Bioloģiskā daudzveidība Zaļajā klasē

Drukāt
Bioloģiskā daudzveidība Zaļajā klasē

11.10.2018

Rīgas mežos valda liela bioloģiskā daudzveidība. Taču tas, ka apkārt pulcējas Zariņi, Bērziņi un Ozoliņi, Dzeņi, Baloži un Kraukļi, uzreiz vis neliecina par mežu. Tādus uzvārdus nēsā arī skolēni no Ogres un Jaunogres vidusskolas, Rīgas Hanzas vidusskolas, Bauskas ģimnāzijas, Ulbrokas vidusskolas un Ikšķiles vidusskolas.

Septembrī un oktobrī skolēnu uzvārdu bioloģiskā daudzveidība Zaļajā klasē bija tik liela, ka 1979. gada 16. septembra Bernes konvencija par Eiropas dzīvās dabas un dzīvotņu aizsardzību būtu izpildīta ar uzviju.

Un, ja bioloģiskajai daudzveidībai Eiropā ir tik liela nozīme, tad arī Zaļajā klasē to nedrīkst atstāt novārtā. Lai arī septembrī un oktobrī dienas kļuvušas īsākas, temperatūra – zemāka un koku lapas sākušas dzeltēt un sārtoties, Ogres un Jaunogres vidusskolas, Rīgas Hanzas vidusskolas un Ikšķiles vidusskolas 1.–4. klases skolēni iepazina ap 50, bet mācījās atpazīt 10–12 biežāk sastopamās koku un krūmu sugas Latvijā. Un ne jau pēc skaistām bildītēm grāmatās, bet dabā pēc kokaugu piezariem un lapām: izrādās, ka parastās liepas lapa ir sirdsveida, lazdas – apgriezti olveida, melnalkšņa – bez galotnes, bet parastās gobas un parastās vīksnas lapas ir asimetriskas.

Bauskas ģimnāzijas un Ulbrokas vidusskolas 5.–8. klases skolēni lēca nākamajā līmenī iekšā un mācījās atpazīt kokus arī pēc koksnes paraugiem: egli pēc t.s. tabakas zariem, priedi – pēc labi redzamajām gadskārtām un viegli iedzeltenās krāsas, apsi – pēc baltās krāsas un viegluma, bet alkšņus – pēc sarkanā tonējuma. Bet tas vēl nav viss. Vēl bija jāapgūst tas, ka no priedes Latvijā ražo elektrības stabus, no egles – mūzikas instrumentus, no apses – savulaik sērkociņus, bet alkšņa malka lieti noder kūpināšanai.

Kamēr skolēni savu skatu bija pacēluši augšup no koka stumbra līdz galotnei, tikmēr pedagogi vairāk turējās pie zemes, jo tieši tur vērīgākie bija uzgājuši sēnes. Ne tik daudz ēšanai, cik izpētei: tintenes, vilnīši, atmatenes, pat bālās mušmires. Visas maisiņā iekšā un līdzi uz botānikas stundu smalkākai preparēšanai.

Bet visu mežu un bioloģisko daudzveidību maisiņā neielikt. Tāpēc tad, kad maisiņš atkal būs iztukšītis, skolotāji un skolēni solījās braukt atkal.