Kopā ar LVMI “Silava” un vides aizsardzības entuziastiem kokaudzētavā “Norupe” notiks priežu čiekuru lasīšanas talka

Ceturtdien, 14.novembrī, SIA “Rīgas meži” kopā Latvijas valsts Mežzinātnes institūta (LVMI) “Silava” un Vides aizsardzības kluba (VAK) pārstāvjiem organizē ikgadējo priežu čiekuru lasīšanas talku kokaudzētavā “Norupe”.

Pirms talkas plānots atklāt piemiņas zīmi, godinot šogad aprīlī aizsaulē aizgājušā LVMI “Silava” vadošā pētnieka Imanta Baumaņa piemiņu, kura vārdā SIA “Rīgas meži” šogad nosaukuši 2015.gadā izveidoto priežu sēklu plantāciju. Pasākumā un talkā piedalīsies arī I.Baumaņa piederīgie.

Talka notiks „Rīgas mežu” kokaudzētavā „Norupe”, I.Baumaņa vadībā ierīkotajā pārākās pakāpes priežu sēklu plantācijā 5 hektāru platībā.

Pateicoties I. Baumaņa un citu LVMI “Silava” pētnieku darbam, 2005. gadā Norupē tika izveidota pirmā ģenētiski augstvērtīgā jeb vispārākās pakāpes priežu sēklu plantācija Latvijā, bet 2012. gadā – tika ievākta pirmā sēklu raža. No šīm sēklām 2013.gadā tika izaudzēti 10 000 priežu ietvarstādi un izstādīti Pierīgas mežu atjaunošanai. I. Baumanis šajā darbā bija ne tikai teorētiķis pētnieks, bet arī praktiķis – viņš piedalījies gan čiekuru vākšanā, gan ņēma rokās stādāmo stobru un stādīja. 

Čiekuru lasīšana ir pirmais solis komplicētajā un garajā meža atjaunošanas procesā – ceļā uz jaunu mežu. Čiekuri pēc tam tiek transportēti uz “Latvijas valsts mežu” čiekuru kalti Kalsnavā, No čiekuriem ik gadu iegūst ap 20 kg sēklu, bet atkarībā no sēklu lieluma vienā kilogramā var būt no 100 000 līdz pat 140 000 dīgtspējīgu sēkliņu. Katru pavasari tiek izsēta daļa no iegūtajām sēkliņām.

“Ievākt čiekuru ražu nozīmē – pieskārties nākotnei, pielikt savu roku pirmajam posmam meža atjaunošanas darbā, kura augļus – pieaugušu mežu – sagaidīs vairākas paaudzes pēc mums”, norāda SIA “Rīgas meži” valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš.

Kokaudzētavas vadītājs Māris Druvaskalns vienmēr uzsvēris šī darba augsto atbildības pakāpi - katrā čiekurā ir ap 15 līdz 20 sēklas. Nenolasot vienu čiekuru, priedē paliek “karājoties” 15 - 20 stādiņi, kas netiks iestādīti mežā. Tādēļ darbs jāveic ar lielu rūpību.

Iepriekš neizmantotās sēkliņas glabājas Kalsnavas čiekuru kaltes sēklu uzglabāšanas kamerās, kur ir nemainīga – 5°C temperatūra. Pareizi uzglabātas, sēklas savu dīgtspēju nezaudē vēl 5 – 10 gadus. 

Talkas sākums plkst. 10:00

Citi raksti

Skatīt visus

14.04.2025.

Mainīta iebraukšanas kārtība Mežaparkā

No 2025. gada 15. aprīļa noteikta jauna iebraukšanas kārtība kultūras un atpūtas parkā “Mežaparks”, Rīgā. Infrastruktūras lietošanas izmaiņu mērķis ir uzlabot satiksmes plūsmas kontroli, nodrošināt...

Cilvēku grupa uzstājas ar runām un atklāj pasākumu

08.04.2025.

RĪGAS MEŽI un CSDD aktīvās atpūtas cienītājiem izveidojuši jaunu orientēšanās poligonu Biķernieku mežā

Lai veicinātu aktīvu atpūtu un sportiskas aktivitātes pilsētvidē, SIA “Rīgas meži” un VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija” (CSDD) sadarbībā ar un Latvijas Orientēšanās federāciju ir izveidojuši...

vizuāls materiāls ar svarīgāko informāciju par RM gada pārskatu

07.04.2025.

Sagatavots pirmais integrētais RĪGAS MEŽU finanšu un ilgtspējas pārskats par 2024. gadu

SIA “Rīgas meži” 2024. gadā  sasniedza  Rīgas domes noteiktos finanšu mērķus, nodrošinot uzņēmuma finanšu stabilitāti un ilgtspējīgu attīstību – liecina 4. aprīlī uzņēmuma dalībnieku sapulcē...