SIA "Rīgas meži" Uzvaras parkā demonstrē jauno parku kopšanas tehniku

Nekādas sezonas grūtības nebiedē saimniekus, kuru rīcībā ir moderna komunālā tehnika. Šā gada 17. oktobrī SIA „Rīgas meži” Uzvaras parkā demonstrēja savas jaunās parku uzkopšanas mašīnas. Platības, kuras cilvēki ar slotām agrāk tīrīja veselu nedēļu, tagad var sakopt dažu stundu laikā.Foto: J.Vazdiķis

Fotogalerija: Parku kopšanas tehnikas demonstrējumi Uzvaras parkā 17.10.2013.

Ar spēcīgu gaisa strūklu kritušās lapas var viegli aizpūst no koku stumbriem, celiņiem un to apmalēm, sapūšot tās lielā vālā, kuru pēcāk iesūc ar speciālu piekabi aprīkots traktors. Iegādātie agregāti un aprīkojums ir jaudīgs un nav lēts, taču, mainot agregātus, šo tehniku varēs izmantot arī sniega tīrīšanai un zāles pļaušanai.

Uz parku kopšanas tehnikas demonstrējumiem bija ieradies Rīgas vicemērs Andris Ameriks, Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzēvičs, Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktora p.i. Inga Ivanova un citi augsta līmeņa Rīgas domes darbinieki. Viņus pavadīja SIA „Rīgas meži” valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš un valdes locekļi Andrejs Kondratjuks un Uldis Zommers. Klātesošie novērtēja jaunās tehnikas darbību praksē un apsprieda Rīgas parku uzkopšanas perspektīvas nākotnē.

SIA “Rīgas meži” dārzu un parku daļas Rīdzenes iecirkņa speciālists Ritvars Varkalis pastāstīja, ka pilsētas parku sakopšanā pati darbietilpīgākā un svarīgākā ir zāles pļaušana, lapu grābšana un sniega tīrīšana. ”Teritoriju, kuru 20 darbinieki grābtu ar grābekļiem visu dienu, tagad, izmantojot traktoru aprīkojumu, pilnībā tīru dabūjam četrdesmit minūtēs,” stāsta R. Varkalis. „Šī tehnika pārsvarā ražota ārzemēs („Kioti”, „Trilo” un „Kubota” markas), tai piemīt liela manevrētspēja un augsts darba ražīgums. Modernais uzkarināmais aprīkojums ļauj veikt visdažādākos darbus, pie tam visa gada garumā.”

Pirmie darbu uzsāka lapu pūtēji, kuri ātri vien aizpūta no zāliena nokritušās lapas. Tālāk motobloks ar mehānisko grābekli savāca lapas divos taisnos vālos. Tam sekoja minitraktors ar priekšdaļā uzmontētu lielu kausu lapu savākšanai. Netālu zāles pļāvējs ātri nopļāva zālienu, vienlaikus savācot nopļauto zāli. Ir arī jaudīgāks pļāvējs, kas spēj pļaut arī garu, cietu zāli un pat nelielus krūmus. Visbeidzot sāka strādāt traktors ar lapu vakuumsūcēju, kura konteinera ietilpība ir 6 kubikmetri lapu.

Rīgas vicemērs Andris Ameriks par jauno tehnikas parku ir gandarīts: ”Lapas krīt vienā laikā un viss jāizdara ātri, tāpēc iespēja izmantot tehniku ir būtiska, ar to var paveikt vairāk, tā neslimo un tai nevajag atvaļinājumu. Kopš galvaspilsētas parku un dārzu saimniecība uzticēta “Rīgas mežiem”, administratīvās izmaksas ir samazinājušās, bet tehniskās bāzes modernizēšanā ieguldīti lieli līdzekļi.”

Arī SIA “Rīgas meži” valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš atzīst, ka laiki, kad pilsētas sakopšanā strādāja simtiem cilvēku, ir pagājuši. „Pēdējos gados Rīgas parkos un dārzos strādājusi liela simtlatnieku armija, brīžam pat 400 cilvēku. Tas ir pasākums, kas, visticamāk, ir beidzies, un tagad jāsaprot, ka vienīgie, kas šos darbus paveiks, ir pašu cilvēki,” saka A.Tauriņš. 

Arī „Mežaparka” asfaltētos celiņus tagad notīrīt no kritušajām lapām var pavisam ātri. Tas nozīmē, ka ziemā no ledus un sniega atbrīvoto pastaigu vietu te būs pietiekami daudz.

Šobrīd Rīgas parkos sagrābtās lapas tiek vestas uz komposta kaudzēm, kur divu līdz četru gadu laikā tās satrūd un pārvēršas melnzemē, kas tiek izmantota dobēm. Tā kā Rīga izsenis bijusi slavena ar savām krāšņajām puķu dobēm, šoruden Rīgas centrā vien iestādīts 29 000 sīpolpuķu.

Citi raksti

Skatīt visus

Attēlā ir logo - austoša saule uz kāpas fona, saulē ir trīs priežu silueti
Galerija

04.04.2024.

RĪGAS MEŽI paraksta līgumu par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu

Šodien, 2024. gada 4. aprīlī SIA “Rīgas meži” parakstīja līgumu ar SIA “Stiga RM” par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu. Pārdošanas process īstenots, ievērojot labas pārvaldības principus, saskaņā ar...

Afiša Pavasara putnu būrīšu talkai. Okera krāsas fons, labajā malā liels zvirbulis, kreisajā malā koku zari
Galerija

04.04.2024.

RĪGAS MEŽI turpina Pavasara putnu būrīšu talkas. Šajā piektdienā – Kronvalda parkā

Piektdien, 2024.gada 5.aprīlī plkst. 16.00 SIA “Rīgas meži” apsaimniekotajā Kronvalda parkā notiks uzņēmuma vides izglītības programmas “EkVidO” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS” sestā Pavasara putnu...

Afiša Pavasara putnu būrīšu talkai Esplanādē. Zaļš fons un labajā malā liels zvirbulis
Galerija

03.04.2024.

RĪGAS MEŽI turpina Pavasara putnu būrīšu talkas. Šajā ceturtdienā, “Ēnu dienas” ietvaros, talka notiks Esplanādē

Ceturtdien, 2024.gada 4.aprīlī plkst. 10.00 SIA “Rīgas meži” apsaimniekotajā Esplanādes parkā notiks uzņēmuma vides izglītības programmas “EkVidO” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS” piektā Pavasara putnu...