Lielo kapu teritorijā uziets arheoloģisks retums – vismaz divsimt gadu veca kapa plāksne; eksperti šodien uzsāks tās izpēti

Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas meži” daļas “Dārzi un parki” Rīdzenes iecirkņa teritorijas apsaimniekošanas speciālisti Lielo kapu teritorijas kopšanas laikā zem sūnu, lapu un zemes slāņa atraduši ļoti vērtīgu vēsturisku priekšmetu - kapa plāksni ar uzrakstiem.

Arheoloģiskais retums varētu būt pat vairāk nekā 200 gadus sens.

Vēsturisko priekšmetu izdevies atrast, pateicoties “Rīgas Meži” Dārzu un parku daļas teritorijas apsaimniekošanas speciālistam, Lielo kapu vēstures entuziastam Mihailam Parahinam, kas savā darbā vienmēr ir  ļoti vērīgs un rūpīgs pret memoriālajā parkā esošo mantojumu.

Mihails nekavējoties sazinājies ar ekspertiem no Rīgas Pieminekļu aģentūras, kas šodien, 20.februārī, plkst. 13:00 uzsāks kapa plāksnes analīzi. 

“Pārsvarā šādas plāksnes savās oriģinālajās vietās nav saglabājušās. Padomju gados, kapu rekonstrukcijas laikā tās tika izvietotas kā ekspozīcijas priekšmeti gar parka celiņiem. Atrast šādu plāksni nost no ceļa, tās oriģinālajā atrašanās vietā, ir milzīga veiksme, īpaši ņemot vērā, ka tieši plāksnes ir visvecākais Lielo kapu mantojums. Esmu Lielo kapu apkaimē dzimis, izaudzis, kā Lielo kapu vēstures entuziasts un vietējais iedzīvotājs es redzu tādu atradumu tikai otro reizi dzīvē!”, par atraduma unikalitāti stāsta Mihails Parahins.

Pielikumā kapsētas visvecākā sektora shēma, kurā apbedījumi tika veikti jau no 1773. gada. ​​​​​​​Tieši šeit šodien zemē atrasta kapa plāksne.

Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas meži” daļas “Dārzi un parki” Rīdzenes iecirkņa teritorijas apsaimniekošanas speciālisti un dārznieki visu Lielo kapu teritorijas 22,5 hektāru platībā un Jēkaba kapu 2,77 ha platībā kopšanu uzsāka 2017.gada aprīlī. Uzņēmuma speciālisti šo teritoriju kopj ar lielu atbildību un teicamā kvalitātē. Nepilnu triju gadu laikā līdz tam aizlaistajā kapu teritorijā radīta tik pat kvalitatīvi sakopta un sakārtota vide, kāda vērojama visos “Rīgas mežu” apsaimniekotajos 116 parkos, dārzos, skvēros un alejās.

SIA “Rīgas meži” kopā ar Rīgas Pašvaldības policiju arī izdevies novērst trešo personu nesankcionētu darbošanos Lielajos kapos, lai mazinātu kultūrvēsturisko detaļu un elementu sabojāšanu, pazaudēšanu vai piesavināšanos, kā arī patvaļīgu atrašanos kapličās, kas var būt pat bīstama dzīvībai un veselībai. Tāpat tiek nodrošināta Lielo kapu ne tikai kā vēsturiska objekta, bet arī dabas objekta saglabāšana ilgtermiņā. Visas aktivitātes īpašumā saskaņojamas ar zemes valdītāju RD Īpašuma departamentu, “Rīgas pieminekļu aģentūru” un SIA ”Rīgas meži”, kā arī koordinējamas ar Nacionālā Kultūras mantojuma pārvaldes speciālistiem.

Citi raksti

Skatīt visus

09.07.2024.

"RĪGAS MEŽI" uzsāk mežizstrādi Juglas mežniecībā, Ropažu novadā, meža masīvā starp Skuķīšiem un Sauleskalnu

2024. gada jūlijā SIA “Rīgas meži” sāk ainaviski vērtīgu jeb rekreācijas teritoriju veidošanu un mežizstrādi meža masīvā Juglas mežniecībā, Ropažu novadā, meža masīvā starp Skuķīšiem un...

Vairāki cilvēki stāv mežā pie karoga
Galerija

02.07.2024.

“RĪGAS MEŽI” aicina iedzīvotājus paust viedokli par plānoto mežizstrādi Mežāru mežā pie Imantas

SIA “Rīgas meži” aicina apkaimju biedrības un iedzīvotājus paust argumentētus viedokļus un priekšlikumus par plānoto mežizstrādi Mežāru mežā pie Imantas  (teritorijā starp Kurzemes prospektu,...

Galerija

25.06.2024.

“RĪGAS MEŽI” iepazīstinās apkaimju biedrības un iedzīvotājus ar plānoto mežizstrādi Mežāru mežā

Pirmdien, 1.jūlijā plkst. 17.00, SIA “Rīgas meži” iepazīstinās ar šogad plānoto mežizstrādi uzņēmuma apsaimniekotajā Mežāru mežā (teritorijā starp Kurzemes prospektu, elektrolīniju un Kleistu...