Meža ugunsgrēki

Drukāt

Ļoti liela SIA „Rīgas meži” problēma ir meža ugunsgrēki, jo lielais vairums Rīgas pilsētas mežu ir tieši sausie priežu meži.

Meža ugunsgrēki var izcelties arī dabiski, piemēram, no zibens. Taču vairumā gadījumu meža ugunsgrēks izceļas cilvēku bezatbildības dēļ, neprasmīgi rīkojoties ar uguni. Aizmirsts vai nenodzēsts ugunskurs, kaut kur nomests kvēlojošs cigaretes izsmēķis, pat dzirkstele no izpūtēja – un ar to pietiek, lai sāktu degt mežs, nokļūtu briesmās tajā mītošās dzīvās radības un tiktu apdraudēti cilvēki un viņu īpašums.

Foto: J.Vazdiķis

Atsevišķs stāsts ir kūlas dedzināšana pavasarī, kas ir viens no galvenajiem meža ugunsgrēku iemesliem. Parasti kūlas dedzinātāji aizbildinās ar to, ka „nesmuki izskatās” un „jāļauj augt jaunajai zālītei”. Taču maz kurš iedomājas par to, ka vecā kūla nav nekas cits kā jaunās zālītes mēslojums. Kūlai satrūdot, pamazām atbrīvojas barības vielas, kas jaunajai zālītei vajadzīgas kā ēst. Ja kūla izkūp gaisā, augsne kļūst arvien neauglīgāka un jaunajai zālei augt ir arvien grūtāk un grūtāk.

 

Problēmas

Dzēst meža ugunsgrēku ir grūts darbs, kas izmaksā ļoti dārgi. Nemaz nerunājot par dzēsēju atrašanos pastāvīgā stresā, kad pēc viena ugunsgrēka apdzēšanas jau jāgaida nākamais. Sevišķi nepatīkami ir dzēst kūdras purvu. Ne aizbraukt, ne iziet tur lāgā nevar. Pie tam kūdra var ilgi gruzdēt, un tad pēkšņi liesmas uzšaujas tādā vietā, kas jau liekas apdzēsta.

Nodegot ugunsgrēkā meža jaunaudzei, par nebijušiem var uzskatīt visu laiku, darbu un līdzekļus, kas ieguldīti nākamā meža attīstībā, Viss atkal jāsāk no gala, un šai vietā meža attīstība aizkavējas par gadiem. Vai gan jāstāsta, kas notiek ar uzņēmējdarbību, kura aizkavējas par vairākiem gadiem? Pat mežsaimniecībai, kas tiek plānota vairākus gadu desmitus uz priekšu, tas ir nopietns trieciens.

 

Risinājumi

Pārsvarā SIA „Rīgas meži” ugunsgrēkus dzēš saviem spēkiem, kaut arī palīgā nāk gan VUGD, gan Valsts Meža dienests, gan kūdras izstrādātāji, un gadījies piesaistīt arī armiju. Taču arī SIA „Rīgas meži” ir nelielas ugunsdzēsības mašīnas, ugunsdzēsības piekabes, sūkņi un cilvēki, kuri ir apmācīti ar visu to rīkoties.

Valsts Meža dienesta izsludinātā ugunsbīstamības perioda laikā SIA „Rīgas meži” inspektoriem ir tiesības sastādīt administratīvā pārkāpuma protokolu.



LGR Blok ne najden: [google_analytics]
Current category is: [Mežu apsardzība]. ID: [135]