RĪGAS MEŽI un pašvaldības vienojas par sadarbības stiprināšanu mežu nelegālas piesārņošanas un izbraukāšanas mazināšanai

Mežu piesārņošana un to nelegāla izbraukāšana ar motorizētiem transportlīdzekļiem ir būtiska problēma un gadu no gada kļūst aizvien akūtāka gan uzņēmumam SIA “Rīgas meži”, gan galvaspilsētas un tās apkārtnes pašvaldībām. Tādēļ “Rīgas meži” vakar, 4.aprīlī, aicināja uz tikšanos Rīgas un Pierīgas pašvaldību un to policiju pārstāvjus, kā arī Valsts vides dienesta, Valsts meža dienesta un Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistus.

Tikšanās laikā puses vienojās par sadarbības stiprināšanu un kopīgu rīcību, lai mazinātu bieži vien apzināti kaitniecisko rīcību un tās sekas. “Rīgas meži” ir pateicīgi pašvaldībām par atsaucību un līdzšinējo sadarbību! 

“Rīgas mežu” teritorijas atrodas 11 pašvaldībās, bet visakūtākā ir blīvāk apdzīvotajās vietās un to apkārtnēs – Rīgas, Ādažu, Jūrmalas, Ķekavas, Olaines, Ogres, Salaspils, Mārupes, Ropažu pašvaldībās. Šeit arī ir lielāks uzņēmuma teritoriju īpatsvars, salīdzinot ar pārējām pašvaldībām. 

“Rīgas meži” valdes priekšsēdētāja Anita Skudra uzsvēra, ka atkritumi uzņēmumam ir būtiska problēma, turklāt ik gadu pieaug gan savākšanas, gan nodošanas izmaksas. Piemēram, 2022.gadā tikai par sadzīves, bioloģisko un lielgabarīta atkritumu, kā arī būvgružu un riepu nodošanu apsaimniekotājiem uzņēmums samaksāja vairāk nekā 125 tūkstošus eiro (neskaitot izmaksas par darbaspēku, tehniku, degvielu). Salīdzinājumam – 2021.gadā tie bija nepilni 60 tūkstoši eiro. Papildus tam “Rīgas meži” savās teritorijās vāc arī negodprātīgu cilvēku izmestos bīstamos atkritumus, piemēram, šīferi, dažādas ķīmiskas vielas, arī tam tērējot līdzekļus.

“Mežā izmestie atkritumi, pat, ja tie izmesti mežā esošajā urnā, ir visdārgāk apsaimniekojamie atkritumi, jo jāmaksā gan par darbaspēku, kas tos savāc, gan par tehniku un degvielu, gan to nodošanu apsaimniekotājiem. Taču sodi ir salīdzinoši simboliski. Sezonas darbinieki Rīgas pilsētā esošajos mežos, kas tikai vāc atkritumus, uzņēmumam ik mēnesi izmaksā gandrīz 13 tūkstošus eiro” – uzsvēra “Rīgas mežu” Mežsaimniecības daļas vadītājs Uldis Gaiss. Tādēļ uzņēmums stingri aicina ievērot principu “Ko mežā ienes, to iznes!”.

Lai pasargātu mežu, uzņēmums mežu iebraucamajos ceļos izvieto barjeras, uzstāda video novērošanas kameras (par tām ir arī informatīvas norādes), informē sabiedrību, sadarbojas ar pašvaldībām un atbildīgajiem dienestiem u.c.

Valsts vides dienests un “Rīgas meži” atzinīgi novērtēja pērn kopīgi īstenoto kampaņu pret mežu piesārņošanu #TīriRīgasMeži #VidesSOS. Tās laikā iedzīvotāji tika aicināti nepiesārņot mežu, bet, ja konstatēja atkritumus, sniegt informāciju lietotnē VidesSOS, kas ir ērts risinājums, lai informētu mežu apsaimniekotājus par atkritumiem un operatīvi tos savāktu, mazinot dabai radītos postījumus.

Kā otra problēma, īpaši pavasara – rudens sezonā, ir nelegāla mežu un tiem piegulošo teritoriju izbraukāšana ar motocikliem, kvadricikliem utml. Tādējādi tiek būtiska bojāta zemsedze, traucēti mežu iemītnieki, īpaši putni ligzdošanas sezonā, paaugstināts ugunsbīstamības risks, kā arī drauds veselībai, drošībai, kā arī tā tiek saasināti konflikti starp mežu apmeklētājiem un moto braucējiem.

Lai cīnītos pret mežu nelegālu izbraukāšanu, pērn un 2021.gadā “Rīgas meži”, sadarbībā ar Latvijas Motosporta federāciju, Tīreļu mežniecībā Jaunolaines pusē un Gaujas mežniecībā Ropažu pusē, izveidoja divas Enduro moto takas, kas pieejamas bez maksas. Šādi “Rīgas meži” proaktīvi reaģēja, lai mazinātu kaitējumu mežam, bet vienlaikus svarīgi, lai arī citi mežu īpašnieki rīkotos līdzīgi. Jo divas takas pilnībā neatrisina meža izbraukāšanas problēmu. Vienlaikus svarīgi, lai paši moto braucēji ievēro noteikumus. Tāpat jāaktivizē sadarbība ar kvadriciklu nomas punktiem, lai tie informē savus klientus par atbildīgu braukšanu.

Pašvaldību pārstāvji norādīja, ka īpaša problēma ir braukšana ar nereģistrētiem spēkratiem vai tādiem, kuriem numura zīmes apzināti noņemtas. Lai arī novērošanas kamerās šādi gadījumi tiek fiksēti, taču nav iespējams piemērot sodus. Vienlaikus tikšanās dalībnieki uzsvēra pozitīvo sadarbību ar moto braucēju organizācijām, kuru pārstāvji kopumā godprātīgi ievēro braukšanas noteikumus un iesaistās, lai mazinātu nelegālo braukšanu.

Sanāksmes dalībnieki vienojās, ka “Rīgas meži” un pašvaldības aktīvāk apmainīsies ar informāciju par mežu nelegālajiem piesārņotājiem un izbraukātājiem. Piemēram, “Rīgas meži” noteiktā kārtībā nodos informāciju no uzņēmuma videonovērošanas kamerām pašvaldību policijām, lai tās operatīvi varētu reaģēt uz pārkāpumiem. Tāpat plānots kopīgi preventīvi vairāk informēt iedzīvotājus par pārvietošanās ierobežojumiem Rīgas un Pierīgas zaļajās teritorijās ar spēkratiem, kā arī ar informatīvu aktivitāšu palīdzību turpināt aicināt nepiesārņot mežu. Vienlaikus paredzēts plašāk stāstīt par konkrētiem gadījumiem, kad mežu piesārņotājiem un izbraukātājiem piemēroti sodi.

 

Par SIA “Rīgas meži”

SIA “Rīgas meži” ir 2008. gadā dibināts pašvaldības uzņēmums. Tas rūpējas par 62 000 ha mežiem, 446 ha Rīgas parkiem un apstādījumiem (125 objekti), kā arī par kultūras un atpūtas parku “Mežaparks” (385 ha) un par šo teritoriju ilgtspējīgu attīstību, bioloģisko daudzveidību un pieejamību sabiedrībai.


Uzņēmumā ir Daugavas, Gaujas, Katrīnas, Rīgas un Tīreļu mežniecības, kā arī kokaudzētava “Norupe” un kokzāģētava “Norupe”. Uzņēmums īsteno vides izglītības programmu “Zaļā klase”.

 

Uzņēmuma objekti un teritorijas atrodas Rīgas un Jūrmalas pilsētu, kā arī Ādažu, Ķekavas, Limbažu, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils un Siguldas novadu teritorijās.

Uzņēmums ievēro labas korporatīvās pārvaldības principus. “Rīgas meži” ieguvuši starptautiskus sertifikātus, kas apliecina videi draudzīgu, ekonomiski pamatotu, sociāli atbildīgu un ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu.

2021.gada septembrī “Rīgas meži" Uzņēmumu reģistrā ir reģistrēts nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības statuss. Savukārt 2021.gada decembrī uzņēmums pievienojās biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” un “CSR Latvia” iniciatīvai “Nulles tolerance pret korupciju”.

2022.gadā “Rīgas meži” pirmo reizi uzņēmuma vēsturē piedalījās Ilgtspējas indeksā un ieguva Sudraba kategorijas balvu.

Papildinformācijai:

Agnese Korbe

“Rīgas meži”

Stratēģiskās komunikācijas un sabiedrisko attiecību daļa

29110062

[email protected]

www.rigasmezi.lv

https://www.facebook.com/RigasMezi

Citi raksti

Skatīt visus

Attēlā ir logo - austoša saule uz kāpas fona, saulē ir trīs priežu silueti
Galerija

04.04.2024.

RĪGAS MEŽI paraksta līgumu par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu

Šodien, 2024. gada 4. aprīlī SIA “Rīgas meži” parakstīja līgumu ar SIA “Stiga RM” par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu. Pārdošanas process īstenots, ievērojot labas pārvaldības principus, saskaņā ar...

Afiša Pavasara putnu būrīšu talkai. Okera krāsas fons, labajā malā liels zvirbulis, kreisajā malā koku zari
Galerija

04.04.2024.

RĪGAS MEŽI turpina Pavasara putnu būrīšu talkas. Šajā piektdienā – Kronvalda parkā

Piektdien, 2024.gada 5.aprīlī plkst. 16.00 SIA “Rīgas meži” apsaimniekotajā Kronvalda parkā notiks uzņēmuma vides izglītības programmas “EkVidO” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS” sestā Pavasara putnu...

Afiša Pavasara putnu būrīšu talkai Esplanādē. Zaļš fons un labajā malā liels zvirbulis
Galerija

03.04.2024.

RĪGAS MEŽI turpina Pavasara putnu būrīšu talkas. Šajā ceturtdienā, “Ēnu dienas” ietvaros, talka notiks Esplanādē

Ceturtdien, 2024.gada 4.aprīlī plkst. 10.00 SIA “Rīgas meži” apsaimniekotajā Esplanādes parkā notiks uzņēmuma vides izglītības programmas “EkVidO” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS” piektā Pavasara putnu...