LNT: Nokaltis koks Uzvaras parkā pārtop par unikālu vides objektu

Drukāt
LNT: Nokaltis koks Uzvaras parkā pārtop par unikālu vides objektu

15.05.2018

Rīgā pirms gada nokaltusi goba Uzvaras parkā ieguvusi otru dzīvi. Kokam ķērušies klāt tēlnieki, kas iegravē goba latviešu spēka zīmes.

Par izaicinošu uzdevumu tēlnieki Inese Valtere un Donatas Mockus uzskatījuši parka apsaimjiekotāju SIA “Rīgas meži” piedāvājumu izveidot skulptūru no 100 gadus vecās un nokaltušās gobas. Tas esot bijis lēns un pārdomu pilns process, viņi stāsta. No “Rīgas mežu” puses māksliniekiem bija lūgums akcentēt šajā darbā Latvijas un Japānas sadarbību, jo pirms 6 gadiem uzlecošās saules zemes vēstniecības diplomāti uzdāvināja mūsu galvaspilsētai 114 sakuras stādus, kas tika iestādīti Uzvaras parkā un lieliski iedzīvojās. Turklāt pati goba atrodas pie sakuras dārza.


“Rīga gribēja uztvert sadarbību starp Latviju un Japānu, tas bija galvenais uzdevums, ar kuru bija jātiek galā. Sākumā ir latviešu spēka zīmes – auseklītis, rīta zvaigznes atmošanās zīmes un pēc tam viņas pāriet sakuras ziedos, kas ir laika rituma, jaunavības un vecuma pāreja,” stāsta Valtere.

Pēdējās trīs vasaras šī vismaz 100 gadu veca goba sāka slimot un pirms gada nokalta pavisam. Ļoti negribējās nozāģēt koku šādā cienījamā vecumā, stāsta pašvaldības uzņēmuma “Rīgas meži” speciālisti. Tāpēc ielūkojās citu Eiropas pilsētu pieredzē.

“Protams, žēl bija to visu skaisto vainagu sastrādāt malkā un aizvest prom. Bieži vien šādiem kokiem ļauj tupināt dzīvi tādā neparastā veidā, dažādi izdaiļojot un izkrāsojot”, saka Uldis Zommers, SIA “Rīgas meži” valdes loceklis.


“Reti galvaspilsētas iedzīvotāji pēdējās divās nedēļās kopš tēlnieki šeit strādā paiet garām vienaldzīgi, nepaskatoties, ko mēs šeit darām,” saka tēlnieks no Lietuvas Donatas Mockus. Gandrīz katrs garāmgājējs painteresējas, kas te top.

LNT aptaujātie iedzīvotāji atzinīgi novērtē pašvaldības ideju pārveidot 100t gadus vecu gobu par īpašu skulptūru.


“Man tas liekas ļoti pozitīvi! Mēs nozāģētu, atstātu celmu un nepaliktu nekas. Un tagad uz simtgadi tās zīmes iekšā iegravētas, vienkārši dievīgi””, teic rīdziniece Aisma. Bērni pa gabalu jau saskatīja dažas zīmes.


Paveicās, ka gobai nav bojāts sakņu kakls, priecājas speciālisti, tas nozīmē, ka tā vēl ilgu laiku priecēs Uzvaras parka atpūtniekus. Šī vides mākslas objekta mūžs būs vismaz astoņi gadi.