Portāls riga.lv: Aļņi pilsētā. Kas lielo meža dzīvnieku vedina pie cilvēkiem?

Šīs nedēļas laikā rīdzinieki dažādos pilsētas nostūros pamanījuši aļņus. Septembris ir šo dzīvnieku riesta laiks ar savstarpējām aļņu buļļu cīņām. Vājākie aļņi šajās cīņās zaudē, tiek izstumti un no Pierīgas mežiem var uz laiku ienākt pilsētā. Tomēr uz dzīvi tie šeit neapmetīsies, jo Rīgā esošie meži un parki aļņiem ir pārāk mazi.
Foto: J.Vazdiķis

Portāls riga.lv: Aļņi pilsētā. Kas lielo meža dzīvnieku vedina pie cilvēkiem?

Ja pilsētā tiek pamanīts alnis, nekavējoties ir jāzvana policijai pa tālruni 110. Tādā gadījumā policisti, sadarbojoties ar dažādiem speciālistiem, varēs mēģināt alni aizbiedēt prom no vietām, kur tuvumā ir cilvēki.

Ņemot vērā šī dzīvnieka izmērus, to nav iespējams sagūstīt. Arī trankvilizatorus pielietot nav iespējams, jo to iedarbība ir pārāk lēna. Līdz ar to trankvilizatori dzīvnieku drīzāk padarīs agresīvu, nevis tūlītēji iedarbosies. Bez tam aļņi slikti panes trankvilizatorus, un 50 % gadījumu to izmantošana beidzas letāli.Tādēļ šādos gadījumos policisti aļņa aizbiedēšanai var izmantot skaņas signālus un tamlīdzīgas metodes.

RD Mājokļu un Vides Departamentam ir noslēgts līgums ar SIA “Dr. Beinerts” par palīdzības sniegšanu bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušiem savvaļas dzīvniekiem. Ņemot vērā aļņa izmērus, ja dzīvnieks nav cietis, SIA “Dr. Beinerts” kopā ar drošībsargājošām institūcijām to draudzīgi var aicināt atgriezties mežā.

Apkārtējie iedzīvotāji tiek aicināti respektēt šo lielo dzīvnieku un saglabāt drošu distanci. Parasti alnis pret cilvēkiem nav agresīvs. Visbiežāk, ieraugot cilvēku, tas bēg, bet, ja to izbiedē vai nokaitina, tas var kļūt agresīvs un neparedzams. Alni īpaši var izaicināt cilvēki ar suņiem.

Aļņi pilsētās mēdz ieklīst naktī, tomēr klīst pa pilsētu dienā ir alnim netipiska uzvedība. Mednieki spriež, ka, iespējams, alnis ir ienācis Purvciemā tumšajā diennakts laikā, pilsētā iemidzis un pēc tam kāds to ir iztraucējis.

Rīgas domē ir izveidota Medību koordinācijas komisija, kas izskata jautājumus par darbībām ar meža dzīvniekiem. Ņemot vērā, ka mežacūkas savulaik Rīgā bija labi iedzīvojušās un savairojušās pārāk lielā apjomā, tika pieņemts lēmums tās izvest no pilsētas. Ja aļņu ienākšana pilsētā turpinās radīt neērtības, iespējams, arī šī jautājuma risināšanai vajadzēs sasaukt komisijas sēdi.

Informācija: www.riga.lv

Citi raksti

Skatīt visus

Attēlā ir Rīgas mežu misija, vīzija un vērtības. Balsts fons un zaļi burti

18.04.2024.

Apstiprināta RĪGAS MEŽU pirmā Ilgtspējīgas attīstības stratēģija

Lai nodrošinātu atbildīgu un pēctecīgu uzņēmuma pārvaldību un ilgtspējīgu attīstību, lai jaunā kvalitātē rūpētos par rīdziniekiem, galvaspilsētas viesiem un tās apkārtnes iedzīvotājiem, kā arī, lai...

Attēlā ir informācija par Rīgas mežu 2023.gada finanšu rādītājiem

17.04.2024.

2023. gads uzņēmumā RĪGAS MEŽI – turpinājums stabilai un ilgtspējīgai izaugsmei

SIA “Rīgas meži” 2023. gadā sekmīgi izpildīja budžetu un sasniedza īpašnieka jeb Rīgas domes noteiktos finanšu mērķus, nodrošinot uzņēmuma finanšu stabilitāti un ilgtspējīgu attīstību – liecina 15....

Attēlā ir logo - austoša saule uz kāpas fona, saulē ir trīs priežu silueti
Galerija

04.04.2024.

RĪGAS MEŽI paraksta līgumu par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu

Šodien, 2024. gada 4. aprīlī SIA “Rīgas meži” parakstīja līgumu ar SIA “Stiga RM” par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu. Pārdošanas process īstenots, ievērojot labas pārvaldības principus, saskaņā ar...