RĪGAS MEŽI uzsāk mežizstrādi Juglas mežniecībā, Ropažu novadā starp Silakrogu un Zaķumuižu
2024. gada novembra vidū SIA “Rīgas meži” uzsāks mežizstrādi Juglas mežniecībā, Ropažu novadā, meža masīvā starp Silakrogu un Zaķumuižu.
Darbu mērķi: ainavas veidošana, meža kopšana, lai nodrošinātu iespēju augt un attīstīties šī meža masīva galvenajai koku sugai – priedei, tāpat plānota pēctecīga mežaudžu atjaunošana, veicot darbus, tiks nodrošināta dabas vērtību un rekreācijas iespēju saglabāšana.
Plānotais darbu laiks: aktīvā mežizstrāde notiks līdz 2025. gada janvārim, bet teritorijas sakopšana, t.sk. zaru izvešana – līdz 2025. gada rudenim.
Darbu platība: ~42 ha.
Darbu laikā iedzīvotājiem lūgums būt piesardzīgiem un netuvoties tehnikai!
Ainaviski vērtīgo teritoriju veidošana un meža kopšana notiks mežistrādes darbu ietvaros, atbilstoši apstiprinātajam “Meža apsaimniekošanas plānam” (MAP), kā arī meža ainavu ekoloģiskajam un lokālajam teritorijas dizaina plānam.
Pirms darbu uzsākšanas, šī teritorija ir izpētīta un tai izveidots mežaudzes funkcionālais zonējums. Tajā ir ainaviski vērtīgās jeb rekreācijas mežu teritorijas, bioloģiski vērtīgās teritorijas, bioloģiski vērtīgo teritoriju buferjoslas, kā arī mežsaimniecības teritorijas. Gan plānoto meža apsaimniekošanas pasākumu vietas, gan meži, kas ieskauj šīs mežaudzes, atbilst Eiropas Savienības nozīmes biotopa veidam Mežainas piejūras kāpas (biotopa kods 2180). Veidojot mežaudzes zonējumu, ņemtas vērā meža vērtības un to saglabāšanas nodrošināšana, rekreācijas iespējas, kā arī izcelti ainavas elementi.
Lai veicinātu mežaudzes pēctecīgu atjaunošanos, tiks izveidoti 28 atvērumi (līdz 0,2 ha lieli). Tajos izcirtīs valdaudzes un otrā stāva koki, bet saglabās vietām esošo priežu paaugu. Mežsaimniecības un bioloģiski vērtīgās teritorijas buferjoslas zonā plānots izzāģēt arī divas kailcirtes (0,48 ha un 3,75 ha platībā), tādejādi nodrošinot ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu.
Paredzams, ka šīs pārdomāti izvietotās dažāda izmēra kailcirtes un atvērumi neradīs vērā ņemamu ietekmi uz Mežainu piejūras kāpu biotopa platībām. Atvērumi izlases cirtes platībās un kailcirtes veidos atvērumus mežaudzēs, kuros tiks veicināta jaunu priežu augšana, kas kopumā dažādos mežaudžu vecuma struktūru, bet atstātie ekoloģiskie koki ar saules apspīdētiem stumbriem nodrošinās potenciālas dzīvotnes aizsargājamām kukaiņu sugām, piemēram, priežu sveķotājkoksngrauzim (Nothorhina muricata).
Pirms darbu uzsākšanas “Rīgas meži” detalizētāk iepazīstina ar mežaudzes funkcionālo zonējumu:
Ainaviski vērtīgā jeb rekreācijas teritorija: darbu mērķis ir uzlabot iedzīvotājiem atpūtas iespējas, kā arī nodrošināt meža masīvam raksturīgās koku sugas – priedes, kā galvenā mežaudzes koka atjaunošanos, saglabāšanu un attīstību. Šajās vietās saglabās vecākās priedes un radīs labvēlīgākus augšanas apstākļus jaunajām priedēm.
Ainaviskās teritorijas veidos tā, lai mazinātu koku konkurenci un palielinātu audzes noturību pret vēju un sniegu.
Šīs teritorijas ir nozīmīgas no meža nekoksnes vērtības viedokļa, jo te ir iedzīvotāju iecienītas sēņošanas, ogošanas un brīvā laika pavadīšanas vietas.
Veicot saudzīgākus mežistrādes darbus, pamežā saglabās kadiķus un esošo priežu paaugu.
Bioloģiski vērtīgā teritorija: darbu mērķis ir aizsargāt un saglabāt šo teritoriju, kurai ir augsta bioloģiskā vērtība un kurā ir dabiskie meža un purva biotopi. Tādēļ, atbilstoši MAP un biotopu ekspertu atzinumiem, te noteikti saimnieciskās darbības ierobežojumi un aizliegumi. Šajās teritorijās koku ciršana tiks veikta tikai gadījumos, ja tā būs nepieciešama infrastruktūras uzturēšanai, iepriekš to saskaņojot ar dabas aizsardzības speciālistu.
Bioloģiski vērtīgo nogabalu buferjoslas teritorija: darbu mērķis ir saglabāt aizsargjoslu ap bioloģiski vērtīgo teritoriju nogabaliem un nepasliktināt to vērtību. Šī josla tiek veidota dabisko meža biotopu koncentrācijas vietās, kur cirsmu plānojumu izvērtē un ieteikumus dabas vērtību saglabāšanai sniedz dabas aizsardzības speciālists.
Mežsaimniecības teritorija: darbu mērķis ir ilgtspējīgas meža ainavas veidošana.
Plānotie darbi un secība:
Kailcirte: to veic, lai nodrošinātu mākslīgo vai dabisko meža atjaunošanos, kas palīdzēs masīva mežaudzēs attīstīt dažāda vecuma audžu mozaīku. Kailcirtēs tiks saglabāti vismaz 20 ekoloģiskie koki uz vienu hektāru, tos atstājot mazākās, lielākās grupās, kā arī izklaidus.
Izlases cirte: to veic, lai nodrošinātu labākus augšanas apstākļus, vairāk gaismas jaunajiem kokiem un veicinātu meža atjaunošanos. Veicot izlases cirti, tiks izveidoti 28 atvērumi (līdz 0,2 ha). Tajos izcirtīs kokus un iespēju robežās saglabās esošo priežu paaugu, tādējādi veicinot mežaudzes dabisku atjaunošanos.
Kopšanas cirte: tās mērķis ir veicināt koku augšanu, uzlabot mežaudzes sastāvu un veselību. Veicot kopšanas cirti, tiek izcirsti neatbilstošie vai traucējošie koki un krūmi. Kopšanas cirtes gadījumā mežaudzes sastāva un paliekošo koku augšanas apstākļu uzlabošanai mežaudzes šķērslaukums nekļūst mazāks par minimālo šķērslaukumu.
Darbu secība: meža ceļu sagatavošana transporta vajadzībām, koku ciršana, kokmateriālu izvešana, zaru savākšana un izvešana, ceļu infrastruktūras sakārtošana, meža dabiskās atjaunošanās veicināšana un jauno kociņu stādīšana. Darbi var notikt vienlaikus vai neatbilstošu laikapstākļu dēļ tikt uz laiku apturēti.