RĪGAS MEŽU FONDS aicina: kompensē savu “CO2 pēdas” nospiedumu! 10 no jauna iestādīti koki 50 gados kompensē 1 tonnu oglekļa dioksīda emisijas

SIA “Rīgas meži” nodibinājums “Rīgas mežu fonds” sadarbībā ar Ziedot.lv uzsāk jaunu labdarības akciju: Kompensē “CO2 pēdas” nospiedumu. Tās laikā ikviens, bet jo īpaši ceļotāji, kuri izmanto avio lidojumus, tiek aicināti pievērst uzmanību lidojumu ietekmei uz vidi un klimatu, un kompensēt savu lidojumu izraisīto CO2 pēdu, ziedojot līdzekļus jaunu koku stādīšanai. 

“Rīgas mežu” speciālisti ir aprēķinājuši, ka desmit iestādītos un rūpīgi koptos kokos 50 gadu laikā tiek piesaistīta aptuveni viena tonna oglekļa dioksīda (CO2)*. Tas līdzinās viena cilvēka izraisītam CO2 emisiju apjomam vienam lidojumam no Latvijas uz siltajām zemēm. Tiesa, lai sasniegtu šo mērķi, sākotnēji ir jāiestāda trīs reizes vairāk koku.

CO2 ir galvenā siltumnīcas efektu izraisošā gāze, kas rodas, piemēram, dedzinot oglekli saturošu kurināmo (ogles, naftu vai dabasgāzi). Cilvēku radītais CO2 apjoms pārsniedz Zemes absorbcijas spējas, izraisot siltumnīcas efektu un veicinot klimata pārmaiņas. Tās aizvien biežāk un uzskatāmāk sāk ietekmēt ikvienu no mums nepastāvīgu un dažkārt postošu laika apstākļu veidā (vētras, ilgstošs sausums vai tropiskas lietusgāzes). Savukārt siltāku ziemu ietekmē, piemēram, strauji savairojas dažādi kaitēkļi un to uzvedība kļūst netipiska. Jau  vairākus gadus Centrāleiropā un arī Latvijas egļu mežos strauji savairojušies astoņzobu mizgrauži, kas nu jau ļoti ievērojami apdraud Latvijā daudzus gadu tūkstošus augošās egles nākotni.

Šis ir pirmais “Rīgas mežu fonda” sadarbības projekts. Fonds ir reģistrēts šogad un tas izveidots, lai īstenojot konkrētus pasākumus, veicinātu klimatneitralitāti un aizsargātu dabu. Piemēram, palielinātu CO2 piesaisti, veicinātu ekosistēmu dabiskā stāvokļa atjaunošanu, kā arī piesaistītu finansējumu, atbalstītu zinātnes, pētniecības, izglītības un inovāciju projektus, uzlabotu vides kvalitāti un mežu pieejamību rekreācijai, veicinātu sabiedrības iesaisti.

“Rīgas mežu fonda” vadītājs Jānis Ģērmanis stāsta: “Pasaulē šobrīd aktīvi strādā, lai samazinātu CO2 pēdas nospiedumu, lai vide būtu tīrāka un cilvēku darbības radītā ietekme uz dabu – mazāka. Ar šo ir nodarbināti ne tikai zinātnieki. Katru gadu arvien vairāk uzņēmumu izvirza sev mērķi kļūt klimatneitrāliem un aktīvi meklē iespējas, kā ne tikai samazināt savas darbības atstātās ietekmes uz vidi apjomu, bet arī kā kompensēt tās ietekmes daļu, no kuras nevar izvairīties. Šādos apstākļos ikvienam no mums ir jāpārvērtē savi ikdienas ieradumi un to radītā ietekme uz vidi. Tāpēc mēs, “Rīgas mežos”, esam raduši risinājumu, kas tagad un nākotnē dos iespēju, tiem kam tas ir svarīgi – atbalstīt pasākumus, kas gan samazina, gan kompensē mūsu kopēji radīto negatīvo ietekmi uz vidi. Viens no efektīvākajiem CO2 pēdas nospieduma kompensēšanas veidiem ir koku stādīšana. Taču, lai dzēstu CO2 pēdas nospiedumu, nederēs, ja kokus iestādīs izcirtumos vai vietās, kur tie auguši pēdējos 20 gadus. Ir jārada jaunas mežaudzes, jāatjauno degradētas vietas vai dabas stihijās iznīcinātas mežu teritorijas.”

Katra koka iestādīšana šī un nākamo projektu laikā dos ieguldījumu, lai sekmētu Eiropas Savienības (ES) apņemšanās īstenošanu – līdz 2030.gadam iestādīt trīs miljardus koku ES teritorijā.

CO2 pēdu var aprēķināt jebkurai precei, pakalpojumam un organizācijai. Ļoti būtiski vidi un klimatu ietekmē dažādi transporta pārvadājumi, tai skaitā avio lidojumi. Piemēram, lidojot maršrutā Rīga – Minhene – Rīga, tiek radīts apmēram  200 kg CO2. Savukārt trīs cilvēku ģimenei, dodoties atpūtā no Rīgas uz Tenerifi vai Dubaiju, tiek radītas jau divas tonnas CO2.

Tādēļ “Rīgas mežu fonds” un Ziedot.lv aicina ceļot atbildīgi un ziedot līdzekļus lidojuma radītās CO2 pēdas kompensēšanai! To izdarīt ir pavisam vienkārši: https://www.ziedot.lv/dzes-co2-pedas-nospiedumu-4550/ziedotaji!

* Aprēķiniem par pamatu ir ņemta priede ('Pinus sylvestris') un tā koksnes krājas pieaugums Latvijā vidēji auglīgos augšanas apstākļos. Citu koku sugu oglekļa piesaistes aprēķini, atkarībā no sugas un augšanas apstākļiem, var atšķirties.

Papildinformācijai:

Ieva Bērziņa

“Rīgas meži”, Stratēģiskās komunikācijas un sabiedrisko attiecību daļa

29215857, [email protected]

www.rigasmezi.lv

Rīgas meži | Facebook

Citi raksti

Skatīt visus

Attēlā ir Rīgas mežu misija, vīzija un vērtības. Balsts fons un zaļi burti

18.04.2024.

Apstiprināta RĪGAS MEŽU pirmā Ilgtspējīgas attīstības stratēģija

Lai nodrošinātu atbildīgu un pēctecīgu uzņēmuma pārvaldību un ilgtspējīgu attīstību, lai jaunā kvalitātē rūpētos par rīdziniekiem, galvaspilsētas viesiem un tās apkārtnes iedzīvotājiem, kā arī, lai...

Attēlā ir informācija par Rīgas mežu 2023.gada finanšu rādītājiem

17.04.2024.

2023. gads uzņēmumā RĪGAS MEŽI – turpinājums stabilai un ilgtspējīgai izaugsmei

SIA “Rīgas meži” 2023. gadā sekmīgi izpildīja budžetu un sasniedza īpašnieka jeb Rīgas domes noteiktos finanšu mērķus, nodrošinot uzņēmuma finanšu stabilitāti un ilgtspējīgu attīstību – liecina 15....

Attēlā ir logo - austoša saule uz kāpas fona, saulē ir trīs priežu silueti
Galerija

04.04.2024.

RĪGAS MEŽI paraksta līgumu par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu

Šodien, 2024. gada 4. aprīlī SIA “Rīgas meži” parakstīja līgumu ar SIA “Stiga RM” par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu. Pārdošanas process īstenots, ievērojot labas pārvaldības principus, saskaņā ar...