mierīgai atpūtai, dabas ainavu vērošanai un makšķerēšanai. Arī šeit ir attīstības iespējas.


Uzņēmuma “Rīgas Meži” daļas “Dārzi un parki” vadītājs Jānis Lediņš: “Pirms pārņemšanas jaunās teritorijas tika apsekotas, apzināti nepieciešamie uzlabojumi, ko plānots uzsākt pavasarī. Šobrīd teritorijas tiek uzturētas atbilstoši sezonas specifikai un laika apstākļiem”.


“Dārzu un parku” speciālisti konstatējuši, ka atsevišķās vietās jāveic zaļās zonas sakopšana – jāizzāģē biezie krūmāji, jāsakopj koku vainagi un dekoratīvo krūmu stādījumi. Tāpat nepieciešama vairāku labiekārtojuma elementu, piemēram, soliņu, atkritumu urnu, rotaļlaukumu ierīču nomaiņa vai remonts u.c. uzlabojumi. Līdzīgi kā jau pārziņā esošajos parkos un dārzos, arī jaunajās teritorijās tiks īstenota videi vēl draudzīgāka un ilgtspējīgāka apsaimniekošana.


“Rīgas Mežu” pārziņā ir 20% galvaspilsētas teritorijas, jo uzņēmums rūpējas arī par 5500 hektāriem pilsētas mežu un teju 400 hektāriem plašo kultūras un atpūtas parku “Mežaparks”.Par SIA “Rīgas Meži”


SIA “Rīgas Meži” ir 2008.gadā dibināts pašvaldības uzņēmums, kas apsaimnieko galvaspilsētai piederošos mežus, dārzus un parkus. Rīga ir lielākā Eiropas pilsēta – mežu īpašniece un viena no lielākajām mežu īpašniecēm Latvijā. 


“Rīgas Mežiem” ir Daugavas, Gaujas, Katrīnas, Rīgas un Tīreļu mežniecības, kā arī kokaudzētava un kokzāģētava “Norupe”. Uzņēmums īsteno vides izglītības programmu “Zaļā klase”; “Rīgas Mežu” pārziņā ir arī kultūras un atpūtas parks “Mežaparks”. 


Uzņēmuma objekti atrodas Rīgas un Jūrmalas pilsētu, kā arī Ādažu, Ķekavas, Limbažu, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils un Siguldas novadu teritorijās.


Uzņēmums pārvalda 62 000 ha mežu, 399 ha dārzu, parku, skvēru un apstādījumu (125 objekti). “Rīgas Meži” rūpējas par šo teritoriju ilgtspējīgu attīstību, bioloģisko daudzveidību un pieejamību sabiedrībai. 


“Rīgas Meži” ievēro labas korporatīvās pārvaldības un ilgtspējas principus. Uzņēmumam ir FSC (Forest Stewardship Council) un PEFC (Programme of the Endorsement of Forest Certification) sertifikāti. Tie apliecina atbildīgu mežu apsaimniekošanu, kā arī to, ka mežu produkcija sabiedrībai sniedz sociālos, vides un ekonomiskos ieguvumus. 


2021.gada septembrī “Rīgas Mežiem” Uzņēmumu reģistrā ir reģistrēts nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības statuss. Savukārt 2021.gada decembrī uzņēmums pievienojās biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” un “CSR Latvia” iniciatīvai “Nulles tolerance pret korupciju”.

 

Papildinformācijai:

Ieva Bērziņa

SIA “Rīgas Meži”

Stratēģiskās komunikācijas un sabiedrisko attiecību daļa

Tālrunis: 67415712

E-pasts: [email protected]

www.rigasmezi.lv


Rīgas domes Komunikācijas pārvalde 

Citi raksti

Skatīt visus

Sarunu festivāla LAMPA plakāts

18.06.2024.

RĪGAS MEŽI sarunu festivālā LAMPA aicina uz diskusiju “Vai var pārdot svaigu gaisu?”

“Koksne mežā nav vienīgā vērtība! Atbildīgs meža apsaimniekotājs plāno un uztur arī citas dabas vērtības, no kurām ir vai nākotnē būs iespējams nopelnīt,” tā apgalvo SIA “Rīgas meži” valdes...

Bērna zīmējums

17.06.2024.

RĪGAS MEŽI sadarbībā ar Ziedoņa muzeju izsludina Krāsaino pasaku atstāstu un zīmējumu konkursu

SIA “Rīgas meži” sadarbībā ar Ziedoņa muzeju aicina bērnus piedalīties Krāsaino pasaku atstāstu un zīmējumu konkursā. Tajā jo īpaši tiek aicināti piedalīties Rīgas dažādu apkaimju un biedrību...

Pieci cilvēki stāv pie plāksnes uz molberta, blakus plīvo karogs, fonā ēka

20.05.2024.

RĪGAS MEŽI atklāj galvaspilsētas krāsainās puķu dobes

“Krāsainas kā pasakas būs šīs vasaras Rīgas puķu dobes, kuras veido SIA “Rīgas meži” darbinieki,” to 2024. gada vasaras puķu dobju atklāšanas pasākumā 20. maijā “Krāsainā pirmdiena” uzsvēra...