“Rīgas Mežos” pagrieziena punkts labas pārvaldības un pretkorupcijas jomā bija 2021.gada sākums

Uzņēmumā “Rīgas Meži” lielais pagrieziena punkts labas pārvaldības un pretkorupcijas jomā bija 2021.gada sākums, kad atbildīgs darbinieks iesniedza pašvaldībai trauksmes cēlēja ziņojumu par iespējamiem pārkāpumiem uzņēmuma pārvaldībā. Tam sekoja pašvaldības konkrētas rīcības un lēmumi, tajā skaitā audita pārbaude un ziņojums, kurā tika identificēti 46 pārkāpumi. Uzņēmuma pārmaiņu vadība tos novērsa nepilna gada laikā.

“Rīgas Meži”, Valsts nekustamie īpašumi, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, Bonava Latvija un Schwenk Latvija kā pirmie pievienojušies “Sabiedrības par atklātību – Delna” (Delna) un Korporatīvās sociālās atbildības platforma (CSR Latvia) aizsāktajai iniciatīvai “Nulles tolerance pret korupciju”. Visi šie uzņēmumi ievieš atklātības principus, sekmē to iedzīvināšanu, ievieš un īsteno pretkorupcijas politikas gan uzņēmumā, gan darba vidē kopumā.


“No šā brīža skatu punkta raugoties – ja nebūtu šī ziņojuma, nebūtu arī visas pēdējā gada radikālās pārmaiņas uzņēmumā,” stāsta “Rīgas Mežu” valdes priekšsēdētāja Anita Skudra. “Kopš 2021.gada, kad Rīgas dome mainīja uzņēmuma vadību, mūsu pirmie darbi bija ne tik vien audita ziņojumā konstatēto pārkāpumu novēršana, bet arī labas korporatīvās pārvaldības sistēmas izveide un praktiska ieviešana. Esam izstrādājuši un apstiprinājuši arī “Interešu konfliktu un korupcijas risku novēršanas politiku”, kā arī citus iekšējos normatīvos dokumentus. Lai nodrošinātu pilnīgu nulles toleranci pret korupciju, mums ir ne tikai sistēma un dokumenti, bet arī regulāri notiek darbinieku apmācības un teorija tiek pielietota praksē.”


SCHWENK Latvija valdes locekle, vides un juridiskā direktore Evita Goša skaidro: “Korupcijas negatīvā ietekme ir tik daudzšķautņaina un visaptveroša, ka vienaldzīgs nedrīkst būt neviens. SCHWENK Latvija pretkorupcijas politika – nulles tolerance pret korupciju – ir neatņemama uzņēmuma korporatīvās kultūras daļa. Vēlamies aktīvi iesaistīt citus uzņēmumus pretkorupcijas iniciatīvā, lai kopā stiprinātu Latvijas neatkarību, drošību, ekonomisko izaugsmi, labklājību un cilvēktiesības”. 


“Mēs dzīvojam laikā, kad atvērtība, godīgums, atbildīga attieksme un drošība nostiprinās kā jebkuras organizācijas veiksmīgas pastāvēšanas pamats un kultūra. Laba pārvaldība, nulles tolerance pret korupciju un arī neētisku rīcību ir VAS “Valsts nekustamie īpašumi” pienākums pret sabiedrību, sadarbības partneriem, klientiem un arī uzņēmuma darbiniekiem. To iedzīvināšanā jāpiedalās ikvienam – darbiniekiem, organizācijām, sadarbības partneriem, klientiem un katram no mums,” aicina Valsts nekustamie īpašumi valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.


Savukārt Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes loceklis Jānis Naglis norāda: “Korupcija tiek raksturota kā slimība un tās ietekme uz veselības aprūpes sistēmu var būt īpaši graujoša, apdraudot sabiedrības veselību kopumā un negatīvi ietekmējot ārstniecības pakalpojumu kvalitāti, un nozares izaugsmi”.


“Mēs ikkatrs viens ar savu rīcību un “nē” varam apstādināt korupciju. Korupcija ir kā infekcija. Vislabākā profilakse, lai to izskaustu sabiedrībā, ir sākt ar sevi, lai rūpētos, ka tā nepielīp un nekļūstu par tās izplatītāju,” aicina Bonava Latvija Procesu un ilgtspējas vadītāja Baltijā Agnese Gaile.


Gan cīņa ar korupciju kopumā, gan uzņēmējdarbības vide Latvijā ir atkarīga ne tikai no publiskā sektora, bet arī no uzņēmumu spējas novērst, atklāt un cīnīties ar korupciju. Latvija jau daudzus gadus stagnē cīņā pret korupciju – Transparency International Korupcijas uztveres indeksā Latvijas rādītāji kopš 2014. gada nav būtiski uzlabojušies. Turklāt, viens no zemajiem rādītājiem šajā indeksā ir tieši uzņēmējdarbības godprātības jomā. “Lai veidotu Latviju kā drošu vietu uzņēmējdarbībai, mums ir jāmudina uzņēmumus pieņemt inovatīvu praksi – aktīvi un skaļi iestāties pret korupciju,” uzsvēra Delnas direktore Inese Tauriņa.


CSR Latvia valdes priekšsēdētāja Agnese Alksne–Bensone: “Man ir patiess gandarījums un lepnums par tiem uzņēmējiem, kuri ir pievienojušies šai iniciatīvai, lai apņemtos ieviest un sekmēt atklātības principus, īstenot pretkorupcijas politikas un procedūru ieviešanu un publiskošanu uzņēmumā un uzņēmējdarbības vidē kopumā. Kāda ir uzņēmuma lielākā ētikas dilemma? Kurš uzņēmumā ir atbildīgs par ētisku biznesa praksi, caurspīdību un nulles toleranci pret korupciju? Lai uzņēmējdarbības vide kļūtu netoleranta pret korupciju, kam ir jāmainās pirmajam: sabiedrībai, uzņēmējam vai valsts iestādēm? Šie ir vien daži jautājumi, uz kuriem ir svarīgi atbildēt uzņēmumiem, kas ir pievienojušies iniciatīvai “Nulles tolerance pret korupciju!””


Pasākumā “Nulles tolerance pret korupciju”, kas notika 30.maijā, piedalījās arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns, OECD Biznesa pretkorupcijas komitejas priekšsēdētājs Nikola Aloka un Ārlietu ministrijas OECD un ekonomiskās sadarbības nodaļas vadītāja Dace Liberte.


Vairāk par “Nulles tolerance pret korupciju”: https://delna.lv/lv/2022/05/31/atklaj-iniciativu-nulles-tolerance-pret-korupciju/.  

 

Par SIA “Rīgas Meži”

SIA “Rīgas Meži” ir 2008. gadā dibināts pašvaldības uzņēmums, kas apsaimnieko galvaspilsētai piederošos mežus, dārzus un parkus. Uzņēmums pārziņā ir 62 000 ha meži, 399 ha galvaspilsētas parki un apstādījumi (125 objekti), kā arī kultūras un atpūtas parks “Mežaparks” (385 ha). “Rīgas Meži” rūpējas par šo teritoriju ilgtspējīgu attīstību, bioloģisko daudzveidību un pieejamību sabiedrībai.

 

Uzņēmumā ir Daugavas, Gaujas, Katrīnas, Rīgas un Tīreļu mežniecības, kā arī kokaudzētava un kokzāģētava “Norupe”. Uzņēmums īsteno vides izglītības programmu “Zaļā klase”. “Rīgas Mežu” objekti atrodas Rīgas un Jūrmalas pilsētu, kā arī Ādažu, Ķekavas, Limbažu, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils un Siguldas novadu teritorijās.

 

Uzņēmums ievēro labas korporatīvās pārvaldības un ilgtspējas principus. Tam ir FSC (Forest Stewardship Council) un PEFC (Programme of the Endorsement of Forest Certification) sertifikāti. Tie apliecina atbildīgu mežu apsaimniekošanu, kā arī to, ka mežu produkcija sabiedrībai sniedz sociālos, vides un ekonomiskos ieguvumus.

 

Papildinformācijai:

Ieva Bērziņa

SIA “Rīgas Meži”

Stratēģiskās komunikācijas un sabiedrisko attiecību daļa

Tālrunis: 29215857

E-pasts: [email protected]

Citi raksti

Skatīt visus

Pieci cilvēki stāv pie plāksnes uz molberta, blakus plīvo karogs, fonā ēka

20.05.2024.

RĪGAS MEŽI atklāj galvaspilsētas krāsainās puķu dobes

“Krāsainas kā pasakas būs šīs vasaras Rīgas puķu dobes, kuras veido SIA “Rīgas meži” darbinieki,” to 2024. gada vasaras puķu dobju atklāšanas pasākumā 20. maijā “Krāsainā pirmdiena” uzsvēra...

Rīgas mežu logo

17.05.2024.

RTU arhitektūras studenti izstrādā idejas ilgtspējīgai RĪGAS MEŽU teritorijas attīstībai Mangaļsalā

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) arhitektūras studenti, atsaucoties SIA “Rīgas meži” aicinājumam, izstrādā ilgtspējīgas attīstības priekšlikumus uzņēmuma īpašumā esošās Mangaļsalas teritorijai,...

16.05.2024.

RĪGAS MEŽI uzsāk meža kopšanu Juglas mežniecībā, Ropažu novadā, pie Skuķīšiem

2024. gada maija otrajā pusē SIA “Rīgas meži” sāks ainaviski vērtīgu jeb rekreācijas teritoriju veidošanu un meža kopšanu meža masīvā Juglas mežniecībā, Ropažu novadā, pie Skuķīšiem (starp Tumšupi...