Ave, Sol! – meža kalendārs Zaļajā klasē

Drukāt
Ave, Sol! – meža kalendārs Zaļajā klasē

10.05.2018

Efektīvai laika plānošanai un darbu organizēšanai izmanto galda kalendāru, sienas kalendāru, noplēšamo vai piezīmju kalendāru... Bet, ja laiku un darbus gribas plānot vēl efektīvāk, tad izmanto meža kalendāru. Tajā jaunais gads sākas nevis ziemā, bet pavasarī, jo mežā visi dzīvo pēc saules.

Un, ja tā, tad aprīlī Zaļā klase bija teju Uzlecošās saules zeme. Jo, lai meža mācībā izskolotu gandrīz 300 Rīgas, Ogres, Tīnūžu, pat Riebiņu, Rušonas un Galēnu vispārizglītojošo skolu audzēkņus, saule to vien dara kā staigā pa debess jumu un nenoriet...

Bet uzlēca tā 3. aprīļa rītā Rīgas 1. specializētajā internātpamatskolā. Jo kā var nelēkt, ja skolā mācās tādi jaunieši, kas paši raujas pie darba!? Bet, lai pie tā tiktu, vispirms bija jānoklausās lekcija par darba drošību mežā. Un, lai arī mazajā skolas pagalmiņā aug tikai viena liepa, kārtībai jābūt! – jābūt gataviem bioloģiskajiem, fizikālajiem, ķīmiskajiem un traumatiskajiem riskiem mežā un meža darbos. Un tikai tad, kad tas bija apgūts, varēja brāzties pagalmā un mežziņa A. Upenieka vadībā teoriju pārbaudīt praksē: likt galvā mežstrādnieka ķiveri, vilkt rokās mežstrādnieka cimdus, skaldīt un valdīt – ierūcināt krūmgriezi un motorzāģi, saskaldīt koka bluķīšus, nogriezt kādu liepas zaru un iedurt zemē stādāmo stobru. Labs darbiņš, kas padarīts!

Savukārt aprīļa vidū labos darbus plānoja 15 Rīgas Ziemeļu administratīvajā teritorijā esošo skolu skolēni. Viņiem padomā bija izgatavot un uzstādīt 105 mazo dobumperētāju putnu būrīšus Rīgas zaļajā zonā – dārzos, parkos un pie dažādām ūdenstilpēm. Lai to izdarītu pareizi un kārtīgi, jaunieši noklausījās SIA “Rīgas meži” dabas un vides aizsardzības speciālista E. Račinska īsu pamācību putnu mīlēšanā, proti, kas būrīšos mitinās un kas savukārt posta to ligzdas, kādiem jābūt būrīšu izmēriem, kur un kad tos izlikt, kā un kad kopt, labot vai nomainīt. Jautājumu krusa liecināja, ka āķis ir lūpā un mazajiem dobumperētājiem Rīgā būs savs kaktiņš un savs stūrītis.

Savs kaktiņš un savs stūrītis Zaļajā klasē aprīlī atradās arī Latvijas lauku reģionu skolu jauniešiem. Atvērto durvju dienu ietvaros Daugavas mežniecībā, kokaudzētavā “Norupe” un kokzāģētavā “Norupe” ciemojās Riebiņu vidusskolas, Rušonas pamatskolas un Galēnu pamatskolas 9. un 10. klašu skolēni. Tā kā tas ir vecums, kad jau var sākt nopietni apsvērt savu nākotnes profesiju, jaunieši tikās ar dažādiem meža nozares speciālistiem – mežzini, mežsargiem, kokaudzētavas un kokzāģētavas darbiniekiem – un ne tikai uzdeva āķīgus jautājumus, bet SIA “Rīgas meži” ražošanas teritorijās un telpās izlolotās sēkliņas, stādiņus un kokmateriālus centās pārvērst peļņā. Ir, ir zaļš tas zelts!

Un zeltraču darbs Zaļajā klasē turpinās arī maijā – mācību ekskursijām pa meža, kokaudzētavas un zāģētavas labirintiem jau pieteikušies aptuveni 300 skolēni. Tuvojamies pavasara sezonas personiskajiem rekordiem!