Noslēgusies RĪGAS MEŽU kampaņa “Neatstāj rētas mežā” — motobraucēji kļūst par sabiedrotajiem cīņā par drošību mežā

SIA “Rīgas meži” sadarbībā ar Ceļu satiksmes drošības padomi ir noslēguši informatīvo kampaņu “Neatstāj rētas mežā”. Tā tapusi kā turpinājums pērn uzsāktajai iniciatīvai “Negāz mežā, gāz trasē” un šogad īpašu uzmanību veltīja pilsētai piegulošo mežu aizsardzībai, veidojot sabiedrībā izpratni par atbildīgu motobraukšanu, ekosistēmas līdzsvaru un ikviena apmeklētāja drošību.
“Šī kampaņa ir reakcija uz sabiedrības pieprasījumu — tās vēstījumus ne tikai atspoguļoja, bet arī radīja paši moto un kvadriciklu braucēji. Viņi skaidroja, kā legāli un atbildīgi plānot maršrutus, kur atļauta pārvietošanās, un kāpēc noteikumu ievērošana nav tikai formāla prasība, bet cieņas apliecinājums gan dabai, gan līdzcilvēkiem,” uzsver “Rīgas mežu” valdes priekšsēdētāja Anita Skudra. “Viens no iedarbīgākajiem viedokļu līderu vēstījumiem kampaņas laikā bija: ‘Ja esi sakopis savu pagalmu — vai vēlies, lai to kāds izbraukā?’ Šī vienkāršā līdzība bija spēcīgs, emocionāls arguments, kas aizsniedza arī nelegālos bezceļu braucējus.”
Kampaņa izgaismoja vairākus būtiskus izaicinājumus, ar kuriem saskaras gan “Rīgas meži”, gan citi mežu īpašnieki un apsaimniekotāji. Pirmkārt, tās ir nesaskaņotas, lielas transportlīdzekļu grupas, līdz pat desmit kvadricikliem vienlaikus, kas atstāj redzamas un bieži neatgriezeniskas sekas — izbraukātas kāpas, bojāti biotopi, izbiedēti putni un neapmierināti meža apmeklētāji. Tāpat nopietnus riskus pašiem braucējiem rada slēptie šķēršļi un grūti pamanāmas barjeras, kuras regulāri tiek konstatētas mežā.
Savukārt drošības iestāžu pārstāvji uzsver, ka arī mežā pārvietošanās ir atļauta tikai reģistrētiem transportlīdzekļiem ar valsts numura zīmēm — tāpat kā ceļu satiksmē. Transportlīdzekļu pārvietošanās bez numura zīmēm ir tiesību normu pārkāpums un ir sodāma rīcība.
Lai uzlabotu situāciju, kampaņas laikā tika pastiprināta gan sabiedrības izglītošana, gan kontrole mežos, kur izvietotas video novērošanas kameras. To fiksētie pārkāpumi, tostarp arī dabas liegumu izbraukāšana, piemēram, Buļļu kāpā pie Lielupes vai palienā pie Ķivuļurgas, iesniegti Rīgas un Pierīgas pašvaldību policijām lēmumu pieņemšanai.
Taču kampaņa nav tikai par aizliegumiem — tā ir arī par sadarbību un risinājumiem. Kampaņas gaitā notika vairākas sarunas ar motobraucēju kopienām, kuru pārstāvji paši nāca klajā ar priekšlikumiem par legālu un kontrolētu motobraukšanu mežos. Pašlaik notiek vairāku šādu maršrutu saskaņošana, bet jau šobrīd pozitīvs piemērs ir “Rīgas mežu” izveidotās enduro takas — 12 km trase pie sporta kompleksa “333” Ropažos un vairāk nekā 16 km trase Jaunmārupes pusē, kas nodrošina videi pielāgotu alternatīvu bezceļu braukšanai.
Zīmīgi, ka kampaņas laikā vadošie kvadriciklu braucēji pieņēmuši lēmumu veidot biedrību, lai savas aktivitātes īstenotu atbildīgi un saskaņoti. Tajā pašā laikā moto kopiena arī pašorganizējas — nosodot pārkāpējus un stiprinot savas kopienas kultūru.
“Noslēdzot kampaņu, varam teikt: meža drošība nav tikai mežsaimnieku atbildība — tā kļūst par kopīgu sabiedrības uzdevumu, kurā būtiska loma ir arī motobraucējiem. Ja vēlamies saglabāt mežus nākamajām paaudzēm, jāievēro vienkāršs princips — neatstāt rētas mežā, jo tās paliek gadiem,” uzsver A. Skudra. Viņa arī norāda, ka pastiprināta kontrole mežos turpināsies arī pēc kampaņas.
Kampaņa tika īstenota ar Ceļu satiksmes drošības padomes finansējumu un balstās vērtībās, kuras “Rīgas meži” īsteno ikdienā — sadarbībā, cieņā un ilgtspējā.