Tikšanās par Lielo kapu koku drošību

Lielie kapi pavasarī. Redzami koki un zilu puķu paklājs
Lielie kapi pavasarī
Foto: "Rīgas meži"

Ceturtdien, 12. oktobrī, plkst. 15.30, atbildīgās organizācijas aicina interesentus uz tikšanos, kurā iepazīstinās ar Lielo kapu koku novērtēšanas rezultātiem, plānotajiem darbiem, kā arī uzklausīs argumentētus priekšlikumus, lai nodrošinātu koku atbilstošu stāvokli ilgākā laikā.

Tikšanās plānota Lielo kapu malā, netālu no pieminekļa Andrejam Pumpuram, piekļūšana no Klusās ielas puses (ievērojot drošības nosacījumus, kas saistīti ar aizliegumu atrasties kapos vētras postījumu dēļ).

Publicitātes nolūkos pasākuma laikā paredzēts fotografēt un / vai filmēt.

Teritorijas pārvaldītājs – pašvaldības aģentūra “Rīgas Pieminekļu aģentūra” – ir nodrošinājusi vēsturiskajā teritorijā augošo seno koku izvērtējumu. Speciālistu skatījumā daļa šo koku ir kopjami, bet teritorijā ir identificēti arī potenciāli bīstami koki, kuri drošības apsvērumu dēļ būtu nozāģējami. 

Lielo kapu īpašnieks ir Rīgas pilsētas pašvaldība, savukārt teritoriju (vairāk nekā 20 ha) apsaimnieko SIA “Rīgas meži” un pašvaldības aģentūra “Rīgas pieminekļu aģentūra”. SIA “Rīgas meži” apsaimniekošanā Lielie kapi ir kopš 2017. gada. Atbilstoši noslēgtajam deleģēšanas līgumam ar pašvaldību, “Rīgas meži” nodrošina teritorijas uzturēšanu un uzkopšanu, t.sk. respektējot tur esošos senos apbedījumus, kuri nav identificējami un ir apauguši ar zāli. 

Tas, ka Lielajos kapos esošie un iedzīvotāju iemīļotie simts un pat vairāk gadus vecie koki ir jākopj un daļa no tiem ir potenciāli bīstami jeb nav droši, apliecina 6.-8. oktobra spēcīgā vēja sekas – koki Lielajos kapos ievērojami cietuši – gan pilnībā nolauzti, gan nolauzti vai aizlauzti to zari. Tā rezultātā, drošības apsvērumu dēļ, teritorija no svētdienas, 8. oktobra, apmeklētājiem uz laiku ir slēgta.

Par Lielajiem kapiem

Kapi ierīkoti 1773. gadā, bet slēgti 1969. gadā. Tajos apglabāti vairāki desmiti tūkstoši mirušu personu. Uzstādīti arī mākslinieciski augstvērtīgi pieminekļi, kas atspoguļo savam laikam raksturīgos mākslas stilus, sākot no 18. gadsimta otrās puses. 

1969. gadā tika nolemts izveidot memoriālo parku. Savukārt 20. gadsimta 70. gados Lielo kapu dārza arhitektūras ansamblis iekļauts aizsargājamo pieminekļu sarakstā. 1980. gadu vidū kapos veikta vairāku objektu restaurācija. 1990. gados kapu teritorijā atjaunotas vairākas kapličas. Lielajos kapos aug apmēram 60 koku un krūmu sugas, no tām ap 30 no tām ir introducētas. 


Par SIA “Rīgas meži”

SIA “Rīgas meži” ir 2008. gadā dibināts pašvaldības uzņēmums. Tas rūpējas par 62 000 ha mežiem, 446 ha Rīgas parkiem un apstādījumiem, kā arī par 367 ha kultūras un atpūtas parku “Mežaparks” un par šo teritoriju ilgtspējīgu attīstību, bioloģisko daudzveidību un pieejamību sabiedrībai. 

Uzņēmumā ir Daugavas, Gaujas, Katrīnas, Rīgas un Tīreļu mežniecības, kā arī kokaudzētava “Norupe” un kokzāģētava “Norupe”. Uzņēmumam ir vides izglītības centrs un programma “EkVidO2” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS”. 

Uzņēmuma objekti un teritorijas atrodas Rīgas un Jūrmalas pilsētu, kā arī Ādažu, Ķekavas, Limbažu, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils un Siguldas novadu teritorijās. 

Uzņēmums ievēro labas korporatīvās pārvaldības principus. “Rīgas meži” ieguvuši starptautiskus sertifikātus, kas apliecina videi draudzīgu, ekonomiski pamatotu, sociāli atbildīgu un ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. 

2021. gadā “Rīgas mežiem” Uzņēmumu reģistrā ir reģistrēts nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības statuss. Tāpat 2021. gadā uzņēmums pievienojās biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” un “CSR Latvia” iniciatīvai “Nulles tolerance pret korupciju”. 

2023. gadā “Rīgas meži” otro reizi uzņēmuma vēsturē piedalījās Ilgtspējas indeksā – ierindojās Zelta kategorijā, kā arī saņēma balvu “Ilgtspējas čempions” par straujāko izaugsmi Ilgtspējas indeksā. 

Lai veicinātu klimatneitralitāti un aizsargātu dabu, 2023. gadā izveidots nodibinājums “Rīgas mežu fonds”. Šajā pašā gadā uzņēmums pievienojās iniciatīvai “Misija Nulle”, kā mērķis ir rūpēties par “Rīgas mežu” darbiniekiem, viņu veselību un drošību, kā arī parakstīja Latvijas Dažādības hartu.

Papildinformācijai:

Ieva Bērziņa

“Rīgas meži”

Stratēģiskās komunikācijas un sabiedrisko attiecību daļa

29215857

[email protected]

www.rigasmezi.lv

https://www.facebook.com/RigasDarziParki

https://www.facebook.com/RigasMezi

https://www.facebook.com/EkVidO2/

https://www.facebook.com/parksmezhaparks/

Citi raksti

Skatīt visus

Sarunu festivāla LAMPA plakāts

18.06.2024.

RĪGAS MEŽI sarunu festivālā LAMPA aicina uz diskusiju “Vai var pārdot svaigu gaisu?”

“Koksne mežā nav vienīgā vērtība! Atbildīgs meža apsaimniekotājs plāno un uztur arī citas dabas vērtības, no kurām ir vai nākotnē būs iespējams nopelnīt,” tā apgalvo SIA “Rīgas meži” valdes...

Bērna zīmējums

17.06.2024.

RĪGAS MEŽI sadarbībā ar Ziedoņa muzeju izsludina Krāsaino pasaku atstāstu un zīmējumu konkursu

SIA “Rīgas meži” sadarbībā ar Ziedoņa muzeju aicina bērnus piedalīties Krāsaino pasaku atstāstu un zīmējumu konkursā. Tajā jo īpaši tiek aicināti piedalīties Rīgas dažādu apkaimju un biedrību...

Pieci cilvēki stāv pie plāksnes uz molberta, blakus plīvo karogs, fonā ēka

20.05.2024.

RĪGAS MEŽI atklāj galvaspilsētas krāsainās puķu dobes

“Krāsainas kā pasakas būs šīs vasaras Rīgas puķu dobes, kuras veido SIA “Rīgas meži” darbinieki,” to 2024. gada vasaras puķu dobju atklāšanas pasākumā 20. maijā “Krāsainā pirmdiena” uzsvēra...