Ievērojami cilvēki Rīgas dārzu un parku vēsturē

Drukāt

Par Rīgas dārzu un parku pašreizējo izskatu lielā mērā jāpateicas to pirmajiem veidotājiem - Georgam Kufaltam (1853-1938) un Andrejam Zeidakam (1874-1964).


Georgs Kufalts (Georg Kuphaldt) (1853-1938)

Vācu daiļdārznieks un ainavu arhitekts

1880. gadā tikai 27 gadu vecumā kļuvis par Rīgas pilsētas dārzu pārvaldes vadītāju un ieņēmis šo amatu līdz 1914. gadam. Izstrādājis tagadējā Viesturdārza rekonstrukcijas projektu un Pils laukuma apstādījumu projektu. Izstrādājis tagadējā Kronvalda parka teritorijas labiekārtošanas plānu un uzsācis apstādījumu veidošanu. Labiekārtojis Vērmanes dārzu un izstrādājis Dzegužkalna parka projektu. Izstrādājis Mežaparka plānojuma 1. kārtu – pirmo dārzu pilsētu Krievijas impērijas teritorijā. Izstrādājis Grīziņkalna parka apzaļumošanas projektu un Arkādijas parka projektu. Uzsācis Esplanādes apstādījumu veidošanu. Izstrādājis Jēkaba laukuma apstādījumu rekonstrukcijas projektu un Rīgas Zooloģiskā dārza projektu.

G.Kufalts bijis arī Krievijas Ķeizarisko cara ģimenes dārzu inspektors un veicis šos pienākumus Tallinā, Krimā un Kaukāzā. Pēc Rīgas atstāšanas 1915.-1929. gadā bijis Šteglicas dārza direktors Berlīnē.

2014. gadā par godu Rīgas dārzu un parku direkcijas 135. gadadienai Kanālmalas apstādījumos iepretim Latvijas Universitātes ēkai tika atklāta G.Kufalta un A. Zeidaka piemiņas zīme – mākslinieciski veidots figurāls parka sols. Piemiņas zīmes atklāšanā piedalījās arī G. Kufalta mazmazdēls Klemenss Fīdlers.

 


Andrejs Zeidaks (1874-1964)

Latviešu daiļdārznieks un ainavu arhitekts, G. Kufalta skolnieks. 1894.-1900. gadā strādājis Rīgas pilsētas dārzu pārvaldē G. Kufalta vadībā.

1915. gadā kļuvis par Rīgas dārzu direktoru un ieņem šo amatu līdz pat 1940. gadam. Izstrādājis pirmo Rīgas Brāļu kapu projektu. Uzsācis Pils laukuma un Jēkaba laukuma apstādījumu rekonstrukciju. Izstrādājis Arkādijas parka atjaunošanas projektu un īstenojis tagadējā Kronvalda parka rekonstrukcijas darbus. Izstrādājis Dzegužkalna parka labiekārtošanas projektu un vadījis Grīziņkalna parka atjaunošanas darbus. Izstrādājis Daugavmalas apstādījumu projektu (tagad 11. novembra krastmala). Izstrādājis Ziedoņdārza projektu.

A. Zeidaks atstājis paliekošus pēdas arī citur pasaulē. 19. gs. izskaņā viņš vadījis Ziemas pils apstādījumu pārveidošanas darbus Pēterburgā un izstrādājis projektu parkam pie Kara akadēmijas Pēterburgā. 20. gs. sākumā Kijevā dibinājis daiļdārzniecības uzņēmumu un nodarbojies ar privātīpašumu apstādījumu projektēšanu. Kļuvis par vienu no izcilākajiem ainavu arhitektiem Krievijas impērijā. 1929. gadā apbalvots ar Vāsas ordeni (Zviedrija). 1944. gadā emigrējis uz Vāciju un vēlāk uz ASV.