Ziemassvētku kauju piemiņas vietas

Drukāt

Pastaigu pa Cenas tīreļa purva taku var apvienot ar netālu esošo Ziemassvētku kauju piemiņas vietu apmeklējumu. Lai nokļūtu līdz tām, jābrauc pa Rīgas-Liepājas šoseju līdz tai pašai norādei „Rubeņi” un pēc pāris kilometru brauciena pa asfaltētu ceļu jānogriežas pie Antiņu brāļu kapiem, kuriem blakus būs redzama atpūtas vieta un betonēts bunkurs – kādreizējā medikamentu noliktava, kas būvēta 1917. gadā.

Foto: J.Vazdiķis

Ziemassvētku kauju laika latviešu strēlnieku pozīciju posms (www.balticmaps.eu)


Ziemassvētku kaujām ir liela nozīme ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas vēsturē. Tās bija vienas no lielākajām un sīvākajām 1. pasaules kara kaujām Eiropā no 1915. līdz 1917. gadam. Ziemassvētku kauju piemiņas vieta ierīkota pie Antiņu brāļu kapiem, kur Nordeķu-Kalnciema kāpu sistēmā praktiski uz katra soļa sastopamas apjomīgas Pirmā pasaules kara nocietinājumu sistēmas paliekas. SIA „Rīgas Meži” ar Latvijas Kara muzeja informatīvo atbalstu rekonstruējusi daļu no latviešu strēlnieku nocietinājumu sistēmas (zemnīcu un ierakumu kompleksu) tādā izskatā, kāds tas bija 1. pasaules kara laikā. Uz doto brīdi ir atjaunotas trīs zemnīcas un ap 100 m garš ierakumu posms. Lai nokļūtu līdz tiem, nepieciešams doties no medikamentu noliktavas apmēram 200 m tālāk pa ceļu apkārt garajam smilšu pauguram.
Fortifikāciju būves pie Antiņiem, ko atjauno un labiekārto SIA „Rīgas Meži”, ir tikai viens no apskates objektiem. Taču pavisam netālu ir gan Ložmetējkalna skatu tornis, gan arī otrs militāro kauju liecinieks – Latvijas Kara muzeja spēkiem atjaunotais vācu armijas nocietinājumu valnis pie Mangaļu mājām. Ir vērts apskatīt abas militārās būves, jo tās ir krasi atšķirīgas, kaut arī viena laika liecinieces. Nordeķu - Kalnciema kāpa ir sausa, apaugusi ar priežu silu, (sausā kāpa nosaka to, ka šajā vietā aug priežu sils) kas ļāva šajā vietā veidot ierakumus, taču vācu armijas nocietinājumi ir būvēti purvainā teritorijā, kas izvirzīja pilnīgi citus nosacījumus būvei. Rezultātā šajā vietā ir izveidots vairāk kā divus metrus augsts valnis. Nedaudz tālāk ar lielu, skaistu koka zobenu ir atzīmēta vācu frontes līnijas pārrāvuma vieta pie Mangaļu mājām.

LGR Blok ne najden: [google_analytics]
Current category is: [Ziemassvētku kauju vietas]. ID: [129]