Ziedoņdārzs – Toreiz un Tagad
#RīgasParkiToreizTagad
Ziedoņdārzs ir vietējas nozīmes kultūras piemineklis. Nedaudz vairāk kā 6 hektārus liels jaukta tipa ainavu un regulāra stila parks, ko ietver Aleksandra Čaka, Matīsa, Sparģeļu un Artilērijas ielas.
Mūsdienās Ziedoņdārzu aprūpē SIA “Rīgas meži” daļas “Dārzi un parki” Rīdzenes iecirkņa dārznieki un speciālisti. Viņi gan veido un apkopj stādījumus un uztur teritoriju, gan rūpējas, lai Ziedoņdārzā turpinātu nodrošināt tā veidotāja, ainavu arhitekta un Rīgas dārzu vadītāja Andreja Zeidaka (1874 – 1964) ieceri, to izveidot kā brīnišķīgu pastaigu un atpūtas vietu ikvienam.
Foto: Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājums
Foto: "Rīgas meži"
Dārza vēsture un mūsdienas
Ziedoņdārzs tapa no 1936. gada pavasara līdz 1938. gada jūlijam. Tā projekta un nosaukuma autors ir toreizējais Rīgas dārzu vadītājs A. Zeidaks.
20.gadsimta 1930. gados Ziedoņa dārza vietā bija kazarmas, noliktavas, dārzniecība un neapbūvēts laukums. Tā bija pilsētas nomale ar dūmojošiem fabriku skursteņiem un vienkāršiem īres namiem strādnieku ģimenēm. A. Zeidaks bija pārliecināts, ka arī vienkāršajiem cilvēkiem nepieciešami parki, kur atpūsties pēc smaga darba. Tāpēc graustu vietā izprojektēja un izveidoja zaļo zonu.
A. Zeidaks Ziedoņdārza plānošanā īstenoja sev raksturīgo izkopto stilu, kur apvienoti regulārā un ainavu dārza kompozīcijas paņēmieni, kā arī iemīļotie taisnie celiņi ar noapaļotiem pagriezieniem. Parka kompozīciju savdabīgi ietekmēja apkārtējo ēku ugunsmūri, bet lielie plašumi ļāva veidot ainavu dārzu.
Savulaik zālienus no taciņām šķīra nelieli čuguna stabiņi, caur kuriem izvērta stieple, kā redzams foto galerijā, vēsturiskajā attēlā. A. Zeidaks ir teicis: "Zaļumiem jāieaug pilsētā, bet ne otrādi!" Tādēļ drīz vien pēc dārza atklāšanas lielākā daļa šo stabiņu tika novākti.
Kad dārzs bija gatavs, tajā auga 420 skuju un 750 lapu koku, 8500 krūmu, 1700 rožu, 22500 ziemciešu un 17000 vasaras puķu stādu.
Mūsdienās Ziedoņdārzā turpina augt un kuplot gan vēsturiski stādītie augi, gan mūsdienās papildinātie stādījumi – desmit vietējās un vairāk nekā 60 introducētās jeb citu zemju koku un krūmu sugas. Dārzā ir skaistas puķu dobes, apstādījumi.
Ziedoņdārza veidošanas laikā, 1937. gadā, tajā tika izbūvēta strūklaka – dekoratīva vāze, kurai apkārt bija bronzas vardītes. Strūklakas autor ir tēlniece Marta Lange un arhitekts Voldemārs Zaķis. Vai zinājāt, ka iesākumā strūklakas baseinā bija astoņas vardītes? Taču divas no tām 1990. gadu sākumā nozaga. Tagad, pēc strūklakas atjaunošanas tajā "mīt" četras vardes.
Vietā, kur tagad ir sporta laukums, bija estrāde, bet tā nodega 1949. gadā un vairs netika atjaunota. Savukārt 2008. gadā tika sākta teritorijas atjaunošana. Piemēram, tika atjaunota vēsturiskā strūklaka, uzlabots bērnu rotaļu laukums. Tāpat blakus parkam uzbūvēja modernas dzīvojamās mājas.
Tāpat atjaunots dārznieku namiņš, paviljons, strūklaka un bradājamais baseins, bērnu laukumā tika izvietotas līdzsvara sienas un iekārtots jauns rotaļu laukums.
Gājēju celiņi ir bruģēti un ieklātas vadlīnijas cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Gar dārza malu ierīkots veloceliņš. Salaboti vecie un izlikti jauni soli, ierīkots apgaismojums un videonovērošanas kameras. Teritorijā ir vieta arī apkārtnes suņiem – moderns rotaļu un lēkāšanas laukums.
Viena no Ziedoņdārza īpašajām lietām ir savdabīgi apcirptie dzīvžogi, kas atdala rotaļu laukumus, kā arī atrodas zāliena malās pie ceļu krustojumiem. Koki un krūmi izvietoti gan rindās gar celiņu malām, gan tie aug "brīvos" grupējumos. Ziedoņdārzā ir gan ziemciešu dobes, gan ik gadu tiek stādītas vasaras puķes.
Tāpat dārzā ir polardētas jeb īpaši koptas liepas – to vainagus ik gadu, ziemas noslēgumā apkopj mūsu arboristi, veidojot tos vienādus un skaistus.
Par Ziedoņdārzu
Ziedoņdārzā var nokļūt pa kādu no trim vēsturiskajām ieejām. Galvenā, reprezentatīvā ieeja – Ziedošie vārti, ir A. Čaka un Artilērijas ielas stūrī. Te vispirms paveras bagātīgi un krāšņi ziemciešu stādījumi, tad ceļš turpinās cauri cirptai liepu alejai, kas pa diagonāli ieved dārza iekšienē līdz galvenajam laukumam, ko akcentē vēsturiskā strūklaka ar varžu skulptūrām un krāšņa dobe.
Otra ieeja, piecstāvu apbūves ugunsmūru ieskauta, ir no Matīsa ielas. Lai maskētu drūmo skatu, A. Zeidaks nolēma iestādīt augstāku krūmu grupas un kokus.
No Krāsotāju ielas, nogriežoties pa Sparģeļu ielu, var nokļūt pie trešās ieejas, te ceļš ved cauri alejai uz simetriski izkārtotu kokaugu un puķu stādījumiem.
Mūsdienās izveidotas vēl divas ieejas – no Artilērijas un A. Čaka ielas.
A. Zeidaka Ziedoņdārza apstādījumu plānu lūgums skatīt: ŠEIT!
Avoti: SIA "Rīgas meži” informācija, “Rīgas dārzu un parki ceļvedis”, https://digitalabiblioteka.lv