RĪGAS MEŽI rūpīgi seko līdzi egļu astoņzobu mizgraužu izplatībai un īsteno ierobežošanas pasākumus

“Rīgas meži” īpaši rūpīgi seko līdzi situācijai savās teritorijās saistībā ar egļu astoņzobu mizgraužu (Ips typographus) izplatību un rūpīgi veic to ierobežošanas pasākumus. Tāpat uzņēmums ievēro valdības lemto saistībā ar izsludināto ārkārtas situāciju un Valsts meža dienesta (VMD) norādījumus. “Rīgas meži” pilnībā atbalsta Zemkopības ministrijas (ZM) iniciatīvu par ārkārtas stāvokļa izsludināšanu un ir pārliecināts par paredzēto pasākumu pozitīvu ietekmi.  

Lai pasargātu mežaudzes, viens no prevencijas un mizgraužu ierobežošanas pasākumiem “Rīgas mežos” ir feromonu slazdu izvietošana skujkoku cirsmās, kas atrodas vērtīgo egļu mežaudžu tuvumā. Šīs feromonu izvietošanas vietas jau savlaicīgi identificētas, t.sk. ņemot vērā zinātnieku rekomendācijas. Tāpat 2022.gadā un 2023.gada ziemas periodā šajos egļu masīvos “Rīgas mežu” speciālisti pastiprināti novākuši bojātās mežaudzes, lai izvietotie slazdi sniegtu visefektīvākos rezultātus. Tie tiek un tiks regulāri uzraudzīti (vismaz reizi nedēļā), lai nodrošinātu, ka tie pilda savas funkcijas. Vienlaikus sabiedrība aicināta šos slazdus neaiztikt un nebojāt.

Tāpat “Rīgas meži” ievēro citus piesardzības pasākumus. Piemēram, strādā, lai maksimāli operatīvi, līdz mizgraužu aktīvā perioda sākumam, pabeigtu plānotos mežistrādes un meža kopšanas darbus vērtīgo egļu mežaudžu tuvumā.


Arī iepriekš “Rīgas meži” mērķtiecīgi īstenojuši pasākumus egļu astoņzobu mizgrauža izplatības ierobežošanai. Piemēram, regulāri apsekotas un analizētas riskam pakļautās mežaudzes; sistemātiski novākti vēja radītie postījumi mežaudzēs; uzstādīti un uzraudzīti feromonu slazdi; ievērotas Latvijas valsts mežzinātnes institūta “Silava”, VMD un ZM rekomendācijas par mežistrādes ierobežojumiem egļu audzēs mizgraužu aktīvajā periodā.


Kritiskākās situācijās un vietās, atbilstoši VMD saskaņojumam, veiktas arī sanitārās cirtes. Piemēram, 2022.gadā uzņēmums saņēmis VMD atļaujas veikt aptuveni 160 sanitārās cirtes, salīdzinājumam 2021.gadā – aptuveni 50.


Pērn, no jūnija līdz augustam, uzņēmuma mežos izvietotajos 150 slazdos notverts vairāk nekā 761 tūkstotis kaitēkļu (aprēķins veikts pēc notverto vaboļu tilpuma un skaita attiecības). Zinātniskie avoti liecina, ka jau sākot no 3000 vabolēm ir pietiekami, lai nopostītu vienu veselīgu egli. Iepriekšējos gados “Rīgas mežos”, atkarībā no situācijas saistībā ar mizgrauža izplatību, izvietoti feromonu slazdi: 2019.gadā – 148, 2020.gadā – 245, 2021.gadā – 245.


No 32 pašvaldībām, uz kuru teritorijās esošajiem mežiem attiecas valdības vakar, 28.martā, pieņemtais lēmums par ārkārtas situācijas izsludināšanu, “Rīgas mežu” meži atrodas Ķekavas, Limbažu, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils novados.


Par SIA “Rīgas meži”

SIA “Rīgas meži” ir 2008.gadā dibināts pašvaldības uzņēmums. Tas rūpējas par 62 000 ha mežiem, 399 ha Rīgas parkiem un apstādījumiem (125 objekti), kā arī par kultūras un atpūtas parku “Mežaparks” (378 ha) un par šo teritoriju ilgtspējīgu attīstību, bioloģisko daudzveidību un pieejamību sabiedrībai.


Uzņēmumā ir Daugavas, Gaujas, Katrīnas, Rīgas un Tīreļu mežniecības, kā arī kokaudzētava “Norupe” un kokzāģētava “Norupe”. Uzņēmums īsteno vides izglītības programmu “Zaļā klase”.


Uzņēmuma objekti un teritorijas atrodas Rīgas un Jūrmalas pilsētu, kā arī Ādažu, Ķekavas, Limbažu, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils un Siguldas novadu teritorijās.


Uzņēmums ievēro labas korporatīvās pārvaldības principus. “Rīgas meži” ieguvuši starptautiskus sertifikātus, kas apliecina videi draudzīgu, ekonomiski pamatotu, sociāli atbildīgu un ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu.


2021.gada septembrī “Rīgas meži" Uzņēmumu reģistrā ir reģistrēts nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības statuss. Savukārt 2021.gada decembrī uzņēmums pievienojās biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” un “CSR Latvia” iniciatīvai “Nulles tolerance pret korupciju”.


2022.gadā “Rīgas meži” pirmo reizi uzņēmuma vēsturē piedalījās Ilgtspējas indeksā un ieguva Sudraba kategorijas balvu.


Papildinformācijai:

Ieva Bērziņa

“Rīgas meži”

Stratēģiskās komunikācijas un sabiedrisko attiecību daļa

29215857

[email protected]

www.rigasmezi.lv

Rīgas meži | Facebook

Citi raksti

Skatīt visus

Attēlā ir logo - austoša saule uz kāpas fona, saulē ir trīs priežu silueti
Galerija

04.04.2024.

RĪGAS MEŽI paraksta līgumu par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu

Šodien, 2024. gada 4. aprīlī SIA “Rīgas meži” parakstīja līgumu ar SIA “Stiga RM” par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu. Pārdošanas process īstenots, ievērojot labas pārvaldības principus, saskaņā ar...

Afiša Pavasara putnu būrīšu talkai. Okera krāsas fons, labajā malā liels zvirbulis, kreisajā malā koku zari
Galerija

04.04.2024.

RĪGAS MEŽI turpina Pavasara putnu būrīšu talkas. Šajā piektdienā – Kronvalda parkā

Piektdien, 2024.gada 5.aprīlī plkst. 16.00 SIA “Rīgas meži” apsaimniekotajā Kronvalda parkā notiks uzņēmuma vides izglītības programmas “EkVidO” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS” sestā Pavasara putnu...

Afiša Pavasara putnu būrīšu talkai Esplanādē. Zaļš fons un labajā malā liels zvirbulis
Galerija

03.04.2024.

RĪGAS MEŽI turpina Pavasara putnu būrīšu talkas. Šajā ceturtdienā, “Ēnu dienas” ietvaros, talka notiks Esplanādē

Ceturtdien, 2024.gada 4.aprīlī plkst. 10.00 SIA “Rīgas meži” apsaimniekotajā Esplanādes parkā notiks uzņēmuma vides izglītības programmas “EkVidO” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS” piektā Pavasara putnu...