Rīgas pašvaldība atbalsta “Rīgas Mežu” dalības pārtraukšanu apaļkoku pārstrādes biznesā

Otrdien, 16. augustā, Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja (MVK) nolēma atbalstīt lēmuma projektu par pašvaldības tiešās līdzdalības saglabāšanu SIA “Rīgas meži”. Vienlaikus, pamatojoties uz līdzdalības izvērtējumā secināto un kompetento iestāžu viedokli, MVK atbalstīja SIA “Rīgas meži” darbības pārtraukšanu apaļkoku pārstrādes biznesā.

Šādi rīkojoties, tiks novērsta gan konkurences kropļošana un ilgtermiņa nesaimnieciskā darbība, uz kuru vairākkārtīgi norādījusi Valsts kontrole un Konkurences padome, gan neatbilstība tiesību aktiem par pašvaldību iesaisti uzņēmējdarbībā.

Ņemot vērā minēto institūciju atzinumus, veikts SIA “Rīgas meži” kokzāģētavas “Norupe” aktīvu un biznesa izvērtējums. Tajā secināts, ka kokzāģētavas darbības turpināšana uzņēmuma sastāvā jau no 2023. gada nesīs zaudējumus un samazinās uzņēmuma kapitāldaļu vērtību, tādējādi tieši ietekmējot arī rīdzinieku intereses. Vērtējumā secināts, ka jau no 2023. gada kokzāģētava uzņēmumam radīs 230 tūkstošus eiro zaudējumus, bet 2026. gadā zaudējumi varētu sasniegt 350 tūkstošus eiro.

MVK lēmumu pamato arī tas, ka normatīvo aktu regulējums atļauj SIA “Rīgas meži” savā kokzāģētavā pārstrādāt tikai tos apaļkokus, kas iegūti uzņēmuma īpašumā vai apsaimniekošanā esošajās teritorijās. Turklāt atbilstoši pērn apstiprinātajiem “Mežu apsaimniekošanas plāna” grozījumiem uzņēmums samazina mežizstrādes apjomus, lielāku akcentu savās teritorijās liekot uz rekreācijas teritoriju attīstību un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu. Līdz ar to kokzāģētavai jau tagad ir salīdzinoši neliels izejmateriālu apjoms, un turpmākajos gados tas radīs dīkstāvi. Tāpat, analizējot kokzāģētavas darbību, secināts, ka līdz šim faktiski nav bijis neviens gads, kurā ražotne nestu peļņu, ja tai nepieciešamais apaļkoks būtu iegādāts par tirgus cenām. Uz šo faktu iepriekš norādījusi arī Valsts kontrole.

Ievērojot kompetento iestāžu argumentus, jau šā gada jūnijā par SIA “Rīgas meži” dalības pārtraukšanu apaļkoku pārstrādes biznesā lēma MVK, kā arī to uzņēmuma valdei uzdeva SIA “Rīgas meži” padome: “Uzņēmuma padome liek par pienākumu SIA “Rīgas meži” atrast ekonomiski izdevīgāko modeli, kā pārtraukt uzņēmuma iesaisti apaļkoku pārstrādes biznesā,” skaidro padomes priekšsēdētājs Toms Auškāps. “Jebkādu lēmumu sagatavošanas un pieņemšanas gadījumā uzņēmumam jābalstās uz labas pārvaldības, tiesiskuma, caurspīdīguma un aprēķinos balstītiem principiem. Tāpat uzņēmumam ir būtiski rūpēties par kokzāģētavas darbinieku interešu aizsardzību.”

“Rīgas pašvaldībā sagatavots tiešās līdzdalības izvērtējums SIA “Rīgas meži”, kurā secināts, ka tā komercdarbība atbilst Valsts pārvaldes iekārtas likuma prasībām: tiek nodrošināti sabiedrības interesēm un pašvaldības administratīvās teritorijas attīstībai stratēģiski svarīgi pakalpojumi, kā arī pārvaldīti un apsaimniekoti tādi īpašumi, kas ir stratēģiski svarīgi valsts un pašvaldības administratīvās teritorijas attīstībai un drošībai un skar būtiskas ekoloģiskās, ekonomiskās un sociālās intereses. Savukārt, ņemot vērā Valsts kontroles revīzijas gaitā sniegtos ieteikumus un Konkurences padomes viedokli, SIA “Rīgas meži” darbība zāģmateriālu ražošanas un tirdzniecības jomā ir izbeidzama,” norāda Rīgas domes Kapitālsabiedrību pārvaldes Tiesiskuma uzraudzības pārvaldes galvenais jurists Artūrs Pankrats.

MVK lēma, ka SIA “Rīgas meži” darbība zāģmateriālu ražošanas un tirdzniecības jomā ir izbeidzama atbilstoši uzņēmuma ekonomiski izdevīgākajam aprēķinos balstītam modelim, kas nosakāms ne vēlāk kā līdz 2022. gada 31. decembrim.

Līdz šim jau veikti vairāki priekšdarbi, tostarp notikusi SIA “Rīgas meži” valdes, kokzāģētavas darbinieku un uzņēmuma Darbinieku uzticības padomes tikšanās par turpmāko rīcību saistībā ar darbības izbeigšanu apaļkoku pārstrādes biznesā.


Tālākā rīcība 

Lai nodrošinātu MVK lēmuma izpildi, turpmākās plānotās darbības:

Plašāka informācija par šodienas MVK sēdi: https://www.riga.lv/lv/majoklu-un-vides-komiteja. Attiecīgais lēmuma projekts vēl ir jāapstiprina tuvākajā Rīgas domes sēdē.


Par SIA “Rīgas meži” kokzāģētavu “Norupe

SIA “Rīgas meži” 2013. gadā sāka nodarboties ar apaļkoku pārstrādi, pie Ogres uzbūvējot kokzāģētavu “Norupe”. Tās izveides mērķis tolaik bija gūt papildus pievienoto vērtību no Rīgai piederošajiem koksnes resursiem. Zāģētava tika veidota jaunā vietā, kas prasīja papildus ieguldījumus infrastruktūrā. Ražošanas procesa nodrošināšanai tika iegādātas lietotas ražošanas iekārtas no Krievijas.

Kokzāģētava pārstrādā skujkoku (priedes un egles) sīkbaļķus, kuru diametrs ir 12-24 cm un tās pārstrādes apjoms 50 000 m3 apaļkoksnes gadā; iegūtā produkcija – mēbeļu sagataves un apdares dēļi.

Par SIA “Rīgas meži”

SIA “Rīgas meži” ir 2008.gadā dibināts pašvaldības uzņēmums, kas apsaimnieko galvaspilsētai piederošos mežus, parkus un dārzus. Uzņēmums pārziņā ir 62 000 ha meži, 399 ha Rīgas parki un apstādījumi (125 objekti), kā arī kultūras un atpūtas parks “Mežaparks” (385 ha). “Rīgas Meži” rūpējas par šo teritoriju ilgtspējīgu attīstību, bioloģisko daudzveidību un pieejamību sabiedrībai.

Papildu informācija: Agnese Korbe, SIA “Rīgas meži” Stratēģiskās komunikācijas un sabiedrisko attiecību daļa, tālrunis: 29110062, e-pasts: [email protected].

Informāciju sagatavoja: Raimonds Grants, Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators, tālrunis: 67105656, mobilais: 22336833, e-pasts: [email protected].

Rīgas domes Komunikācijas pārvalde

Tālrunis: 67026049, e-pasts: [email protected], mājaslapa: www.riga.lv

Facebook: https://www.facebook.com/Riga.lv

Twitter: https://twitter.com/rigasdome

Citi raksti

Skatīt visus

Attēlā ir logo - austoša saule uz kāpas fona, saulē ir trīs priežu silueti
Galerija

04.04.2024.

RĪGAS MEŽI paraksta līgumu par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu

Šodien, 2024. gada 4. aprīlī SIA “Rīgas meži” parakstīja līgumu ar SIA “Stiga RM” par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu. Pārdošanas process īstenots, ievērojot labas pārvaldības principus, saskaņā ar...

Afiša Pavasara putnu būrīšu talkai. Okera krāsas fons, labajā malā liels zvirbulis, kreisajā malā koku zari
Galerija

04.04.2024.

RĪGAS MEŽI turpina Pavasara putnu būrīšu talkas. Šajā piektdienā – Kronvalda parkā

Piektdien, 2024.gada 5.aprīlī plkst. 16.00 SIA “Rīgas meži” apsaimniekotajā Kronvalda parkā notiks uzņēmuma vides izglītības programmas “EkVidO” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS” sestā Pavasara putnu...

Afiša Pavasara putnu būrīšu talkai Esplanādē. Zaļš fons un labajā malā liels zvirbulis
Galerija

03.04.2024.

RĪGAS MEŽI turpina Pavasara putnu būrīšu talkas. Šajā ceturtdienā, “Ēnu dienas” ietvaros, talka notiks Esplanādē

Ceturtdien, 2024.gada 4.aprīlī plkst. 10.00 SIA “Rīgas meži” apsaimniekotajā Esplanādes parkā notiks uzņēmuma vides izglītības programmas “EkVidO” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS” piektā Pavasara putnu...