SIA „Rīgas meži” atklāj savu jauno kokzāģētavu „Norupe”
Foto: I.Zihmanis
Fotogalerija: Kokzāģētavas "Norupe" atklāšana
Kokzāģētavā „Norupe” pārstrādā neliela izmēra skujkoku baļķus, kuru tievgaļa izmērs nepārsniedz 22 cm. Galvenais gatavās produkcijas veids ir žāvētas un ēvelētas mēbeļu sagataves, bet papildus produkcijas veids – apdares dēļi. Maksimālā plānotā pārstrādes jauda ir 50 000 m3 apaļkoksnes gadā, bet gatavās produkcijas izlaides apjoms – 25 000 m3 gadā.
SIA „Rīgas meži” apsaimnieko Rīgas pilsētai piederošos mežus un ir viens no lielākajiem meža īpašniekiem Latvijā, kas ik gadus izsolēs pārdod 150 000 m3 augošas koksnes. 2012. gadā SIA „Rīgas meži” uzsākusi mežizstrādes darbus, bet tagad uzsāk arī koksnes pārstrādi, lai gūtu papildus ienākumus.
Kokzāģētava „Norupe” ir moderna, taču neliela un galveno uzsvaru liks uz izlaistās produkcijas kvalitāti. Tās iekārtas ir ekonomiskas un nepatērē daudz enerģijas. Materiālu apstrādē tiek izmantota ēvelmašīna no firmas „Weinig” (Vācija). Kokzāģētavā ir modernas kokmateriālu žāvēšanas kameras, kas ražotas Čehijā un Itālijā. Ražošanas iekārtas iespējams ātri un elastīgi pārprofilēt, lai operatīvi reaģētu uz klienta prasībām un ražotu plašu produkcijas spektru klientiem, kuriem nav nepieciešami lieli produkcijas apjomi.
Kokzāģētavas darbībai un materiālu žāvēšanai nepieciešamā siltumenerģija tiek ražota no biomasas, kas tiek iegūta Rīgas pilsētai piederošajos mežos. Katlumāja projektēta un komplektēta SIA „INOS” un paredzēta darbam arī ar ļoti slapju kurināmo, kura mitrums var sasniegt 70-80 %.
Kokzāģētava dod darbu 25 darbiniekiem, kuri pārsvarā nāk no Ogres un Ikšķiles novadiem. Viņu rīcībā ir ērtas ģērbtuves, dušas un virtuve. Nākotnē plānots ieviest otru ražošanas maiņu un palielināt apaļkoku pārstrādes apjomu līdz 80 000 m3 gadā.
Kokzāģētavā „Norupe” paredzēts izveidot SIA „Rīgas meži” vides izglītības centru „Zaļā klase”. „Zaļās klases” mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību meža apsaimniekošanai un meža nozares lielajai nozīmei Latvijā. Tās ietvaros interesentiem tiks demonstrēts pilns meža apsaimniekošanas un koksnes pārstrādes cikls „no sēklas līdz dēlim”.