Padomā, pirms nodarīt kaitējumu mežam

Jūs iebraucat mežā un uzvedaties tā, it kā jūs neviens neredz? Šādi rīkoties gan nevajadzētu, jo SIA „Rīgas meži” Meža apsardzības daļa strādā ātri un efektīvi, vēsta portāls "www.bb.vesti.lv". Esiet droši – sods par nelikumīgu ciršanu, tīšu vai netīšu dedzināšanu, atkritumu atstāšanu un līdzīgām darbībām noteikti tiks piemērots.
Foto: F64

Piemērs no dzīves


Lai situācija  reālajiem un potenciālajiem pārkāpējiem būtu maksimāli skaidra, portāls "www.bb.vesti.lv" nolēma saņemt informāciju no pirmavota un vērsās pie SIA „Rīgas meži” Meža apsardzības daļas vadītāja V. Moroza. Lūk, ko viņš pastāstīja par zagšanu mežā.

- Kā vienu no pēdējiem notikumiem var minēt atgadījumu ar kādu 20 gadus vecu jaunekli, kurš tika aizturēts Rīgas pilsētai piederošajā mežā nelikumīgas koku ciršanas laikā. Šī gada janvārī lieta tika izskatīta tiesā. Saskaņā ar tiesas spriedumu jauneklim bija jāatlīdzina
 meža īpašniekam nodarītie zaudējumi, kā arī atbilstoši Krimināllikumam viņam piesprieda 100 stundas piespiedu darba.  Jāpiebilst, ka KL 109. pants paredz arī bargāku sodu – par patvaļīgu koku ciršanu svešā teritorijā var piespriest arī reālu brīvības atņemšanu. Runājot par minēto jaunekli, viņu varēja sodīt arī par nepilngadīgas personas iesaistīšanu nozieguma izdarīšanā, jo ar viņu kopā bija 17 gadus vecs līdzdalībnieks.  

 – Lieta tika izskatīta tiesā, bet mēs atteicāmies slēgt mierizlīgumu ar šo personu, jo viņam piederošā kravas mašīna ne vienu reizi vien tika manīta meža nogabalos, kuros notika nelikumīga meža ciršana.  Zādzības notiek galvenokārt šādi: dienas laikā koki tiek apskatīti, bet naktī – nozāģēti. SIA „Rīgas meži” darbinieki nav tiesīgi apturēt automašīnas un pārbaudīt, kas tajās tiek pārvadāts, tādēļ mēs izsekojam aizdomās turamās personas un veicam aizturēšanu ar visiem noziedzīgu darbību pierādījumiem brīdī, kad koki ir nogāzti, sazāģēti pagalēs un iekrauti mašīnā, - stāsta V. Morozs.  


 Pēc izsoles izcenojumiem

 Daži vārdi par zaudējumu atlīdzināšanu. Patvaļīga ciršana vainīgajai personai izmaksā dārgi. Zaudējumu aprēķins tiek veikts saskaņā ar kokmateriālu izsoles cenām, kurām ir tendence palielināties. 

  Malkas zagļus Rīgas mežos mēs ķeram itin bieži. Piemēram, regulāras alkšņu malkas zādzības, visticamāk, tiek veiktas ne jau tāpēc, lai sasildītos vai uzvārītu tēju, bet gan pārdošanai tiem cilvēkiem, kuri gaļas pārstrādē izmanto vectēvu metodes, - precizē V. Morozs.   

Ir arī „hroniski” gadījumi. Viens vīrietis nolēma, ka viņš drīkst cirst kokus, jo viņš ir Latvijas pilsonis, bet mežs kā valsts vai pašvaldības īpašums pieder visiem, tātad arī viņam. Vīrietis tika aizturēts, un viņam nācās atlīdzināt zaudējumus, kas bija diezgan lieli.

 – Pēdējā reizē es šo "brīvdomātāju" brīdināju: nekādu privilēģiju vairs nebūs un ar zaudējumu atlīdzināšanu viņš sveikā cauri netiks! Kādu pusotru gadu vairs neesam tikušies, - skaidro Meža apsardzības daļas vadītājs.


 Cērt arī tie, kas turas uz ūdens

Varbūt malkas zādzību intensitāte ir saistīta ar ekonomisko situāciju valstī? – portāls "www.bb.vesti.lv" jautāja savam sarunbiedram. V. Morozs saka, ka realitātē to ir grūti saprast, jo patvaļīgi cirtēji ir cilvēki, kuri daudzmaz turas uz ūdens - viņiem ir savs motorzāģis un savs auto, kas nemaz nav slikts. Viņu problēma ir tieksme uz vieglu naudas gūšanu un alkohola lietošanu.

Tomēr „viegla nauda” ir ilūzija. SIA „Rīgas meži” Meža apsardzības daļa strādā ātri un efektīvi. Tajā ir pietiekami daudz inspektoru. Uz vietas meža kontroli veic mežsargi. Meža apsardzības daļas vadītājs apliecina, ka mežsargiem, kuri strādā Rīgas mežos, ir nodibināti labi kontakti ar vietējiem iedzīvotājiem, tādēļ jebkuras aizdomīgas automašīnas numurzīmes pārsvarā tiek fiksētas un pārbaudītas. Turklāt mežsargiem ir liela pieredze likumpārkāpēju aizturēšanā.


 Uguns nav mazāk bīstama

Tomēr uguns mežam ir bīstamāka par zagļiem. Šogad jau ir fiksēti aptuveni 70 ugunsgrēki, kuros cietuši 16 hektāri meža un pameža.  Lielākajā daļā gadījumu uguni mežā izdodas lokalizēt, pirms tā izplatās lielajās teritorijās.

 – Likums neuzliek meža īpašniekam pienākumu nodarboties ar meža ugunsgrēku dzēšanu. Tomēr, pateicoties uzņēmuma vadības izpratnei par situāciju, esam iegādājušies ugunsdzēsības tehniku, un visi mežsargi ir apmācīti darbam ar to. Ja mēs visu laiku gaidīsim palīdzību no Valsts meža dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, ar kuriem mums ir izveidojusies ļoti laba un veiksmīga sadarbība, var gadīties, ka pavasarī, kad atkal atsāksies "tautas izklaides" ar kūlas dedzināšanu, ugunsdzēsēju mašīnu vienkārši pietrūks, – skaidro V. Morozs.

Katrā SIA „Rīgas meži” mežniecībā ir piekabes, kas tiek piestiprinātas pie vieglās automašīnas un ir aprīkotas ar 400 litru ūdens cisternu un sūkni. Mežsarga ekipējums ietver arī mugursomas ar 20 litru termosiem, no kuriem iespējams izsmidzināt ūdeni ar sūkņa palīdzību. V. Morozs atceras, ka smagākais šajā ziņā bija 2006. gads,  kad ar ugunsgrēku dzēšanu nācās nodarboties  tik bieži, ka darbinieki vienkārši nevarēja izgulēties, bet viss viņu apģērbs un pat mājokļi bija piesūkušies ar dūmu smaku... 


 Tīrība – meža veselības garantija

  SIA „Rīgas meži” Meža apsardzības daļa ne tikai nodarbojas ar meža apsardzību, bet arī cīnās par meža tīrību. Diemžēl cilvēku, kuri spēj izvest savus atkritumus uz Pierīgas mežiem, mazāk nekļūst. Ik gadu SIA „Rīgas meži” savāc savā teritorijā un izved uz izgāztuvi vidēji līdz 3000 kubikmetriem atkritumu. Visas sezonas garumā ar to nodarbojas divas mašīnas un divi traktori. Būvgruži mežos tiek izmesti retāk, jo celtnieki sākuši pārdot tos uzņēmumiem, kas nodarbojas ar ceļu remontu. Tomēr V. Morozs stāsta, ka ir arī vietas, kuras ir jāsatīra, jo vasarā tur dzīvojuši bezpajumtnieki.   

 Tiem, kuri vēlas ietaupīt naudu par atkritumu izvešanu un piesārņot mežu, ir jāatceras, ka mežam ir gan acis, gan ausis: mašīnas, kas tajā iebrauc un kurām tur nav jāatrodas, bieži tiek filmētas ar videokamerām, mobilajiem tālruņiem un citām fiksēšanas ierīcēm. Šī informācija tiek nodota Meža apsardzības daļai, kas piesaista policiju.  

 
Tuvojas Ziemassvētki

Nobeigumā gribētos atgādināt, ka drīz nāks Ziemassvētki un Jaunais gads, kuri nav iedomājami bez eglītes. Daudzi rīdzinieki cenšas sagādāt šo brīnišķīgo svētku simbolu bez maksas un patstāvīgi. Dzīvē tas ir diezgan reāli un likumīgi, ja eglīte tiek nocirsta AS „Latvijas valsts meži” (LVM) īpašumu teritorijā. Tomēr nedrīkst jaukt LVM un SIA „Rīgas meži”. Ja svētku eglīte tiks nocirsta meža nogabalā, kas pieder  SIA „Rīgas meži”, šāda darbība ir pretlikumīga un sodāma, kā tas jau tika minēts iepriekš.


Teksts: Jūlija Greivule
www.bb.vesti.lv

Citi raksti

Skatīt visus

Attēlā ir logo - austoša saule uz kāpas fona, saulē ir trīs priežu silueti
Galerija

04.04.2024.

RĪGAS MEŽI paraksta līgumu par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu

Šodien, 2024. gada 4. aprīlī SIA “Rīgas meži” parakstīja līgumu ar SIA “Stiga RM” par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu. Pārdošanas process īstenots, ievērojot labas pārvaldības principus, saskaņā ar...

Afiša Pavasara putnu būrīšu talkai. Okera krāsas fons, labajā malā liels zvirbulis, kreisajā malā koku zari
Galerija

04.04.2024.

RĪGAS MEŽI turpina Pavasara putnu būrīšu talkas. Šajā piektdienā – Kronvalda parkā

Piektdien, 2024.gada 5.aprīlī plkst. 16.00 SIA “Rīgas meži” apsaimniekotajā Kronvalda parkā notiks uzņēmuma vides izglītības programmas “EkVidO” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS” sestā Pavasara putnu...

Afiša Pavasara putnu būrīšu talkai Esplanādē. Zaļš fons un labajā malā liels zvirbulis
Galerija

03.04.2024.

RĪGAS MEŽI turpina Pavasara putnu būrīšu talkas. Šajā ceturtdienā, “Ēnu dienas” ietvaros, talka notiks Esplanādē

Ceturtdien, 2024.gada 4.aprīlī plkst. 10.00 SIA “Rīgas meži” apsaimniekotajā Esplanādes parkā notiks uzņēmuma vides izglītības programmas “EkVidO” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS” piektā Pavasara putnu...