Spāru svētki simtgades gaidās

Šobrīd Mežaparka Lielās estrādes skatītāju daļu jau rotā spāru svētku vainags. Puse no ieplānotā jau paveikta, iztērējot tam pusi no 26,7 miljoniem eiro (bez PVN), un tas noticis divus mēnešus agrāk, nekā paredzēts. Paralēli rit arī darbs pie rekonstrukcijas otrās kārtas.

Projektam desmit gadu

Kultūras ministrijas eksperts, arhitekts Jānis Dripe spāru svētku atklāšanā atgādināja, ka tieši pirms desmit gadiem «lieliska starptautiska konkursa rezultātā» iegūts labs projekts, kura autori ir Austris Mailītis un Jura Pogas vadītais arhitektu birojs. Pateicoties Kultūras ministrijas un Rīgas domes sadarbībai, šis projekts nu ieraugot dienasgaismu, līdzīgi, kā tas noticis ar Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri un Latvijas Nacionālo Mākslas muzeju. Lai gan vēl tikai pirms sešiem mēnešiem un 11 dienām te tika parakstīts protokols par celtniecības sākšanu, nu jau savām acīm var aplūkot skatītājiem paredzēto būvi, kas slienas 11 metru augstumā.

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs uzsvēra, ka šobrīd ir sperts solis tuvāk vēsturiskajam brīdim - jaunai Dziesmu svētku estrādei. Un tas nozīmē, ka nākamgad nebūs problēmu ne piedalīties, ne noskatīties svētku koncertus: kas vēlēsies, to varēs izdarīt, jo jaunajā būvē, kas slejas sešu stāvu augstumā, būs daudz vairāk skatītāju vietu, proti, 30 516 (līdz šim 23 000). Tāpat būtiski, ka ēdināšana, ģērbtuves, labierīcības būs zem jumta. «Jauna, moderna estrāde ir tā, ko mēs esam pelnījuši, svinot Latvijas simtgadi. Un gribētos, lai, sagaidot nākamo simtgadi, mēs būtu spiesti šo estrādi pārbūvēt - un nevis tāpēc, ka būvnieki būtu slikti strādājuši, bet tāpēc, ka tā būs kļuvusi par mazu,» novēlēja Rīgas mērs. Viņš arī pauda pārliecību, ka visi darbi tiks pabeigti laikus.

Puse darbu padarīti

Pilnsabiedrības LNK, RERE projekta direktors Valdis Koks akcentēja, ka šis būvniekiem ir īpašs brīdis, jo ir sasniegts augstākais ēkas punkts. Strādāti ir pilni pieci mēneši, un principā spāru svētkus vajadzētu svinēt vien 18.janvārī. Tātad tas noticis divus mēnešus agrāk, nekā grafikā paredzēts. Arī Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājs Oļegs Burovs atzīmēja, ka, ļoti iespējams, šis Latvijā šobrīd esot vienīgais objekts, kur viss notiek ātrāk par grafikā noteiktajiem termiņiem. Šobrīd ir izdarīti 50% no visiem darbiem un apgūta arī puse pirmajai kārtai atvēlēto līdzekļu.

Patlaban pabeigti visi betonēšanas darbi, un ēka jau ieguvusi sienas, griestus, pārsegumus, kolonnas, tiek uzstādītas kāpņu konstrukcijas. Jau iezīmējas visas skatītāju zonas veidols, jo galvenās konstrukcijas ir gatavas. Protams, vēl daudz ir darāmā: gan visi apdares darbi - iesegums, telpu iekārtojums, apgaismojums. Tāpat arī ārpusē skatītāju laukā -zāliens, celiņi un virkne citu lietu, skaidro projekta autors Austris Mailītis. Celtniecība netiks pārtraukta arī turpmākajos mēnešos, un esot labi, ka pamatlietas ir izdarītas ātrāk, tostarp - ne tikai betonēšana, bet arī infrastruktūras (elektrība, ūdensvadi, kanalizācija) izveide un arī pievedceļš, kuram patlaban tiek klāts segums.

Top otrā kārta

Paralēli šeit notiekošajam tiek strādāts pie projekta otrās kārtas, teica A. Mailītis. Līdz gada beigām vai nākamā gada sākumam ir jāiesniedz tehniskais projekts otrajai kārtai, un šobrīd topot tā detalizācija. «No projektēšanas viedokļa viss ir kārtībā, un man ir cerības, ka viss tiks īstenots arī dabā,» pauda arhitekts, norādot, ka vēl priekšā ir iepirkuma process, būvnieku izvēle, tāmju precizēšana. Vaicāts par otrās kārtas izmaksām, A. Mailītis nevarēja pateikt, cik lielas tās būs, kamēr nav pabeigts tehniskais projekts un nav veiktas aplēses. Turklāt tās tiek vairākkārt caurskatītas un koriģētas, tāpēc sākotnējās summas var arī ievērojami mainīties.

Pēc šā lielā notikuma SIA Rīgas meži būs dota iespēja sarīkot estrādē pāris lielos pasākumus, viens no tiem 17. augustā būs Prāta vētras koncerts. Uzreiz pēc tam - 20. augustā - sāksies skatītāju daļas demontāža un gatavošanās jaunās estrādes būvniecībai, kuras atklāšana notiks 2021. gada 4. maijā.

Skatītāju daļā būs vietas vairāk nekā 30 000, bet, to transformējot, - pat 70 000. Savukārt pēc pāris gadiem, kad, visticamāk, jauno skatuvi rotās spāru vainags, tribīnēs būs vieta 11 000 dziedātāju un vēl aptuveni 3000 uz skatuves

Skatītāju daļā, kas sasniedz sešu stāvu ēkas augstumu, būs ne tikai sēdvietas, bet arī ģērbtuves, labierīcības, ēdināšanas zona.


Aisma Orupe, Neatkarīgā Rīta Avīze 01.11.2017.


Foto galerija

Citi raksti

Skatīt visus

Attēlā ir Rīgas mežu misija, vīzija un vērtības. Balsts fons un zaļi burti

18.04.2024.

Apstiprināta RĪGAS MEŽU pirmā Ilgtspējīgas attīstības stratēģija

Lai nodrošinātu atbildīgu un pēctecīgu uzņēmuma pārvaldību un ilgtspējīgu attīstību, lai jaunā kvalitātē rūpētos par rīdziniekiem, galvaspilsētas viesiem un tās apkārtnes iedzīvotājiem, kā arī, lai...

Attēlā ir informācija par Rīgas mežu 2023.gada finanšu rādītājiem

17.04.2024.

2023. gads uzņēmumā RĪGAS MEŽI – turpinājums stabilai un ilgtspējīgai izaugsmei

SIA “Rīgas meži” 2023. gadā sekmīgi izpildīja budžetu un sasniedza īpašnieka jeb Rīgas domes noteiktos finanšu mērķus, nodrošinot uzņēmuma finanšu stabilitāti un ilgtspējīgu attīstību – liecina 15....

Attēlā ir logo - austoša saule uz kāpas fona, saulē ir trīs priežu silueti
Galerija

04.04.2024.

RĪGAS MEŽI paraksta līgumu par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu

Šodien, 2024. gada 4. aprīlī SIA “Rīgas meži” parakstīja līgumu ar SIA “Stiga RM” par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu. Pārdošanas process īstenots, ievērojot labas pārvaldības principus, saskaņā ar...