„Rīgas meži”: malka ir, taču tikt pie tās būs grūtāk

Šogad SIA „Rīgas meži” Rīgas un Pierīgas iedzīvotājiem par samērīgu samaksu pārdevusi vairāk nekā 10 000 kubikmetru malkas koku, kurus pircēji pēc tam nozāģē un izved no meža saviem spēkiem. Šāda iespēja tikt pie malkas izpelnījusies lielu atsaucību, sevišķi maznodrošināto vidū. Taču pašlaik „Rīgas meži” sertificē savus mežus pēc PEFC sistēmas. Tas nozīmē, ka no 1.novembra visiem, kas Rīgas mežos zāģēs sev malku ar motorzāģi, būs vajadzīgs drošības ekipējums.Foto: I.Zihmanis

„Rīgas meži” – sociāli atbildīgi arī par Pierīgu

Rīgas meži nesaistās ar pašu Rīgu vien. Gluži otrādi – Rīgas mežu īpašumi atrodas arī daudzu citu pašvaldību teritorijās. Tas uzliek SIA „Rīgas meži” lielu sociālo atbildību par apkārtējiem pagastiem un pilsētām, kuru iedzīvotāji Rīgas mežos atpūšas, sporto, lasa sēnes un ogas un piekopj citas aktivitātes. Svarīga šīs sociālās atbildības izpausme ir arī sauso malkas koku tirdzniecība apkārtējiem iedzīvotājiem par samērīgu samaksu – apmēram 3 lati par kubikmetru. Malkas gribētāji ierodas vienā no piecām SIA „Rīgas meži” mežniecībām, paņēmuši līdzi pašvaldības izziņu, ka viņu dzīvesvietā ir malkas apkure. Pēc tam SIA „Rīgas meži” mežsargi ierāda malkas kokus, kurus malkas gribētāji pēc tam nozāģē un izved no meža paši.

Iespēja zāģēt malku pašiem ir ļoti pieprasīta
Pēc SIA „Rīgas meži” valdes locekļa J.Buškevica teiktā, šāda iespēja tikt pie malkas guvusi lielu atsaucību kā rīdzinieku, tā arī Pierīgas pilsētu un pagastu iedzīvotāju vidū. Iegādājoties malku, viņi var ietaupīt uz sava darba rēķina. Daudzviet Rīgas mežos ceļu tuvumā lielā pieprasījuma dēļ malkas koku jau sāk pietrūkt. Tāpēc, lai malkas pietiktu pēc iespējas ilgāk, SIA „Rīgas meži” noteikusi malkas koku pārdošanas limitu – ne vairāk kā 30 kubikmetrus vienai personai. Turklāt jāņem vērā, ka meža apsaimniekošanā jāievēro arī dabas aizsardzības prasības, kas pieprasa zināmu daļu sauso un kritušo koku atstāt turpat mežā.

Malka no Rīgas mežiem – galvenokārt Pierīgas iedzīvotājiem
2011. gadā SIA „Rīgas meži” pārdevusi apmēram 10 000 kubikmetru malkas koku, un sagaidāms, ka šogad šis skaitlis būs vismaz par 20 % lielāks. Turklāt lielākā daļa malkas tikusi tieši Pierīgas novadu iedzīvotājiem. Daugavas mežniecība Ogres novadā izsniegusi 942 m3, Ikšķiles novadā 716 m3, bet Baldones pagastā - 545 m3 malkas. Olaines-Tīreļu mežniecība Olaines, Ķekavas un Babītes novados pavisam izsniegusi 2400 m3 malkas. Juglas-Garkalnes mežniecība Garkalnes novadā izsniegusi 950 m3, Ropažu novadā 960 m3, bet Stopiņu novadā - 700 m3 malkas. Visbeidzot, Rīgas mežniecība, kas apsaimnieko mežus Rīgas teritorijā, rīdziniekiem izsniegusi 1000 m3, bet jūrmalniekiem – 400 m3 malkas.

Rīgas mežiem būs „zaļais” PEFC sertifikāts
SIA „Rīgas meži” pašlaik sertificē savus mežus saskaņā ar „zaļā” PEFC meža apsaimniekošanas sertifikāta prasībām. PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification jeb Meža sertifikācijas shēmu novērtēšanas programma) ir viens no populārākajiem „zaļajiem” sertifikātiem pasaulē. Šāds sertifikāts apliecina, ka Rīgas meži netiek vis bezatbildīgi izcirsti. Gluži otrādi, tie tiek apsaimniekoti videi draudzīgi, un visās cirsmās mežs drīz vien atkal tiek atjaunots. PEFC sertifikāts ir garants tam, ka Rīgas mežus visā to krāšņumā redzēs arī mūsu mazbērni.

„Zaļā” sertifikāta prasība malkas zāģētājiem – dokumenti un dārgs ekipējums
Diemžēl medaļai ir arī otra puse. Meža apsaimniekošanas sertifikācija pieprasa ievērot visas likumdošanas prasības, tai skaitā tās, kas attiecas uz darba drošību. Līdz ar to no šāgada 1.novembra visiem, kuri dosies Rīgas mežos pēc malkas ar motorzāģi, ir vajadzīga motorzāģa vadītāja apliecība un atbilstošs spectērps. Tajā ietilpst ķivere, aizsargaustiņas, aizsargzābaki un kombinezons, kas pasargā no savainošanās ar motorzāģa ķēdi. SIA „Rīgas meži” apzinās, ka lielākajai daļai malkas gribētāju prasības pēc dokumentiem un spectērpa ir ļoti grūti izpildāmas, taču tā diemžēl prasa likums. Tiem, kas malku zāģēs ar „fuksīti” vai vectēva divroku zāģi, spectērps gan obligāti vajadzīgs nebūs.
Lai nezaudētu PEFC sertifikātu, „Rīgas mežu” darbinieki mežos pastiprināti kontrolēs, lai malkas zāģēšanā tiktu ievērotas likumā noteiktās darba drošības prasības. Tāpēc būs no kā uzmanīties arī tiem, kuri Rīgas mežos sāks zāģēt malku nelegāli.

Iespējamie nākotnes risinājumi
Šogad SIA „Rīgas meži” sākusi strādāt pašiem sava mežizstrādes brigāde, tāpēc viens no risinājumiem nākotnē varētu būt malkas iegāde cirsmās pie ceļa. Diemžēl šādā gadījumā jāpierēķina arī malkas sagatavošanas un pievešanas izmaksas, tāpēc tās cena varētu pieaugt līdz apmēram 7 latiem par kubikmetru. Tāpēc, lai uzzinātu kaut ko vairāk par malkas vai malkas koku iegādi, lūgums vērsties SIA „Rīgas meži” mežniecībās.

Citi raksti

Skatīt visus

Pieci cilvēki stāv pie plāksnes uz molberta, blakus plīvo karogs, fonā ēka

20.05.2024.

RĪGAS MEŽI atklāj galvaspilsētas krāsainās puķu dobes

“Krāsainas kā pasakas būs šīs vasaras Rīgas puķu dobes, kuras veido SIA “Rīgas meži” darbinieki,” to 2024. gada vasaras puķu dobju atklāšanas pasākumā 20. maijā “Krāsainā pirmdiena” uzsvēra...

Rīgas mežu logo

17.05.2024.

RTU arhitektūras studenti izstrādā idejas ilgtspējīgai RĪGAS MEŽU teritorijas attīstībai Mangaļsalā

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) arhitektūras studenti, atsaucoties SIA “Rīgas meži” aicinājumam, izstrādā ilgtspējīgas attīstības priekšlikumus uzņēmuma īpašumā esošās Mangaļsalas teritorijai,...

16.05.2024.

RĪGAS MEŽI uzsāk meža kopšanu Juglas mežniecībā, Ropažu novadā, pie Skuķīšiem

2024. gada maija otrajā pusē SIA “Rīgas meži” sāks ainaviski vērtīgu jeb rekreācijas teritoriju veidošanu un meža kopšanu meža masīvā Juglas mežniecībā, Ropažu novadā, pie Skuķīšiem (starp Tumšupi...