Portāls riga.lv: Ziemassvētku eglīte: kur to dabūt rīdziniekam

Līdz Ziemassvētkiem jau mazāk nekā divas nedēļas – veikalos zaigo pušķīšu virtenes, lampiņas, spīdīgas bumbas un bantītes. Bet, kur rīdziniekam dabūt eglīti? Un kā neiekulties nepatikšanās, ja gribas eglīti gādāt mājās no meža?

Rīgas mežos cirst nedrīkst

Kā jau ik gadu, tuvojoties Ziemassvētkiem, "Rīgas meži" atgādina, ka Rīgas pilsētai piederošajos mežos Ziemassvētku eglītes cirst nedrīkst.

Rīgai piederošajos mežos egļu ir maz, to īpatsvars nesasniedz 10 %, un arī tās ir galvenokārt cilvēka roku stādītas, daudzu gadu garumā ravētas un koptas, pirms tam no sēkliņai līdz stādam izauklētas stādaudzētavā.

Lielākais iedzīvotāju skaits koncentrējas tieši galvaspilsētā un Pierīgas pašvaldībās. Ja kaut neliela daļa no mājsaimniecībām nocirtīs mežā eglīti, mežam tiks nodarīts būtisks postījums. Šī iemesla dēļ "Rīgas meži" izlēmuši Rīgai piederošajos mežos Ziemassvētku eglīšu ciršanu aizliegt.

Ja tomēr gribas eglīti no meža

Mežā augušajām eglītēm vainags nav ne tuvu tik skaists un simetrisks kā tirdzniecības laukumos nopērkamajām svētku eglītēm, kas īpaši audzētas un koptas Ziemassvētku eglīšu plantācijās.

Taču, ja kāds tomēr vēlas nocirst eglīti mežā, viņam jādodas apmēram 50 km ārpus Rīgas, uz "Latvijas valsts meži" apsaimniekotajiem mežiem.

Bet jāņem vērā, ka arī tajos savām vajadzībām vienu eglīti drīkst nocirst meža ceļu malās, grāvmalēs, uz stigām un zem elektrolīnijām. Jaunaudzēs eglītes cirst nedrīkst!

Noskaidro, kam mežs pieder

SIA ”Rīgas meži” lūdz iedzīvotājus, pirms doties meklēt svētku eglītes mežā, noskaidrot, kam šis mežs pieder, un saskaņot egles nociršanu ar meža īpašnieku. Decembrī un janvārī „Rīgas Meži” inspektori un mežsargi pastiprināti uzmana visus Rīgai piederošos mežus. Bez tam atsevišķās mežniecībās pie iebrauktuvēm egļu jaunaudzēs darbojas video novērošanas kameras.

“Rīgas mežu” valdes loceklis Edgars Vaikulis stāsta, ka patlaban vēl neviens Ziemassvētku eglīšu zaglis nav pieķerts, tomēr ik gadu ir šādi ļaunprāši, kas mēģina kociņus no meža izvest nelikumīgi.

Kur nopirkt?

Dažādas eglītes – gan podos, gan cirstās, tirgo dažādos lielveikalos, piemēram, “Depo” vai “K-Rauta”. Pavisam drīz – decembra vidū – Ziemassvētku eglītes būs iespējams iegādāties no tirgotājiem Rīgas centrāltirgū.

Aktīvi sarosījušies arī tirgotāji Rīgas rajonos. Pārdaugavā ir pašvaldības noteiktas 77 eglīšu tirdzniecības vietas, un patlaban novērojama liela tirgotāju aktivitāte, kuri iesniedz pieteikumus tirdzniecības vietas akceptēšanai.

Tostarp Latgales priekšpilsētas teritorijā ir 52 eglīšu tirdzniecības vietas, no kurām jau vairāk nekā desmit ir noformētas. Savukārt pilsētas centrā ir 12 tirdzniecības vietas, un tās pagaidām vēl ir brīvas un pieejamas tiem, kuri vēlas tirgot eglītes.

Austrumu izpilddirekcijā norāda, ka interese par eglīšu tirdzniecības vietām ir liela, tāpēc pēc šīs tirdzniecības sezonas varētu tikt izveidotas vēl papildu tirdzniecības vietas.

Tikmēr Sarkandaugavas pusē ir 114 eglīšu tirdzniecības vietas un jau izņemtas 102 atļaujas. Tas gan nenozīmē, ka visas vietas jau teju pilnas – vienā vietā parasti var tirgoties vairāki pārdevēji.

 

Portāls riga.lv: Ziemassvētku eglīte: kur to dabūt rīdziniekam

Citi raksti

Skatīt visus

09.07.2024.

"RĪGAS MEŽI" uzsāk mežizstrādi Juglas mežniecībā, Ropažu novadā, meža masīvā starp Skuķīšiem un Sauleskalnu

2024. gada jūlijā SIA “Rīgas meži” sāk ainaviski vērtīgu jeb rekreācijas teritoriju veidošanu un mežizstrādi meža masīvā Juglas mežniecībā, Ropažu novadā, meža masīvā starp Skuķīšiem un...

Vairāki cilvēki stāv mežā pie karoga
Galerija

02.07.2024.

“RĪGAS MEŽI” aicina iedzīvotājus paust viedokli par plānoto mežizstrādi Mežāru mežā pie Imantas

SIA “Rīgas meži” aicina apkaimju biedrības un iedzīvotājus paust argumentētus viedokļus un priekšlikumus par plānoto mežizstrādi Mežāru mežā pie Imantas  (teritorijā starp Kurzemes prospektu,...

Galerija

25.06.2024.

“RĪGAS MEŽI” iepazīstinās apkaimju biedrības un iedzīvotājus ar plānoto mežizstrādi Mežāru mežā

Pirmdien, 1.jūlijā plkst. 17.00, SIA “Rīgas meži” iepazīstinās ar šogad plānoto mežizstrādi uzņēmuma apsaimniekotajā Mežāru mežā (teritorijā starp Kurzemes prospektu, elektrolīniju un Kleistu...