Bastejkalnā atklāts Borisa un Ināras Teterevu fonda programmas “Māksla publiskajā telpā” mākslas objekts “Soliņi”

Drukāt
Bastejkalnā atklāts Borisa un Ināras Teterevu fonda programmas  “Māksla publiskajā telpā” mākslas objekts “Soliņi”

14.11.2014

Ceturtdien, 13. novembrī, plkst. 16.00 Bastejkalna virsotnē tika atklāts trešais paliekošais mākslas objekts – Ērika Boža “Soliņi”, kas galvaspilsētas vidē uzstādīts Borisa un Ināras Teterevu fonda programmas “Māksla publiskā telpā” ietvaros. Programma tiek realizēta sadarbībā ar Rīgas domi.

Foto: F64

Fotogalerija: Mākslas objekta "Soliņi" atklāšana Bastejkalnā, 13.11.2014. Foto: F64


“Soliņi” vienlaikus ir gan mākslas darbs, gan funkcionāli lietojams objekts - tas pilnībā vienādo mākslu ar dzīvi pilsētā. Tas sastāv no 12 dažāda augstuma soliņiem, kuri regulāri izvietoti uz 16 m diametra pamatnes. Soliņu izgatavošanai izmantots betons.

“Soliņi ir demokrātiski: ir iespēja izvēlēties, kādā augstumā sēdēt, ir iespēja izvēlēties būt atšķirīgam. Soliņi māca uzdrīkstēšanos. Soliņi ir nedaudz mistiski: aplī sakārtotas struktūras, tāda kā Stounhendža pilsētas centrā, vienmēr liek iedomāties par kādu rituālu virsvērtību, it īpaši, ja vēl ceļš pirms tam ved kalnā augšup. Apsēsties vienā aplī kopā ar nezināmiem garāmgājējiem – tas droši vien prasīs īsu pārdomu un sevis sagatavošanas mirkli. Galu galā – kur vispār likt skatienu?! Vai skatīties uz apļa vidu, kur nekā nav, vai arī uz pretimsēdošo otrajā pusē? Nedaudz neveikla, bet ļoti terapeitiska situācija dienas skrējiena vidū. Bet soliņi tomēr ir demokrātiski: ja gribas, var arī sēdēt, pagriežot visiem muguru,” pauž mākslinieks Ēriks Božis.

“Ēriks Božis līdzīgus paradoksālus mākslas darbus pilsētvidē veidojis no 90. gadu vidus. Tie ir īstenoti Rīgā, Grācā, Stokholmā un cituviet. Tagad Rīga iegūst interaktīvu paliekošu mākslas darbu, kuram mākslas profesionāļu vidē paredzams skaidrojums ar daudzām interpretācijas iespējām. Šis šķietami ikdienišķais un rotaļīgais objekts ir rūpīgi intelektuāli izspriests un sagatavots,” stāsta programmas kuratore Helēna Demakova.

Programmu “Māksla publiskā telpā” 2014. gadā atklāja ar jauno mākslinieku Brigitas Zelčas – Aispures un Sanda Aispura mākslas objekta “Klusā daba” inaugurācijas ceremoniju Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā septembra beigās. 10. novembrī pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas atklāja programmas otro objektu – Ojāra Pētersona mākslas darbu “Lielā vāze”.  2015. gadā programmas “Māksla publiskā telpā” ietvaros paredzēts atklāt vairākus jaunus mākslas objektus Rīgas pilsētvidē.

Borisa un Ināras Teterevu fonda programmas “Māksla publiskā telpā”, kas aizsākās 2013. gadā, ir mecenātu pienesums, lai Rīga kļūtu par izcilu kultūras metropoli. Īpaši nozīmīgu šo programmu dara apstāklis, ka tā pilnasinīgi sāk darboties 2014. gadā, kad Rīga ir kļuvusi par Eiropas kultūras galvaspilsētu un Latvija gatavojas kļūt par Eiropas Savienības prezidējošo valsti 2015. gada pirmajā pusē. Programmas praktiskā iecere ir radīt paliekošus laikmetīgās mākslas darbus pilsētvidē. Programmas vadmotīvs ir DOMĀTPRIEKS, lai uzsvērtu, ka laikmetīgā māksla pilsētvidē varētu vairāk ienest pozitīvu pārsteigumu, paradoksu, pasaules elpu un domas klātbūtni. Programmas kuratore ir mākslas zinātniece Helēna Demakova. Austrumeiropā unikālā programma tiek īstenota sadarbībā ar Rīgas domi.

Ēriks Božis (1969) 1993. gadā absolvējis Liepājas lietišķās mākslas koledžu. Pirms mākslas darba “Soliņi” E. Božis radījis vairākus mākslas objektus publiskajā telpā, piemēram, "Vietējām sarunām", “N.E.W.S.” Zviedrijā u.c.

 

 

Plašāka informācija:

Inga Vasiļjeva

MRS grupa

+371 29276111

inga.vasiljeva@mrsgrupa.lv

www.teterevufonds.lv

www.artinpublicspace.lv