Koksnes ķīmijas eksperimenti virtuālā mācību ekspedīcijā

Drukāt
Koksnes ķīmijas eksperimenti virtuālā mācību ekspedīcijā

05.03.2021

Ja koksnes biorafinēšanas rezultātā koksnes produkti var būt pat virtuļos, tad arī mācību ekspedīcijas var būt virtuālas. Tā 26. februārī uz virtuālu ekspedīciju mežā un koksnes pārstrādes uzņēmumos 60 labākos Latvijas vispārizglītojošo skolu skolēnus vecumā no 16 līdz 19 gadiem aicināja SIA “Rīgas meži” un tās sadarbības partneri a/s “Latvijas valsts meži”, koncerns “Latvijas Finieris” un biedrība “Zaļās mājas”.

Tiesa, šoreiz, lai dotos mežā un ielūkotos meža nozaru uzņēmumu ražošanas telpās, skolēniem bija nepieciešama mobilā ierīce un interneta pieslēgums.

Gluži tāds pats ekipējums bija arī a/s “Latvijas valsts meži” vecākajam plānotājam K.Taukačam, kurš izrādīja nelielu strēķīti no savā pārziņā esošajām 5000 ha plašām meža teritorijām. Virtuālajā pastaigā pa mežu jaunieši varēja uzzināt un speciālista pavadībā pavērtēt, kad un kur nepieciešama meža kopšana, piem., jaunaudžu kopšana – atēnošana un sastāva kopšana, kā arī krājas kopšana.

Bet, kad mežs ir izkopts, var arī pavērtēt, kas lācītim vēderā. Jauniešiem bija iespēja uzspēlēt SIA “Rīgas meži” sagatavoto videospēli par Rīgas mežos, arī dārzos un parkos sostopamajām koku un krūmu sugām. Izrādās, ka Latvijas Nacionālās operas skatuves grīdā ir ieklāti dēļi, kas iegūti no Rīgas mežos augušām priedēm, viens no garākajiem kokiem Eiropā ir parastā egle un tieši eglē izlūkos kāpa R.Blaumaņa Tālavas taurētājs, savukārt no āra bērza biorafinēšanas rezultātā iegūst t.s. bērza cukuru jeb ksilītu, ko izmanto kā dabīgu un medicīnā atzītu saldinātāju zobupastu un košļājamo gumiju ražošanā.

Bet ražošana pie tā neapstājas. Koncerna “Latvijas Finieris” eksperts P.Beķeris iepazīstināja jauniešus ar eksperimentālo betulīna ražotni, skaidrojot, ka betulīnu var iegūt, izdalot to no bērza tāss. Turklāt tā iespējamā izmantošana ir plaša un svētīga – vispirms jau farmakoloģijā, jo betulīnam ir pretiekaisuma, pretvīrusu un antibakteriālas īpašības, tas spēj mazināt arī holesterīna līmeni asinīs, uzlabot aknu un nieru darbību. Tāpat betulīnu iespējams izmantot pārtikas un kosmētiskajā rūpniecībā.

Visbeidzot biedrības “Zaļās mājas” vadītājs K.Ceplis demonstrēja koksnes ķīmijas eksperimentu bioloģiskā poliuretāna jeb montāžas putu ieguvē. Izrādās, ka bioloģisko poliuretānu mūsdienās var iegūt, noteiktās proporcijās sajaucot talla eļļas produktu, kas ir celulozes atlikums, ar naftas produktu. Un ķīmiskā reakcija var sākties!

Ķīmiskā reakcija starp ekspedīcijas dalībniekiem un meža nozares speciālistiem jautājumu un atbilžu formā par jauniešiem aktuālām tēmām, redzēto un dzirdēto ieilga. Tāpēc virtuālās meža ekspedīcijas organizatori solīja eksperimentēt arī turpmāk un pie meža apsaimniekošanas un koksnes pārstrādes jautājumiem drīzumā atgriezties.