Mežā ar mobilo tālruni – noderīgas lietotnes dabas izziņai

Drukāt
Mežā ar mobilo tālruni – noderīgas lietotnes dabas izziņai

26.10.2020

Latvijā ir ātrs, jaudīgs, stabils internets un viedas tehnoloģijas. Tikpat ātriem, jaudīgiem, stabiliem un viediem vajadzētu būt mūsdienu bērniem un pusaudžiem, kas izauguši kopā ar planšetēm, datoriem un mobilajiem tālruņiem un prot ar tiem veikli un prasmīgi rīkoties.

Tiesa, digitālās izglītības iniciatīvā Samsung Skola nākotnei atzīts, ka bērni un pusaudži viedierīces “galvenokārt izmanto tikai izklaidei, proti, jauniešu digitālās prasmes iestrēgušas izklaides sfērā, trūkst pilnvērtīgu zināšanu un iemaņu par jēgpilnu tehnoloģiju izmantošanu”.

Lūk, tāpēc der arvien vairāk aizdomāties, kā lietderīgi izmantot viedierīču un interneta sniegtās iespējas – jēgpilni izmantots viedtālrunis var būt labs palīgs mācībās, talantu un praktisko iemaņu izkopšanā. Arī dodoties pārgājienā vai pastaigā pa mežu, mobilais tālrunis var izrādīties ļoti noderīgs un iemācīt ko jaunu.

Mūsdienās ir izveidotas daudzas interesantas un noderīgas mobilās lietotnes dabas izziņai. SIA Rīgas meži vides izglītības projekta Zaļā klase speciālisti iesaka dažas no tām.

Plantnet augu, t.sk. kokaugu – krūmu un koku, noteicējs

Mobilās lietotnes darbības princips: nofotografējot auga vai kokauga lapas, ziedus, augļus vai mizu, lietotne centīsies to identificēt un norādīt auga vai kokauga latīnisko nosaukumu, klasifikāciju, izplatību, izmantošanas iespējas, kā arī avotus papildu informācijai.

Mobilā lietotne izmantojama bez maksas.

Alternatīvas mobilās lietotnes: Seek, LeafSnap, PlantSnap, FloraIncognita

Birdnet – putnu noteicējs pēc to balsīm

Mobilās lietotnes darbības princips: piespiežot mikrofona podziņu un ierakstot putna balsi, lietotne centīsies to identificēt un norādīt putna anglisko un latīnisko nosaukumu, kā arī fiksēt putna novērošanas vietu. Visi atpazītie putni un to balsu ieraksti tiks saglabāti vienuviet sadaļā Observations. Savukārt sīkāku informāciju par atpazītā putna klasifikāciju, izplatību, izskatu, ieradumiem un uzvedību lietotne piedāvā, izmantojot Vikipēdijas vai Makolija bibliotēkas resursus.

Mobilā lietotne izmantojama bez maksas.

Alternatīva mobilā lietotne: BirdNerd

MushroomIdentificator – sēņu noteicējs

Mobilās lietotnes darbības princips: ar fotokameru skenējot sēni (t.i., fotokameras priekšā pēc iespējas rūpīgāk apgrozot sēni tā, lai būtu labi redzama tās cepurīte, kātiņš, sporas), lietotne centīsies to identificēt un norādīt sēnes latīnisko vai anglisko nosaukumu un citas līdzīgas atpazīstamās sēnes fotogrāfijas. Tiesa, lietotne brīdina, ka sēnes mēdz būt līdzīgas cita citai un ne vienmēr tās iespējams noteikt nešaubīgi pareizi, tāpēc ieteicams lasīt tikai tās sēnes, par kurām pats sēņotājs ir pārliecināts, ka tās ir ēdamas.

Mobilā lietotne izmantojama bez maksas.

Alternatīvas mobilās lietotnes: Shroomify Mushroom ID, PictureMushroom, Sēnes Latvijā

GoogleLens universāls meklētājs, t.sk., dabā sastopamo organismu un objektu noteicējs

Mobilās lietotnes darbības princips: nofotografējot dabā sastopamo, piem., augus un to daļas (mizu, lapas, augļus), putnus, zvērus (arī zvēru pēdu nospiedumus), kukaiņus (to bojājumus), sēnes, sūnas, lietotne to centīsies identificēt un norādīt, kas tas ir, papildus dodot sīkāku informāciju.

Šī ir tikai viena lietotnes funkcija. Tāpat lietotni var izmantot, lai skenētu un tulkotu tekstu, kodus un lai atrastu meklējamās lietas un vietas.

Mobilā lietotne izmantojama bez maksas.

Arboreal – augošu koku augstuma mērītājs

Mobilās lietotnes darbības princips: pieejot tuvu klāt kokam un ar fotokameru nomērķējot uz koka sakņu kaklu (parādīsies sarkans punkts) un tad atkāpjoties vismaz 4 m attālumā no koka un nomērķējot uz koka galotni, lietotne centīsies noteikt koka augstumu.

Mobilā lietotne izmantojama bez maksas.

Alternatīvas mobilās lietotnes: MesaureHeight, TreeHeight

Mapsme – kartes un navigācija bezsaistē

Mobilās lietotnes darbības princips: lejupielādējot tālrunī konkrēta reģiona karti, piem., Latvijas karti, to iespējams izmantot pat tad, kad nav pieejams internets! Kartes ir ērti pārlūkojamas un detalizētas, tajās iespējams atrast tuvākās pārgājienu takas, dažādus dabas objektus un plānot maršrutu, noteikt attālumu un laiku līdz izraudzītajam galamērķim. Būtiski, ka lietotne piedāvā iespēju kopīgot arī savu atrašanās vietu.

Mobilā lietotne izmantojama bez maksas.

Alternatīvas mobilās lietotnes: GoogleMaps, LVM Geo, BalticMaps, LocusMap

Yr – laikapstākļu prognozes

Mobilās lietotnes darbības princips: informācija par laikapstākļiem (temperatūru, vēja ātrumu, nokrišņiem un UV starojumu) kartē, grafikos un tabulās. Lietotne piedāvā arī iespēju katru rītu saņemt paziņojumu par laika prognozi pēc lietotāja izvēlēta reģiona.

Mobilā lietotne izmantojama bez maksas.

Alternatīvas mobilās lietotnes: Windy, Laikapstākļi u.c.

Lai pilnvērtīgi izmantotu dabas izziņas lietotnes, pirms došanās mežā jāuzlādē mobilais tālrunis. Turklāt jāatceras, ka āra temperatūra (pārāk liels aukstums vai pārāk liels karstums), slikta zona (mobilais tālrunis atkal un atkal cenšas izveidot savienojumu ar bāzes staciju), garas telefona sarunas, bieža fotografēšana un filmēšana, kā arī ilgstoša GPS izmantošana ātri iztukšo akumulatoru. Tāpēc, ja paredzēts doties garākā pārgājienā, ieteicams nodrošināties ar rezerves enerģijas avotu vai izmantot iespēju uzlādēt tālruni automašīnā.