Rudens zelts no Rīgas parkiem noder arī tomātu audzēšanai

Straujais krāšņo lapu birums priecē dabas mīļotājus, bet sagādā rūpes apsaimniekotājiem un privāto māju īpašniekiem, raksta laikraksts "Dienas Bizness".

 

Lielāko daļu lapu Rīgā savāc SIA „Rīgas meži” daļa "Dārzi un parki", kas veic pilsētas parku un skvēru sakopšanu. Kopējā apsaimniekojamā platība ir 252,79 ha, kurus veido 105 dažādi objekti. Atsevišķi tiek izdalīts Mežaparks (395,08 ha), kura kopšanai ir atšķirīgi noteikumi, salīdzinot ar pārējām teritorijām. Lapas tur netiek vāktas, bet gan sapūstas dziļāk mežā.
 
Daļa "Dārzi un parki" informē, ka atsevišķs finansējums lapu vākšanai netiek izdalīts, taču, ņemot vērā lielo darba apjomu, sezonas laikā tajā ir iesaistīti teju visi 120 daļas darbinieki. "Lapas un cita biomasa tiek vesta uz atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu "Getliņi EKO". Tas veic atsevišķu uzskaiti tikai sadzīves atkritumiem un biomasai, tāpēc izdalīt aizvesto tonnāžu ar lapām ir neiespējami, jo biomasu veido nopļautā zāle, zari, lapas," skaidro "Dārzu un parku" Rīdzenes iecirkņa vadītājs Andis Gremze. Nordeķu parkā, Uzvaras parkā un Maskavas dārzā atrodas pagaidu lapu novietnes, no kurienes tās tiek pārvietotas uz Getliņu poligonu brīžos, kad tehnika ir mazāk noslogota teritoriju uzkopšanas darbos.
 
Pēdējā laikā lapu savākšanai vairāk tiek izmantoti lapu pūtēji. A. Gremze stāsta: "No 2012. gada, kopš "Dārzi un parki" ir iekļauti SIA "Rīgas meži" struktūrā, tiek pakāpeniski attīstīta materiāltehniskā bāze un ir iegādāti 35 pārnēsājamie lapu pūtēji. Papildus šim aprīkojumam tiek izmantoti arī trīs ar traktoru darbināmi lapu pūtēji, kā arī speciāla lapu savācējpiekabe, kas lapas sevī iesūc no kaudzes, lapu vāla vai celiņiem un zālieniem. Rīgas parkos un skvēros tehnikas lapu savākšanai pietiek, taču to būtiski atvieglotu jaudīgi lapu sūcēji, kādi šobrīd ir tikai ceļu uzturētājiem. Lapu sūcēji būtu labāki, jo neradītu putekļus, taču tas ir pārāk dārgs prieks. Viena šāda tehnikas vienība maksā aptuveni 100 tūkstošus eiro," rezumē A. Gremze.

Rīgā savāktās lapas tiek vestas uz Getliņu poligonu un tāpat kā pārējie bioloģiski noārdāmie atkritumi tiek apglabātas enerģijas ieguves šūnās, kur tās sadalās, veidojot dažādas atkritumu gāzes, tostarp metānu. Metāns tiek savākts, lai darbinātu dzinējus, kas griež ģeneratorus un ražo elektroenerģiju. Elektrība tiek pārdota tālāk AS "Latvenergo", bet blakusprodukts – siltums – tiek izmantots Getliņu siltumnīcu apsildei un tomātu audzēšanai.
Nav iespējams uzzināt precīzus datus par poligonā ievesto lapu daudzumu, jo liela daļa tiek atvestas kopā ar sadzīves atkritumiem un netiek atsevišķi nodalītas un uzskaitītas. Savukārt tā daļa, kas uz poligonu tiek atvesta kā biokrava, ietver ne tikai lapas, bet arī zarus un citas pūstošas lietas. Šī gada oktobrī Getliņu poligonā ievestas 2915,7 tonnas, bet pērn attiecīgajā laika periodā - 4629,8 tonnas šādu kravu.

Citi raksti

Skatīt visus

Sarunu festivāla LAMPA plakāts

18.06.2024.

RĪGAS MEŽI sarunu festivālā LAMPA aicina uz diskusiju “Vai var pārdot svaigu gaisu?”

“Koksne mežā nav vienīgā vērtība! Atbildīgs meža apsaimniekotājs plāno un uztur arī citas dabas vērtības, no kurām ir vai nākotnē būs iespējams nopelnīt,” tā apgalvo SIA “Rīgas meži” valdes...

Bērna zīmējums

17.06.2024.

RĪGAS MEŽI sadarbībā ar Ziedoņa muzeju izsludina Krāsaino pasaku atstāstu un zīmējumu konkursu

SIA “Rīgas meži” sadarbībā ar Ziedoņa muzeju aicina bērnus piedalīties Krāsaino pasaku atstāstu un zīmējumu konkursā. Tajā jo īpaši tiek aicināti piedalīties Rīgas dažādu apkaimju un biedrību...

Pieci cilvēki stāv pie plāksnes uz molberta, blakus plīvo karogs, fonā ēka

20.05.2024.

RĪGAS MEŽI atklāj galvaspilsētas krāsainās puķu dobes

“Krāsainas kā pasakas būs šīs vasaras Rīgas puķu dobes, kuras veido SIA “Rīgas meži” darbinieki,” to 2024. gada vasaras puķu dobju atklāšanas pasākumā 20. maijā “Krāsainā pirmdiena” uzsvēra...