Iepazīstot atkritumu vācēju skarbo ikdienu, uzsākta sociālā kampaņa #TīriRīgasMeži #VidesSOS

Lai mazinātu Rīgas un Pierīgas mežu piesārņošanu un atgādinātu sabiedrībai par aplikāciju “Vides SOS”, kas palīdz operatīvāk sniegt informāciju par mežā nelegāli izmestajiem atkritumiem, “Rīgas Meži” un Valsts vides dienests (VVD), šodien, 27.septembrī, uzsāka sociālo kampaņu #TīriRīgasMeži #VidesSOS. Pasākuma laikā bija iespēja iepazīt meža kopēju skarbo ikdienu – atkritumu atrašanu un savākšanu.

Kampaņa tika atklāta Rīgas mežniecības teritorijā – Ziepniekkalna mežā. Šī ir viena no vides piesārņotāju “iecienītākajām” vietām, par kuru arī VVD aplikācijā “Vides SOS” bieži tiek saņemti ziņojumi. Šajā apkārtnē pieķerts arī slavenais “Vīrs ar maisu”: https://ej.uz/77bc, kurš kādā ziemas brīvdienas rītā, acis nemirkšķinādams un ar vieglu rokas vēzienu zem brīdinājuma zīmes “Atkritumus izmest aizliegts” izmeta pamatīgu atkritumu maisu.

Lai mazinātu atkritumu izmešanu, “Rīgas Meži” izvieto video novērošanas kameras, uzstāda barjeras un informē sabiedrību, kā arī soda piemērošanas nolūkos sadarbojas un sniedz informāciju tiesībsargājošajām institūcijām. Sods par atkritumu nelegālu izmešanu mežā – privātpersonām no 50 līdz 1000 EUR, juridiskām personām no 70 līdz pat 2100 EUR, t.sk. iespējama arī nodarījumā iesaistītā transportlīdzekļa konfiskācija.

“Rīgas Mežu” valdes priekšsēdētāja Anita Skudra: “Tā vietā lai mūsu mežziņi un mežsargi rūpētos par Rīgas un Pierīgas zaļo rotu, stādītu kociņus vai koptu jaunaudzes, viņi katru dienu vāc atkritumus! Tās ir izmaksas gan uzņēmumam, gan ikvienam rīdziniekam. Par šiem līdzekļiem ik gadu varētu iestādīt ap 400 000 priedītes, izveidot vairākus desmitus puķu dobju vai arī iekārtotu vairākus rekreācijas objektus”.

Viņa piebilst, ka mežs tiek regulāri piesārņots, arī ar bīstamajiem atkritumiem, kas rada teju neatgriezenisku kaitējumu dabai. Ik gadu “Rīgas Meži” un līdz ar to rīdzinieki tērē daudzus desmitus tūkstošus eiro par atkritumu savākšanu un nodošanu. Piemēram, šī gada astoņos mēnešos, salīdzinot ar 2021.gadu, vairāk nekā divas reizes palielinājušies uzņēmuma tēriņi par atkritumu nodošanu: 108 902 EUR un attiecīgi 48 784 EUR. Atkritumu daudzums / apjoms “Rīgas Mežos”: 2022.gada 8 mēnešos: 1044 tonnas, 2021.gada 8 mēnešos: 588 tonnas un 837 m3.

VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne – Ansberga:Vides SOS aplikācija ir ērts veids kā sabiedrībai iesaistīties un ziņot par vidē izmestajiem atkritumiem. Ik gadu iedzīvotāji iesniedz 4000 – 5000 ziņojumu, lielākoties, jeb 65% gadījumu, lietotnē tiek ziņots par vidē izmestiem sadzīves atkritumiem. 1/3 daļa no ziņojumiem ir tieši par Rīgas pilsētas teritorijas piegružošanu. Dabā nonāk ne vien sadzīves atkritumi, bet arī mēbeles, riepas, elektrotehnika un citi. Analizējot to, kāda veida atkritumi visbiežāk nonāk vidē, secinām, ka tos šķirotā veidā būtu iespējams nodot bez maksas kādā no šķiroto atkritumu pieņemšanas punktiem. Valsts vides dienests aicina atrast tuvāko dalīto atkritumu savākšanas punktu vietnē skiroviegli.lv un apsaimniekot atkritumus atbildīgi”.

Lai ziņojums Valsts vides dienestam izskatīšanai tiktu nodots pēc iespējas precīzāk, būtiski izmantot jaunāko lietotnes versiju, precīzi noteikt atrašanās vietu un pievienot fotogrāfijas. Vienlaikus tā ir iespēja gan operatīvi nodot / saņemt informāciju, gan pēc iespējas ātrāk savākt atkritumus, lai tie ilgākā laikā nenodarītu būtisku kaitējumu videi.

Kampaņas mērķis un aktivitātes:

2021.gadā aplikācijā “Vides SOS” saņemts rekordliels skaits - 4081 ziņojums, no kuriem 2651 ziņojums jeb ~65 % bijuši par atkritumiem. “Rīgas Meži” pērn saņēmuši 245 ziņojumus par atkritumiem uzņēmuma pārziņā esošajās teritorijās.

 

Attēls: visvairāk ziņojumu tiek saņemti par atkritumiem Rīgā un Pierīgā, t.sk. “Rīgas Mežu” teritorijās

Ieteikumi “Vides SOS” – www.videssos.lv – aplikācijas sekmīgākai lietošanai:

“Rīgas Meži” atgādina – ko mežā ienes, to no meža iznes! Redzi mežā atkritumus?! – ziņo “Vides SOS”!

 

Par SIA “Rīgas Meži”

SIA “Rīgas Meži” ir 2008.gadā dibināts pašvaldības uzņēmums, kas apsaimnieko galvaspilsētai piederošos mežus, dārzus un parkus. Uzņēmums pārziņā ir 62 000 ha meži, 399 ha Rīgas parki un apstādījumi (125 objekti), kā arī kultūras un atpūtas parks “Mežaparks” (385 ha). “Rīgas Meži” rūpējas par šo teritoriju ilgtspējīgu attīstību, bioloģisko daudzveidību un pieejamību sabiedrībai.

Uzņēmumā ir Daugavas, Gaujas, Katrīnas, Rīgas un Tīreļu mežniecības, kā arī kokaudzētava un kokzāģētava “Norupe”. Uzņēmums īsteno vides izglītības programmu “Zaļā klase”.

“Rīgas Mežu” objekti atrodas Rīgas un Jūrmalas pilsētu, kā arī Ādažu, Ķekavas, Limbažu, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils un Siguldas novadu teritorijās.

Uzņēmums ievēro labas korporatīvās pārvaldības un ilgtspējas principus. Tam ir piešķirti starptautiskie sertifikāti, kas apliecina atbildīgu mežu apsaimniekošanu, kā arī to, ka mežu produkcija sabiedrībai sniedz sociālos, vides un ekonomiskos ieguvumus.

2021.gada septembrī "Rīgas Mežiem" Uzņēmumu reģistrā ir reģistrēts nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības statuss. Savukārt 2021.gada decembrī uzņēmums pievienojās biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” un “CSR Latvia” iniciatīvai “Nulles tolerance pret korupciju”. 2022.gadā “Rīgas Meži” pirmo reizi uzņēmuma vēsturē piedalījās Ilgtspējas indeksā un ieguva Sudraba kategorijas balvu.

Papildinformācijai:

Ieva Bērziņa

SIA “Rīgas Meži” Stratēģiskās komunikācijas un sabiedrisko attiecību daļa

29215857,

[email protected]

www.rigasmezi.lv

https://www.facebook.com/RigasMezi

Citi raksti

Skatīt visus

Attēlā ir logo - austoša saule uz kāpas fona, saulē ir trīs priežu silueti
Galerija

04.04.2024.

RĪGAS MEŽI paraksta līgumu par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu

Šodien, 2024. gada 4. aprīlī SIA “Rīgas meži” parakstīja līgumu ar SIA “Stiga RM” par kokzāģētavas “Norupe” pārdošanu. Pārdošanas process īstenots, ievērojot labas pārvaldības principus, saskaņā ar...

Afiša Pavasara putnu būrīšu talkai. Okera krāsas fons, labajā malā liels zvirbulis, kreisajā malā koku zari
Galerija

04.04.2024.

RĪGAS MEŽI turpina Pavasara putnu būrīšu talkas. Šajā piektdienā – Kronvalda parkā

Piektdien, 2024.gada 5.aprīlī plkst. 16.00 SIA “Rīgas meži” apsaimniekotajā Kronvalda parkā notiks uzņēmuma vides izglītības programmas “EkVidO” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS” sestā Pavasara putnu...

Afiša Pavasara putnu būrīšu talkai Esplanādē. Zaļš fons un labajā malā liels zvirbulis
Galerija

03.04.2024.

RĪGAS MEŽI turpina Pavasara putnu būrīšu talkas. Šajā ceturtdienā, “Ēnu dienas” ietvaros, talka notiks Esplanādē

Ceturtdien, 2024.gada 4.aprīlī plkst. 10.00 SIA “Rīgas meži” apsaimniekotajā Esplanādes parkā notiks uzņēmuma vides izglītības programmas “EkVidO” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS” piektā Pavasara putnu...